• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naftos turtingi Jungtiniai Arabų Emyratai kelis dešimtmečius investavo pinigus į turizmo, paslaugų, bankininkystės plėtrą ir tapo vienu patraukliausių Artimuosiuose Rytuose verslo centrų.

REKLAMA
REKLAMA

Dar prieš keliasdešimt metų buvo galima pamatyti prie Persijos įlankos prigludusius kuklius žvejų kaimus. Dabar čia – nauji klestintys miestai, viešbučių ir paplūdimių kompleksai. Tiesa, globali ekonomikos krizė smogė ir Jungtinių Arabų Emyratų stabilumui – pastarosiomis savaitėmis sklandė nuogąstavimai dėl Emyratų nemokumo ir netgi galimo valstybės bankroto. Tačiau krizė nesutrukdė surengti puikią šventę ir atidaryti aukščiausią dangoraižį pasaulyje.

REKLAMA

Dovana šeicho sukakčiai

Dangoraižis „Burj Dubai“ („Dubajaus bokštas“) šiame mieste iškilo neatsitiktinai. Turtingas Dubajaus Emyratas jau kurį laiką stebina pasaulį ambicingais ir grandioziniais statybų projektais, tokiais kaip Persijos įlankoje įrengta trijų kilometrų ilgio dirbtinė sala „Palm Jumeirah“ . Ir nors Dubajaus įvaizdis dėl milžiniškų ir sunkiai grąžinamų skolų pastaruoju metu smarkiai pašlijo, jokios problemos nesugebėjo užtemdyti saulės link besistiebiančio milžiniško 162 aukštų statinio, kurio aukštis – 828 metrai. Dangoraižio atidarymas neatsitiktinai sutapo su Dubajaus valdytojo, Jungtinių Arabų Emyratų viceprezidento ir šalies ministro pirmininko šeicho Muchamedo ben Rašed Al Maktumo valdymo ketvirtosiomis metinėmis. Į iškilmes buvo pakviesti 6 tūkstančiai išskirtinių svečių. Dubajaus dangų nušvietė įspūdingi fejerverkai. Vairuotojams pasiūlyta iš anksto susirasti vietą, iš kurios bus patogu stebėti šventinį atidarymą, ir uždrausta sustoti greitkeliuose, kad būtų išvengta transporto spūsčių ir eismo įvykių.

REKLAMA
REKLAMA

Stebuklas iš plieno, betono ir stiklo, savo smaile įsirėžęs į dangų, kainavo per milijardą JAV dolerių. 156 aukštus turinčiame dangoraižyje sumontuoti 57 liftai, vežantys gyventojus bei darbuotojus į 1044 butus, keliasdešimt biurų ir restoranų. Čia įrengtas ir galingas krovininis liftas, pajėgiantis pakelti net pusšeštos tonos svorį į 504 metrų aukštį. Beje, dangoraižio liftai pasižymi įspūdingu greičiu – 18 metrų per sekundę!

Nepigiai kainavusios patalpos aukščiausiame pasaulio pastate buvo išparduotos dar tik prasidėjus bokšto statyboms. Kol kas savo šeimininkų neturi tik mažiau nei dešimtadalis visų patalpų. Butas su prieškambariu, svetaine bei virtuve vienoje patalpoje ir vienu atskiru miegamuoju kainavo apie tris milijonus JAV dolerių. Brangu? Tačiau šis butas įrengtas aštuoniasdešimtame pastato aukšte, iš kurio atsiveria nuostabūs vaizdai. Beje, užsienietis, perkantis butą dangoraižyje, gauna ir leidimą nuolat gyventi Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Butų ir biurų dangoraižyje kainų beveik nepaveikė ir rekordiškas (beveik 50 proc.) nekilnojamojo turto kainų kritimas, fi ksuotas Jungtiniuose Arabų Emyratuose pernai.

Dirbo tūkstančiai statybininkų

Dubajus įgyvendina ambicingą projektą – aplink naująjį dangoraižį stato visą komercinį kvartalą „Downtown Burj Dubai“, kur numatoma atidaryti didžiausią pasaulyje prekybos centrą su 1,2 tūkst. parduotuvių, įrengti apie 30 tūkst. butų. Visą šį kompleksą vainikuoja dangoraižis „Burj Dubai“, kurio smailė matoma beveik šimto kilometrų atstumu. Iš paties bokšto taip pat bus galima pasižvalgyti į tolius. Pagrindinė apžvalgos aikštelė įrengta 124 aukšte.

REKLAMA

Aukščiausias pasaulyje dangoraižis buvo projektuojamas tokio tipo pastatų tėvynėje – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Čikagoje įsikūrusios bendrovės „Skidmore, Owings and Merrill“ inžinieriai sukūrė unikalią smailėjančią spiralinę konstrukciją. Statant šį dangoraižį pasiekta daug techninių rekordų. Pavyzdžiui, skystas betonas siurbliais buvo pumpuojamas net į 605 metrų aukštį!

Pastato statybose vienu metu dirbo iki 12 tūkst. darbininkų. Daugelis jų atvyko dirbti į Emyratus iš Indijos ir Pakistano. Vienaip ar kitaip prie dangoraižio statybų, prasidėjusių 2004 metais, iš viso prisidėjo net 75 tūkst. žmonių. Prognozuojama, kad per artimiausią dešimtmetį niekam nepavyks sumušti Dubajuje pasiekto dangoraižio aukščio rekordo.

REKLAMA

Bankroto šešėlis

„Šio dangoraižio pastatymas ir atidarymas laužo stereotipus apie sunkumus išgyvenančius Jungtinius Arabų Emyratus. Mūsų kompanijos geba įgyvendinti grandiozinius projektus ir stebinti visą pasaulį“, – džiūgauja anglų kalba leidžiamas Jungtinių Arabų Emyratų dienraštis „Gulf News“. Vis dėlto daugelis dar nepamiršo, kokią paniką biržose sukėlė prieš pusantro mėnesio pasirodę pranešimai, kad Dubajaus valstybės fondas „Dubai World“ yra nemokus ir prašo kreditorius atidėti mokėjimus pusmečiui. Dubajų išgelbėjo artimiausias kaimynas – Abu-Dabio Emyratas, skubiai paskolinęs 10 milijardų JAV dolerių. Tačiau fondas „Dubai World“ vis tiek tebeturi milžiniškų skolų, siekiančių 50 milijardų JAV dolerių. Jos tolygios 70 proc. Emyrato bendrojo vidaus produkto. O tai jau – labai grėsmingas skaičius. Ar nenutiks taip, kad virš Persijos įlankos perlu vadinamo Dubajaus, pastaraisiais metais augusio kaip ant mielių, kris slogus bankroto šešėlis?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų