REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasaros pradžia ypač nuskriaudė agurkų augintojus, kai kilęs žarnyno infekcijos protrūkis Vokietijoje išplito į kitas Europos šalis. Išsigandę pirkėjai masiškai nusuko nugaras agurkams „žudikams“, todėl šių daržovių augintojai patyrė didelių nuostolių: tonos agurkų iškeliavo į sąvartynus, o jų augintojai dar iki šiol nežino, kokio dydžio kompensacijas jiems išmokės Europos Komisija.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviškuose agurkuose pavojingos E. coli bakterijos pėdsakų nerasta, tačiau dėl masinės panikos Europoje lietuviai agurkus taip pat pirko vangiai. Ūkininkai skaičiuoja patyrę per milijoną litų nuostolių.

REKLAMA

Visos paskleistos panikos metu agurkų kainos Lietuvos prekybos tinkluose taip pat gerokai svyravo. Kaip skelbiama tinklalapyje produktukainos.lt, lietuviškų trumpavaisių agurkų kilogramo kaina, birželio pirmąją savaitę vidutiniškai siekusi 6,34 lito, po savaitės krito kone iki 3,89 lito.

Panašus likimas ištiko ir ilgavaisius agurkus. Lietuviškų tokios rūšies agurkų kaina per pirmąsias birželio savaites nuo 4,33 lito smuko iki 2,94 lito už kilogramą. Importuoti ilgavaisiai agurkai, kainavę 3,13 lito, birželio antrąją savaitę pasiekė 2,30 lito už kilogramą. Palyginti su praėjusi metų tuo pat laikotarpiu, tiek vienos, tiek kitos rūšies agurkai atpigo beveik trečdaliu.

REKLAMA
REKLAMA

Bulvių kriminalas

Bulvių kainos per tą patį laikotarpį taip pat keitėsi, tačiau tam įtakos turėjo jau pasirodęs ankstyvųjų lietuviškų bulvių derlius.

Bulvių augintojų teigimu, ankstyviausios bulvės brangokos, nes jų ir išauginimo savikaina didesnė. Dėl šios priežasties pajamos kone prilygs uždarbiui iš vėlyvųjų bulvių.

„Ne koks uždarbis, bet svarbu, kad pajamos anksčiau ūkį pasiekia ir darbus tolygiau galima paskirstyti. Be to, žmonėms darbo jau yra“, – pastebėjo „Valstiečių laikraščio“ kalbintas bulvių augintojas ūkininkas Saulius Dambrauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkai ne kartą žiniasklaidoje yra guodęsi, kad jiems tenka nelygiavertė konkurencija su atsivežtinėmis bulvėmis. Kai kurie ūkininkų pastebėjimu, turguose, pakelėse prekeiviai dangstosi lietuviška kilme, o pardavinėja importines bulves.

„Prekybos tinkluose gausu brangių esą ankstyvųjų itališkų, ispaniškų bulvių. Tačiau tose šalyse jos jau nebe ankstyvosios. Maža to, mūsų rinkoje daug nestandartinių bulvių, kurios vakariečiams netinka. Europos valstybėse standartas – 60–70 mm dydžio bulvė. Prekybininkai nori pigiau įsigyti ir brangiau parduoti. Tačiau tokių bulvių skonis ne toks kaip vietinių šviežių ankstyvųjų“, – „Valstiečių laikraščiui“ aiškino Kėdainių rajono ūkininkas Rimantas Žebarauskas.

REKLAMA

Tinklalapio produktukainos.lt statistika rodo, kad birželio antrąją savaitę kilogramas lietuviškų (fasuotų) bulvių prekybos tinkluose vidutiniškai kainavo 3,52 lito, importuotų – 4,06 lito. Įdomu, kad padėtis dėl nefasuotų abiejų rūšių bulvių per dvi pirmąsias birželio savaites buvo visiškai priešinga. Kai birželio pirmąją savaitę lietuviškų nefasuotų bulvių kaina prekybos tinkluose vidutiniškai siekė 2,12 lito už kilogramą, importuotos kainavo 2,04 lito. Antrąją birželio savaitę šios rūšies lietuviškosios bulvės atpigo iki 1,83 lito, o importuotų bulvių kaina šoktelėjo daugiau kaip dvigubai (nuo 2,04 iki 4,49 lito už kilogramą).

REKLAMA

Lietuviškų ir importuotų morkų kainų pokyčius sunku palyginti, nes trūksta statistinių duomenų. Žinoma tik tiek, kad per pirmąsias birželio savaites lietuviškų morkų kilogramo kaina prekybos tinkluose svyravo nesmarkiai. Pirmąją savaitę ji vidutiniškai siekė 2,99 lito, o antrąją pabrango litu.

Tiek Lietuvos, tiek užsienio svogūnų augintojų produkcija tuo pat laikotarpiu kainavo beveik vienodai. Už kilogramą lietuviškų svogūnų prekybos centruose vidutiniškai buvo prašoma 2,13 lito, o už importuotų – 2,01 lito.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pomidorų kaina birželio pirmąsias savaites gerokai svyravo: lietuviški nuo 7,09 lito smuktelėjo iki 4,39 lito, o importuoti – nuo 4,70 lito iki 2,93 lito už kilogramą.

Lietuviškų uogų vertė

Sunokusios pirmosios lietuviškos braškės plonino ne vieno pirkėjo kišenes. Jų kaina prieš keletą savaičių siekė iki 26 litų už kilogramą. Prasidėjęs šių uogų sezonas kainas nubloškė žemyn, sumažindamas jas daugiau kaip dvigubai. Uogų augintojai pranešė, kad šiuo metu kilogramas braškių kainuoja 6–10 litų, tačiau artimiausiu metu tikimasi pigimo.

REKLAMA

Kaip naujienų agentūrai „Elta“ yra teigęs Lietuvos braškių augintojų draugijos vadovas Vidas Juodsnukis, pigiau nei 5 litai braškės tikrai nekainuos, nes savikaina siekia beveik 4 litus.

„Net Lenkijoje nebuvo pigesnių kaip 4 zlotai braškių“, – tikino jis. Anot V. Juodsnukio, šiemet braškės yra šiek tiek brangesnės nei pernai, nes jų derlių gerokai aptirpdė permainingi orai. „Sausį atšilimas nutirpino sniegą, vasarį spustelėjo šaltukas ir pašaldė šaknynus. Sausra šiek tiek lemia derlių, nes daug kur trūksta drėgmės. Vilkaviškio rajone – katastrofa, kai kuriose Suvalkijos vietose irgi sausa“, – guodėsi V. Juodsnukis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų