• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Japonijoje (kurgi daugiau?) sukurta skaitmeninė vaizdo filmavimo ir demonstravimo sistema, keliolika kartų pranokstanti šiuo metu moderniausią didelės raiškos TV (HDTV) technologiją. Prototipiniuose ekranuose rodomas vaizdas toks kokybiškas, kad žmogaus akis sunkiai beatskiria jį nuo tikrovės.

REKLAMA
REKLAMA

Itin didelės raiškos vaizdo (Ultra High Definition Video, UHDV) sukūrimo ir perdavimo sistemos prototipą pristatė Japonijos bendrovė “NHK Japan Broadcasting Corporation” (http://www.nhk.or.jp). Jos atstovų tvirtinimu, UHDV dėka galima pasiekti net 16 kartų didesnę vaizdo raišką, nei pajėgia moderniausios vaizdo transliavimo technologijos. NHK mano, kad naujoji sistema gali būti naudojama siekiant sukurti “ypatingo tikroviškumo” pojūtį, kai, pavyzdžiui, ekrane žiūrimos sporto varžybos.

REKLAMA

UHDV vaizdą ekrane kuria naudodama 4000 horizontalios skleistinės eilučių. Šiuo metu pažangiausia didelės raiškos (High Definition Television, HDTV) televizijos technologija tam naudoja 1000, o standartinės (NTSC) TV transliavimo sistemos - tik 625. Įvertinus ir vertikaliąją, ir horizontaliąją UHDV skleistines, naujosios technologijos sukurtas vaizdas susideda iš 16 kartų daugiau vaizdo elementų (pixels) nei HDTV atveju.

REKLAMA
REKLAMA

“NHK Japan Broadcasting Corporation” savo naujovę pirmą kartą pristatė Amsterdame įvykusioje transliavimo technologijų konferencijoje IBC. Pristatyme bendrovės inžinieriai pademonstravo UHDV vaizdo kamerą, duomenų talpyklą ir vaizdo projektavimo įrangą. Visa tai turėjo būti specialiai sukurta, nes standartinė vaizdo transliavimo įranga visiškai neatitinka naujosios sistemos reikalavimų. UHDV vaizdo kamera sudaryta iš keturių sujungtų 6,25 cm įstrižainės CCD matricų. Projektoriuje panaudoti 4 skystųjų kristalų skydai, iš kurių du apdoroja žalią spalvą, o likusieji - raudoną ir mėlyną. Kad būtų galima pasiekti itin didelę ekrano raišką, šie skydai turėjo būti sujungti 0,5 vaizdo elemento tikslumu. Iš viso vaizdą ekrane formavo 33 mln. vaizdo elementų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UHDV technologija kelia ekstremalius reikalavimus duomenų talpykloms. Iš pradžių NHK inžinieriai tesugebėdavo nufilmuoti tik iki 34 sekundžių trukmės vaizdo fragmentus. Dabar jiems pavyko iš 16 HDTV vaizdo įrašymo įrenginių sukurti maždaug 3,5 terabaitų (TB) talpos duomenų saugyklą, kurioje gali sutilpti iki 18 minučių trukmės UHDV vaizdo medžiaga. Amsterdame japonai parodė 3 minučių trukmės vaizdo fragmentą, nufilmuotą pritvirtinus UHDV kamerą ant automobilio, kuris važinėjo miesto gatvėmis, priekio. Šio vaizdo filmo įrašas buvo parodytas konferencijos dalyviams 4x7 m dydžio ekrane. Pasak liudininkų, tai sukėlė susižavėjimo šūksnius, tačiau kai kuriems “supertikroviškas” vaizdas sukėlė pykinimą ir šleikštulį. Toks fiziologinis poveikis kyla dėl labai tikroviškai perteikto judėjimo įspūdžio, kai jį mato tik akys, tačiau kūnas nejaučia jokio greičio efekto. Pasak virtualiosios realybės sprendimų kūrėjų, kurie vieni pirmųjų susidūrė su “vimdančia imersija” - panirimo į realistišką vaizdą įspūdžiu - dabar, demonstruojant savo darbo rezultatus neįpratusiems, po ranka visada laikomas kibirėlis…

REKLAMA

Pasak “NHK Japan Broadcasting Corporation” tyrimų grupės vadovo Kohjio Mitani, UHDV sistema tėra tik pradiniame plėtojimo etape, tačiau jau sugebėjo įrodyti, kad ši technologija gali sukurti tokį tikroviškumo įspūdį, tarsi žiūrovas iš tikrųjų dalyvautų nufilmuotame įvykyje ir matytų viską savo akimis. NHK dabar stengiasi sumažinti vaizdo kameros dydį ir nagrinėja galimus UHDV vaizdo perdavimo sprendimus.

Beje, NHK neskelbia, ar per demonstraciją buvo naudojami vaizdo ir garso glaudinimo algoritmai, ir jei taip, tai kokie. Terabaitiniai vaizdo filmai net ir dabar skamba kaip mokslinė fantastika: antai norint pasimėgauti 18 minučių trukmės skaitmenine tikrove 3,5 TB dydžio failą standartiniu 56 Kb/s spartos komutuojamų linijų modemu tektų siųstis 17 metų. Plačiajuostis ryšys - taip pat ne išeitis: 1,6 Mb/s pralaidos kanalu filmuką reikėtų “pumpuotis” 7,5 mėnesio. Ko gero, tikroviškiausia tikrovė ekrane bus prieinama tik optinio ryšio naudotojams, kurie UHDV vaizdą į namus teoriškai galėtų siųstis daugiau nei 1 TB/s sparta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų