REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant Šiauliuose mažėjančio gimstamumo, rugsėjį darželiuose vietos neras apie šimto vaikų. Valdininkai naujų grupių kurti neskuba teigdami, kad didelė dalis tėvų su vaikais išvyks uždarbiauti į užsienį ar atsiims pateiktus prašymus dėl kitų priežasčių. Ar emigracija ir kitos priežastys tikrai visiškai išspręs sausakimšų darželių problemas?

REKLAMA
REKLAMA

Mažiausiems laisvų vietų nėra

Šiauliuose laisvų vietų darželiuose trūksta jau ne pirmus metus, šiemet taip pat ne išimtis. Anot Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus, nuo rugsėjo vidutiniškai į vieną lopšelį-darželį gali nepatekti apie 13 vaikų. Birželio 6 d. duomenimis, lopšelio grupėse vaikams nebebuvo nė vienos laisvos vietos. Po 3 laisvas vietas buvo lopšeliuose-darželiuose „Ežerėlis“ ir „Sigutė“ (šiuo metu jis tebėra rekonstruojamas). Keturmečiams ir penkiamečiams liko tik po 2 vietas vieninteliame P. Avižonio regos centre. Mišrios darželio grupės jau sausakimšos. 5 priešmokyklinukų tėvai gali savo atžalas atvesti į „Ežerėlį“, dar viena vieta laisva jau minėtame P. Avižonio regos centre. Savaitinėse grupėse likusios tik 3 laisvos vietos Sutrikusios klausos vaikų ugdymo centre.

REKLAMA

Kol kas valdininkai yra tikri tik dėl dviejų grupių kūrimo „Pupų pėde“ ir „Gluosnyje“, dėl naujų grupių įkūrimo lopšelyje-darželyje „Pasaka“ dar yra svarstoma. Nepatekusiems į pageidaujamą lopšelį-darželį gali būti pasiūlyta lankyti kitą priešmokyklinę įstaigą.

Problemų nėra tik vasarą

Miesto savivaldybės Švietimo skyriaus Veiklos analizės ir neformaliojo ugdymo poskyrio specialistė Rasa Biknienė situacijos dėl vietų darželiuose Šiauliuose nelaiko didele bėda.

REKLAMA
REKLAMA

„Žinau, kad Kaune trūksta apie 2 900, o pas mus tik daugiau kaip 400 vietų“, – mini valdininkė. Ji mano, kad realiai vietų stygių darželiuose gali pajusti tik menkas vaikų skaičius.

„Būna, kad per vasarą tėvai persigalvoja, išvažiuoja į užsienį ar paveda savaitę vaiką ir nusprendžia nebeleisti“, – pasakoja R. Biknienė. Deja, praėjusių metų situacija rodo, kad nei emigracija, nei dar kažkas sausakimšų darželių problemos visiškai neišsprendė.

„Pagal 2013 m. gegužės 3 d. duomenis, į lopšelio grupes (iki 3 metų) ir 3 metų amžiaus grupes nepatenka 218 vaikų, gimusių 2010, 2011, 2012 metais. Tačiau situacija dėl įvairių priežasčių keitėsi ir, 2013 m. rugsėjo 5 d. duomenimis, į minėtas grupes nepateko 138 vaikai, o 2013 lapkričio 15 d. duomenimis, nepatekusių į šias grupes buvo 47 vaikai“, – mini R. Biknienė. Problemų dėl vietos darželyje Šiauliuose nėra tik vasarą, nes tokiu metu darželius lanko tik kas trečias vaikas. Jei šiemet dėl darželių persigalvojusių tėvų bus maždaug tiek, kiek praėjusiais metais, auklių savo atžaloms bus priversti ieškoti daugiau kaip šimtas tėvų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išlygos – švietimo įstaigos darbuotojams

Šiauliuose darželių eiles „peršokti“ galima, jei į pageidaujamą darželį jau yra patekęs brolis ar sesuo. Tokios galimybės galima tikėtis ir kituose Šiaulių apskrities rajonuose. Vienintelis rajonas, kuriame be eilių į darželius gali pateikti ne tik savivaldybių teikimu siunčiami vaikai, socialinės rizikos šeimos, bet ir patys darželių darbuotojai – Radviliškis. Taip prieš porą metų nusprendė Radviliškio rajono Taryba.

Radviliškyje tendencija panaši: 40-70 vaikų kasmet nepatenka į grupes. Vietų trūksta Radviliškio lopšeliuose-darželiuose „Žvaigždutė“, „Eglutė“, „Kregždutė“. Į kai kurias darželių grupes svarstoma priimti daugiau vaikų nei leidžia higienos normos. Jose numatyta, kad lopšelinukų grupėse negali būti daugiau kaip 15 vaikų, o vyresnio amžiaus vaikų grupėse – ne daugiau kaip 20.

REKLAMA

Radviliškyje nauji darželiai nebus statomi. Vietiniai valdininkai žada pasekti kelmiškių pavyzdžiu ir darželio grupes pradėti kurti mokyklose.

„Ikimokyklinio ugdymo prieinamumas rajone kasmet plėtojamas steigiant ikimokyklinio ugdymo grupes kaimuose ir gyvenvietėse esančiose mokyklose, taip sudarant sąlygas vietos vaikams gauti ugdymą. Nuo rugsėjo ikimokyklinio ugdymo programas įgyvendins visos rajono pagrindinės mokyklos ir 2 vidurinės mokyklos, išskyrus Radviliškio r. Grinkiškio Jono Poderio vidurinę mokyklą“, – teigia Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Judita Steponavičienė.

REKLAMA

Radviliškio gyventojai nėra linkę vaikus ugdyti darželiuose. Čia tėvai nesusigundė net pasiūlytu 4 valandų trukmės nemokamu ugdymu. 2014 m. sausio mėn. duomenimis, Radviliškio rajone 61 proc. ikimokyklinio amžiaus vaikų nelanko ikimokyklinio ugdymo grupių.

Laukiami ir kūdikiai

Šiaulių rajone vietų stygius jaučiamas tik Ginkūnų gyvenvietėje esančiame lopšelyje-darželyje. Tą problemą žadama spręsti, kuriant papildomas grupes. Kol kas dar valdininkams sunku spręsti apie konkretų grupių skaičiaus poreikį, bet be darželio nežadama palikti nė vieno Šiaulių rajono gyventojo vaiko. Skirtingai nei Šiauliuose, Šiaulių rajone jau veikia vienas lopšelis-darželis, kuris priima net kūdikius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Joniškyje dėl vietų lopšeliuose-darželiuose tėvams problemų nėra. Kai kurios priešmokyklinės ugdymo įstaigos gali likti net apytuštės, nepaisant pastaruoju metu čia didėjančio gimstamumo.

„Iš principo, į darželius dar „telpame“, nors į kai kuriuos vietų laisvų nėra, bet ir prašymai, kurie pateikti iki birželio 10 d., leidžia daryti tokią išvadą“, – teigia Joniškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Ingrida Mačiulienė.

Joniškio vaikų lopšelis-darželis „Saulutė“ talpintų 225 vaikus, o 2014-2015 m. sąrašuose preliminariai yra 187 vaikai. Šiuo metu tėvai yra pateikę 20 prašymų ir juos visus žadama patenkinti. Anot I. Mačiulienės, labiausiai trūktų vietų vyresniojo amžiaus vaikų grupėse.

REKLAMA

Joniškio vaikų lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ per šiuos metus gauti 42 prašymai. Jie patenkinti. Labiausiai trūktų vietų lopšelio grupėse. Šiuo metu grupėse yra 152 vaikai.

Joniškio vaikų darželyje „Vyturėlis“ per šiuos metus gauti 39 prašymai. Trūktų 13 vietų 2011 metais gimusiems vaikams (tačiau jų yra „Saulutėje“). Į kitas grupes vietų dar yra. Šiuo metu jas lanko 157 vaikai.

Vis dėlto, nepaisant tokios situacijos, Joniškio, kaip ir kitų savivaldybių atstovai, tėvams darželio pataria pradėti dairytis gimus vaikui.

REKLAMA

Darželį lanko kas trečia kelmiškio atžala

Kelmės darželiai laisvų vietų tiek turi, kad būtų pasirengę priimti vaikus ir iš aplinkinių – Radviliškio bei Raseinių rajonų. Ketvirtadienio duomenimis, yra pateikti 169 tėvų prašymai priimti vaikus į ikimokyklinio ugdymo grupes nuo rugsėjo 1 d.

„Patenkinus visus šiuo metu pateiktus prašymus planuojama, kad ikimokyklinio ugdymo grupėse dar liks 70 laisvų vietų. Į lopšelius-darželius visų prašymai patenkinami“, – teigia Kelmės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Vijoleta Norkutė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kelmėje, perkėlus pradines klases iš miesto darželių-mokyklų į Kelmės „Aukuro“ pagrindinę mokyklą ir Kelmės „Kražantės“ progimnaziją, miesto lopšeliuose-darželiuose išaugo vaikų skaičius. Taip pat įsteigta ikimokyklinio ugdymo grupė Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio vidurinėje mokykloje. Lopšelius-darželius Kelmėje lanko kas trečias vaikas.

„Pagrindinė nelankymo priežastis – tėvų nedarbas“, – teigia V. Norkutė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų