REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusį penktadienį prie Vyriausybės mitingavo per 50 daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkų iš Šiaulių, Kelmės, Radviliškio ir Vilniaus. Jų gretose dalyvavo ir Šiaulių miesto tarybos narė, vicemerė Daiva Matonienė, pati esanti vienos iš bendrijų pirmininkė. Nors Vyriausybės atstovai supranta, kad investiciniams projektams skirtų lėšų nepakanka, nieko konkretaus pažadėti negalėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Pritrūkus lėšų, bendrijų parengti investiciniai projektai nebefinansuojami nuo praėjusių metų lapkričio. Didėjant infliacijai, kylant darbų kainoms, papildomų lėšų neieškoma. Sėjama nesantaika tarp gyventojų ir bendrijų pirmininkų. Du pirmininkai Šiauliuose jau atstatydinti.

REKLAMA

„Finansavimo žmonės laukia apie aštuonis mėnesius ir pasijaučia apgauti. Jeigu Vyriausybei trūksta lėšų, net neverta agituoti kitus daugiabučius ryžtis renovacijai“, - įsitikinusi vicemerė Daiva Matonienė.

„Pernai iš Aplinkos apsaugos ministerijos gavome apdovanojimą už pažangą rengiant projektus ir modernizuojant namus, - kalbėjo Šiaulių miesto tarybos narys Vidmantas Japertas. - Dabar visos žmonių pastangos nuėjo veltui.“

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės pasijuto apgauti

Dviejų bendrijų pirmininkė Virginija Remeikienė iki šiol nežino, ką atsakyti pinigus sunešusiems gyventojams - mažamečius vaikus auginantiems tėvams, neįgaliesiems ir Šiaulių miestui nusipelniusiems žmonėms.

„2006 metais buvo patvirtintas 800 tūkstančių litų projektas. Pakeitėme tik langus. Kainos sukilo žvėriškai, tad į projektą jau netelpame, o reikia renuovuoti šildymo sistemą, šiltinti sienas. Naujose taisyklėse nenurodyta, ar bus leista padidinti sumą“, - sakė V. Remeikienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Neįsivaizduojate, kaip sunku įkalbėti visą namą sutikti renovacijai, susitarti su mažas pajamas gaunančiais žmonėmis. Mes, pirmininkai, vadinami vagimis, esame kaltinami neva žinojome, jog finansavimas bus sustabdytas“, - guodėsi moteris.

„Mūsų investiciniame projekte nurodyta šildymo sistemos renovacija. Jeigu finansavimas bus skirtas rugsėjį, kaip reikės demontuoti šildymo sistemą? Esame įsipareigoję bankui ir jau nuo birželio pradėsime mokėti palūkanas. Vyriausybės esame palikti likimo valioje“, - nuoskaudą jaučia Tižės g. 26 bendrijos pirmininkė Jolita Kaupienė.

REKLAMA

Jeigu Vyriausybė geruoju neskirtų lėšų, pirmininkai dėl patirtos moralinės ir materialinės žalos atlyginimo žadėjo kreiptis į teismą.

Šiaulių miesto tarybos nariai drauge su bendrijų pirmininkais jau siuntė kreipimąsi į Vyriausybę, Finansų, Aplinkos apsaugos mininsterijas, Seimo Aplinkos apsaugos komitetą, tačiau nesulaukę atsakymo, surengė mitingą.

Renovacija susijusi su klimato atšilimu

Su mitinguojančiais daugiabučių bendrijų pirmininkais kone pusantros valandos kalbėjosi Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros, Finansų ministerijos ir Aplinkos ministerijos atstovai. Pirmininkas Petras Vaitkus faktais įrodė, kiek renovuotas namas sutaupo šilumos energijos, aktyviai argumentavo Asta Jakutienė, Juozas Kniukšta, Jolita Kaupienė ir pati vicemerė. Dalyviai skelbė dešimties dienų ultimatumą, prašė kuo greičiau leisti tęsti pradėtus renovacijos darbus nelaukiant, kol Vyriausybė sumokės savo dalį.

REKLAMA

„Derėtų paskaičiuoti, kokia ekonominė nauda būna skyrus lėšų daugiabučių renovacijai. Juk kiek kompensacijų kasmet skiriama socialiai remtinoms šeimoms, o kiek išleidžiama šilumos į orą“, - teigė D. Matonienė.

Anot vicemerės, daugiabučių renovacija labai susijusi su aplinkosauga. „Argumentuotai įrodžius, kad per senų namų sienas išeinanti šiluma daro žalą aplinkai ir prisideda prie klimato atšilimo, lėšų būtų galima prašyti iš Europos Sąjungos fondų. Daug dėmesio energijos taupymui skirti, energetikos efektyvumui gerinti ketina Prancūzija“, - sakė ji.

Vicemerė pasirengusi Vyriausybės atstovams padėti, remdamasi Šiaulių pavyzdžiu, padaryta analize ir surinktais duomenimis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Finansuojami sena tvarka

Šį pirmadienį, atsižvelgusi į pateiktus mitinguotojų prašymus, Finansų ministerija atsiuntė raštą, kad investiciniai projektai, parengti iki kovo 29 dienos bus finansuojami pagal tuo metu galiojančias taisykles. Tačiau apie konkretų projektų finansavimą nebuvo užsiminta. Tiesa, atsižvelgta į mitinguotojų paskelbtą ultimatumą - jų kreipimasis bus išnagrinėtas skubos tvarka.

Iš Ignalinos atominės elektrinės uždarymo fondo daugiabučių renovacijai ketinama skirti 86 milijonus litų, kurių gali užtekti tik 50 namų, o eilėje šalyje laukia per 300 daugiabučių namų. Norinčių renovuoti namus yra dar daugiau. Šiauliuose užregistruota per 40 projektų, o pradėta rengti dar 20. Aplinkos ministerija iš Europos Sąjungos fondų neįsisavina apie 30 procentų lėšų.

Jolanta ŠIDLAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų