REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nekilnojamo turto (NT) brokeriai tikina, kad jau baigėsi laikai, kai žmonės savo būstus nuomojo be sutarčių. Dabar pasirašyti sutartį nori ne tik nuomotojai, bet ir nuomininkai. Tačiau tokiu atveju nuomotojui, o kai kuriais atvejais ir nuomininkai turi susimokėti mokesčius Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

Nekilnojamo turto (NT) brokeriai tikina, kad jau baigėsi laikai, kai žmonės savo būstus nuomojo be sutarčių. Dabar pasirašyti sutartį nori ne tik nuomotojai, bet ir nuomininkai. Tačiau tokiu atveju nuomotojui, o kai kuriais atvejais ir nuomininkai turi susimokėti mokesčius Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).

REKLAMA

NT brokeris Ignas Zabarauskas pasakojo, kad sunku rasti atvejų, kuomet būstai būtų nuomojami be sutarčių.

„Sutartis apsaugo ir nuomotojus, kurie nori išnuomoti savo būstą, ir nuomininkus, kurie nuomojasi. Ji visais atvejais yra reikalinga. Net jeigu būstą žmogus nuomoja giminaičiui ir atrodo, kad dėl visko pavyks susitarti, vis tiek patariu pasirašyti sutartį.

Žodžiu aptartos sąlygos gali labai greitai pasimiršti, todėl ir patariu pasirašyti sutartį“, – komentavo NT brokeris.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, anot jo, atskiras klausimas yra dėl sutarčių registravimo Registrų centre. 

„Ne visi sutartis registruoja, dažniausiai tai daroma tada, kai nuomotojui ar nuomininkui tai yra naudinga ir jis turi įrodyti, kad būstas tikrai yra nuomojamas. Pavyzdžiui, nuomininkas gauna nuomos kompensaciją.

REKLAMA

Tačiau net ir neužregistruota sutartis turi savo teisinį svertą“, – pastebėjo I. Zabarauskas.

Anot jo, sutartyse dažniausiai nuomotojai ir nuomininkai susitaria dėl kainos, depozito dydžio, termino, nuo kada iki kada nuomojamas būstas.

„Svarbu aptarti, kaip vyks atsiskaitymas – grynaisiais pinigais ar pavedimu. Dar svarbu susitarti dėl turto naudojimo, jo perdavimo, grąžinimo sąlygų“, – patarė NT brokeris.

Du būdai susimokėti mokesčius

VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė teigė, kad gyventojas, norėdamas nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas, pavyzdžiui, butą, gali pats pasirinkti, kaip bus apmokestinamos jo nuomos pajamas.

REKLAMA
REKLAMA

„Galima galima įsigyti verslo liudijimą (VL) „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“, už kurį sumokamas savivaldybių tarybų nustatytas fiksuoto dydžio pajamų mokestis. Šis verslo liudijimas tinka tik nuomojant šias patalpas gyventojams, o kiekvienam nuomojamam būstui privaloma įsigyti atskirą VL.

Kitas būdas susimokėti mokesčius teikiant nuomos paslaugas yra pateikti metinę pajamų deklaraciją ir nuo praėjusį mokestinį laikotarpį gautų nuomos pajamų sumokėti 15 proc. pajamų mokestį“, – komentavo VMI atstovė.

Patalpų nuoma su verslo liudijimu

R. Virvilienė sakė, kad gyventojai, nepriklausomai nuo to, trumpam ar ilgam laikui nori nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas kitiems gyventojams, tai gali padaryti įsigiję verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atkreipiame dėmesį, kad tokiu atveju gyventojai papildomų paslaugų neteikia, pvz., kaimo turizmo paslaugos arba pusryčių paslaugos.

Gyventojas, įsigydamas VL, turi iš karto sumokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį VMI. Fiksuotus pajamų mokesčio dydžius kiekvienai veiklos rūšiai bei galimas taikyti lengvatas nustato kiekviena savivaldybės taryba atskirai“, – komentavo VMI atstovė.

Ji pažymėjo, kad per kalendorinius metus iš verslo liudijime nurodytos vykdytos veiklos gautos ne didesnės nei 45 tūkst. eurų pajamos (kai vykdoma kelių rūšių veikla pajamos sumuojamos), apmokestinamos, sumokant savivaldybių tarybų patalpų nuomai nustatytą fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Gautų pajamų iš patalpų nuomos dalis, viršijusi 45 tūkst. eurų, apmokestinama 15 proc. tarifu.

REKLAMA

Pajamų apmokestinimas pateikiant pajamų mokesčio deklaraciją

R. Virvilienės teigimu, bet kokio NT (ne tik gyvenamųjų patalpų) nuomos paslauga gali būti teikiama tiek gyventojams, tiek juridiniams asmenims.

„Jeigu NT nuomojamas įmonei ar gyventojams, vykdantiems individualią veiklą ir naudojantiems tą turtą veiklai vykdyti, tuomet nuo išmokamos nuomos pajamų sumos apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti 15 proc. pajamų mokestį privalo įmonė ar minėtas gyventojas.

Jeigu NT nuomojamas gyventojams (įskaitant gyventojus, vykdančius individualią veiklą, bet nuomojamą turtą naudojantiems asmeninėms reikmėms), tuomet 15 proc. pajamų mokestį nuo gautų nuomos pajamų turi sumokėti NT nuoma užsiimantis asmuo. T. y. metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d., reikia deklaruoti iš nuomos gautas pajamas ir sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį“, – aiškino VMI atstovė.

REKLAMA

Mokesčių pakeitimai

Finansų ministerija atkreipė dėmesį, kad šiuo metu vienodos rūšies nuomos pajamos apmokestinamos skirtingai.

Anot jos, gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų projekte siūloma nustatyti, kad nekilnojamojo turto nuomos pajamos būtų apmokestinamos vienu būdu, kaip ir kitos investicinės pajamos t.y. taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą.

„Atsisakoma galimybės nuo šių pajamų mokėti fiksuoto dydžio pajamų mokestį, nes patalpų nuoma nėra individuali veikla.

Tačiau kartu, įvertinant tai, kad skirtingai nei kitais, savo esme iš kapitalo investicijų gaunamų pasyvių pajamų atvejais (pvz. dividendai, palūkanos), nuomojant nekilnojamąjį turtą patiriamos išlaidos, į kurias šiuo metu neatsižvelgiama, siūloma apmokestinant pajamas iš turto nuomos kitiems gyventojams (išskyrus žemę), jas mažinti 20 proc. gautų pajamų dydžio suma, kas lemtų, kad efektyvus mokesčio tarifas nuomos pajamų atveju būtų mažesnis ir sudarytų 12 proc.“ – komentavo ministerija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, pajamų gautų už patalpų nuomą gyventojams mokesčio tarifas mažėja – nuo 15 proc. iki 12 proc.

„Fiksuotas pajamų mokestis, kuris sumokamas įsigyjant verslo liudijimą, buvo patrauklus gyventojams, kurie nuomavo didesnės vertės turtą. Todėl mokesčio našta daugiausiai kils tiems, kurie nuomoja brangesnius būstus ir jų sumokamas fiksuoto dydžio mokestis yra sąlyginai labai mažas.

Vilniuje 2023 metams nustatytas fiksuoto dydžio mokestis vienam gyvenamosios paskirties objektui – 684 eurai“, – skaičiavo ministerija.

Anot jos, jeigu gyventojas nuomoja būstą už 400 eurų per mėnesį, taikant 12 proc. pajamų mokesčio tarifą per metus gyventojas sumokėtų 576 eurus mokesčių.

REKLAMA

„Tuo tarpu taikant dabar 15 proc. pajamų mokesčio tarifą – 720 eurus, o pagal verslo liudijimą 684 eurus.

Taip pat jeigu gyventojas nuomoja būstą už 1000 eurų per mėnesį, taikant 12 proc. pajamų mokesčio tarifą per metus gyventojas sumokėtų 1440 eurus mokesčių. Tuo tarpu taikant dabar 15 proc. pajamų mokesčio tarifą – 1800 eurus, o pagal verslo liudijimą 684 eurus“, – skaičiavo ministerija.

Tegul užsiknisa grabais
Tegul užsiknisa grabais
Su savo mokesčiais. Kiek valstybė prisidėjo kad žmogus tą būstą turėtų? Valstybė jau ir taip dalį paėmė kai tas būstas buvo statomas, projektuojamas. Kiek sumokėta PVM. Gal tegul valstybė mažiau švaisto pinigus visokioms cikanauskienems, savo 10 kartu didesniam negu reikia biurokratiniam aparatui, ir savo valdininkijos nepagrįstai didelėms algoms. Jau seniai visą šita mešla vagianti iš tautos laikas prieš vamzdį statyti. Ko gera pati korumpuociausia valstybė Europoje esame, savais pasistatė jau isvoge valstybė o kai jau nėra ką vogti pradeda reketuoti gyventojus.
O VMI gal norėtų prisidėti prie išlaidų buto ir daiktų priežiūros?
Yra isvagiama. Mokytojams ar policininkams lieka kapeikos. Pagrindinė pinigų masė pavagiama per viešuosius pirkimus kur visi kyšiai kad juos laimėti yra įtraukiami į pirkimų vertė, 10 kartų negu reikia valstybės funkcionavimui didesnis valdininkų ir biurokratų skaičius. Kiekvienam neperinktam į valdžią pyzdukui sukuriamas tik tam žmogui reikalingas etatas nepagrįstai dideliai algai ir socialinėms garantijoms gauti. Sukurta begalės etatų žmonoms, vaikams, giminėms, meilužėms ir partijos kolegoms. Tie etatai nieko išskyrus nuostolį valstybei neduoda, į jų fotelius įstačius šluotkocius niekas net nepajustu kad kažkas pablogėjo valstybėje. Va kur yra bėda, ir kai jau iš biudžeto trūksta tada pradeda reketuoti piliečius.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų