• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buitinė technika: rezga tinklą, spendžia spąstus

Ar įsivaizduotumėte savo gyvenimą be lygintuvo, šaldytuvo, plaukų džiovintuvo, mikrobangų krosnelės ar mobiliojo telefono? Galime lažintis: pasijustumėte tarsi negyvenamoje saloje! Šie prietaisai taip akivaizdžiai palengvina mūsų kasdienį gyvenimą ir buitį, kad atsisakyti jų tikriausiai nesiryžtume net ir keliskart patikinti, kiek daug žalos jie gali padaryti mūsų sveikatai. Vis dėlto mokslininkai perspėja: nepraraskime budrumo!

Ar įsivaizduotumėte savo gyvenimą be lygintuvo, šaldytuvo, plaukų džiovintuvo, mikrobangų krosnelės ar mobiliojo telefono? Galime lažintis: pasijustumėte tarsi negyvenamoje saloje! Šie prietaisai taip akivaizdžiai palengvina mūsų kasdienį gyvenimą ir buitį, kad atsisakyti jų tikriausiai nesiryžtume net ir keliskart patikinti, kiek daug žalos jie gali padaryti mūsų sveikatai. Vis dėlto mokslininkai perspėja: nepraraskime budrumo!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Elektromagnetinis laukas ir kiti pavojai Radiotechnikos ir radioelektronikos prietaisai namuose sukuria nematomą elektromagnetinį tinklą, kuriame gyvename nuolatos. Net ir išėjusius iš namų, šis tinklas mus veikia: juk aplinkui netrūksta aukštos įtampos laidų, iš viršaus į mus žvalgosi kosminiai transliatoriai, iš visų pusių supa mobiliojo ryšio bangos. Visa tai neišvengiamai veikia šalia musų esantį elektromagnetinį lauką. Bet grįžkime namus: kaip juose esantys elektros prietaisai veikia mūsų sveikatą? Visų pirma jie – triukšmo šaltinis. Jei dar ir darbe nuolat būnate greta dūzgiančio, burzgiančio ar kitokius garsus skleidžiančio prietaiso, gali negrįžtamai sutrikti klausa. Be to, nuolatinis triukšmas didina streso lygį. Ir, žinoma, visi prietaisai skleidžia elektromagnetines bangas, ypač jei lieka įjungti į elektros tinklą. Visi elektriniai buitiniai prietaisai sukuria elektromagnetinį lauką. Elektromagnetinis spinduliavimas pavojingas tuo, kad žmogus tiesiogiai nejaučia jo poveikio, todėl negali savarankiškai nustatyti spinduliavimo stiprumo. Net ir nejaučiamas, jis veikia organizmą: gali sukelti smegenų, endokrininės sistemos veiklos sutrikimus, slopinti imunitetą.

REKLAMA

Mikrobangų krosnelė, arba valgomas blogis Vienu didžiausių buitinių kenkėjų laikoma mikrobangų krosnelė. Jos neigiamas poveikis ypač sustiprėja, jei krosnelė turi defektų – pavyzdžiui, jos durelės užsidaro nesandariai. Būtent mikrobangų krosnelės veikimo principu karinėje pramonėje yra sukurti prietaisai, skirti miniai išvaikyti. Taigi, jei tarp krosnelės durelių ir korpuso yra plyšys, prietaisas stipriai žaloja greta esančio žmogaus organizmą, ilgainiui gali sukelti net ir aklumą. Todėl žmonės, dirbantys su mikrobangas skleidžiančiais prietaisais, dažniau nei kiti suserga katarakta. Mikrobangos gali neigiamai paveikti vyrų potenciją, žaloja nervų sistemą. Nerekomenduojama mikrobangų krosnelėje šildyti maistą, įdėtą į plastikinę dėžutę. Mikrobangomis veikiant plastiką, į maistą išsiskiria įvairių kancerogenų ir kitų toksinų.

REKLAMA
REKLAMA

Atsargiai, jonizatorius! Oro jonizatorius – taip pat gana pavojingas daiktas. Jei turite šį prietaisą namuose ir skaitėte naudojimo instrukciją, be abejo, žinote, kad įjungus jonizatorių reikia išeiti iš patalpos. Neatsargiai, atsitiktinai įjungtas, šis prietaisas gali pakenkti jūsų namiškiams – pavyzdžiui, vaikams. Taigi prieš įsigyjant jonizatorių vertėtų dar kartą pasvarstyti, ar tikrai gaivesnis kambarių oras vertas rizikos, kurią gali sukelti pats prietaisas?

Kondicionierius gali sukelti alergiją Įvairių ligų priežastimi gali tapti ir namuose ar biure veikiantis kondicionierius. Vasarą dėl jo galite dažniau sirgti peršalimo ligomis – staigus temperatūrų skirtumas, kai iš karšto 35 laipsnių vasaros oro patenkate į komfortišką 21 laipsnio aplinką, ne į naudą jūsų organizmui. Dažnai taip besikeičiančios sąlygos gali sukelti bronchitą ir plaučių uždegimą. Kondicionieriai taip pat gali platinti infekcijas. Į kondicionavimo sistemą, kur nuolat būna drėgna, iš aplinkos patekę ligas sukeliantys mikroorganizmai ir pelėsis vėliau su oru pasklinda po patalpą. Dėl to susergama angina, kyla astmos priepuoliai, taip pat gali paūmėti alergija, sloga, atsirasti galvos skausmas. Geriausias būdas visų šių nemalonumų išvengti – valyti kondicionierių ne rečiau kaip kas 2 savaites ir naudoti jį tik tada, kai tikrai reikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mobilusis telefonas – bakterijų rojus Ne visai saugūs ir mobilieji telefonai. Mokslininkai nustatė, kad jie gali paskatinti galvos smegenų vėžį. Todėl ilgai kalbėtis mobiliuoju nerekomenduojama niekam, ypač vaikams ir nėščioms moterims. Nakčiai mobiliuosius telefonus geriau išnešti iš kambario – jų spinduliavimas gali sukelti galvos skausmą ir nemigą. Be to, per mobilųjį telefoną gali plisti infekcijos. Ištyrus mobiliuosius telefonus nustatyta, kad ant jų korpusų neretai tūno apsčiai bakterijų, atsparių antibiotikams ir kitiems vaistams. Todėl labai svarbu keletą kartų per dieną nuvalyti telefono korpusą dezinfekuojamąja servetėle.

REKLAMA

Kiti kenkėjai Net ir dujinėmis viryklėmis nepatartina naudotis be reikalo: degant buitinėms dujoms į aplinką išskiriama daug toksinų. Sveikatai kenkia ir kompiuteriai, ypač jei prie jų tenka sėdėti valandų valandas. Plaukų džiovintuvas taip pat skleidžia stiprias elektromagnetines bangas. Pasak specialistų, 5 minutes plaukus džiovintis saugu, bet jei kasdien smarkiai viršysite šį laiką – elektromagnetinis laukas gali sukelti nemalonių pojūčių. Galingą elektromagnetinį lauką skleidžia ir kepsninės, šaldytuvai, kuriose nėra šerkšno sistemos, virtuviniai gartraukis, elektrinės viryklės, televizoriai. Tiesa, magnetinio lauko galingumas gali skirtis priklausomai nuo modelio, darbo režimo. Kuo galingesnis prietaisas, tuo didesnį magnetinį lauką jis skleidžia.

REKLAMA

Triukšmo lygis Esate taip pripratę prie skalbimo mašinos dunksėjimo, elektrinės kavamalės dūzgimo, virtuvinio kombaino burzgimo ir indaplovės ūžčiojimo, kad šių garsų nė nepastebite? Jūsų nervų sistema jį puikiausiai girdi ir nerimsta. Nuolatinis triukšmas keičia kvėpavimo ritmą, gali tapti nervinio išsekimo, virškinimo sistemos darbo sutrikimų priežastimi. Šaldytuvas pripažintas pačia tyliausia buitinės technikos priemone, bet jo burzgimas persekioja mus visą gyvenimą, kartais sutrikdydamas miego kokybę (tai pasakytina apie seno modelio ar apgedusius šaldytuvus, kurių skleidžiami garsai kartais naktį pažadina visus namiškius), kartais erzindamas kaip nuolatinis foninis triukšmas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuo gresia buitinė technika? Žmogaus organizmas nuolat reaguoja į elektromagnetinį lauką, bet tam, kad ši reakcija virstų patologija ir sukeltų ligas, reikia daugiau sąlygų – pakankamai aukštos elektromagnetinio lauko įtampos ir ilgo veikimo periodo. Tiesa, kartais negalavimų gali atsirasti ir tada, kai tiesiog pamirštate namuose išjungti elektros prietaisus. Visų pirma, potencialus pavojus gresia vaikams ir žmonėms, kurie jautriau reaguoja į Žemės elektromagnetinio lauko pokyčius. Taip pat grėsmės neišvengia sergantieji alergija. Pirmieji elektromagnetinio lauko poveikio požymiai: nuovargis, dirglumas, miego, atminties ir dėmesio sutrikimai. Ilgalaikis elektromagnetinio lauko poveikis: migrena, nevaisingumas (ir vyrų, ir moterų), nėštumo problemos (persileidimas), nervų sistemos sutrikimai, smegenų vėžys. Elektromagnetinis laukas gali sukelti nervų sistemos veiklos sutrikimus, vegetatyvinę disfunkciją, neurasteniją, asteninį sindromą. Žmogus gali skųsti silpnumu, dirglumu, nuovargiu, susilpnėjusia atmintimi, miego sutrikimais. Sutrikus širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai dažnai pasireiškia neurocirkuliacine distonija: netolygus pulsas, kintantis arterinis kraujospūdis, polinkis į hipotoniją, skausmas širdies plote.

REKLAMA

Specialistai netgi įvardija keletą sindromų, kurie atsiranda dėl pakitusio elektromagnetinio lauko. • Pažinimo sindromas: prastėja atmintis, gebėjimas suvokti aplinką, atsiranda nemiga, depresija, vargina galvos skausmai. • Dalinės ataksijos sindromas (pusiausvyros sutrikimai, dezorientacija erdvėje, galvos svaigimas). • Sąnarių ir raumenų neuropatinis sindromas (raumenų skausmai, raumenų nuovargis, sunkumas keliant įvairius daiktus ir pan.).

Kaip apsisaugoti nuo neigiamo poveikio? 1. Laikykitės saugaus atstumo. Nestovėkite prie veikiančios mikrobangų krosnelės, miegokite atokiau nuo įjungtų elektros prietaisų. 2. Kai nesinaudojate internetu, išjunkite bevielio interneto maršrutizatorių. 3. Tinkamai suplanuokite buto apstatymą: nestatykite lovos ten, kur už sienos burzgia šaldytuvas, kompiuteris ar televizorius. 4. Nedirbkite nešiojamąjį kompiuterį pasidėję ant kelių. 5. Stenkitės ilgai nekalbėti mobiliuoju telefonu, dažniau bendraukite kitomis ryšio priemonėmis (pvz., naudokitės internetinėmis vaizdo pokalbių programomis). Mobiliuoju telefonu kalbėkitės ne ilgiau kaip po 3 minutes ir ne daugiau kaip 20 minučių per dieną. 6. Sumažinti elektromagnetinių laukų poveikį galima dažniau vėdinant patalpas, keletą kartų per dieną išeinant pasivaikščioti po gryną orą. 7. Televizorių žiūrėti rekomenduojama ne mažesniu atstumu, nei yra ekrano įstrižainė.  

REKLAMA

10 priežasčių atsisakyti mikrobangės

Šveicarijos, Rusijos ir Vokietijos mokslininkų tyrimų rezultatai rodo, kad mirkobangų krosnelė buityje apskritai pridaro daugiau žalos nei naudos. Taigi koks tas jos neigiamas poveikis?

1. Kenkia smegenims. Nuolat vartojant mikrobangų krosnelėje šildytą maistą smegenyse atsiranda negrįžtamų pakitimų – sutrumpėja elektriniai impulsai, depoliarizuojami audiniai. 2. Atima maistingąsias medžiagas. Organizmas negali įsisavinti maisto medžiagų iš mikrobangėje šildytų patiekalų. Kaitinant maistą mikrobangėje žūsta arba pakinta maiste esantys mineralai, vitaminai ir kitos vertingos medžiagos, taigi organizmas jų tiesiog neįsisavina. 3. Hormonų disbalansas. Dažnai vartojant mikrobangėje šildytus produktus stabdoma arba pakinta tiek vyriškų, tiek moteriškų hormonų gamyba. 4. Laisvieji radikalai. Pašildžius daržoves mikrobangėje, kai kurie mineralai virsta kancerogeniniais junginiais – laisvaisiais radikalais. 5. Vėžio grėsmė. Mikrobangomis apdoroti produktai skatina vėžinių auglių augimą skrandyje ir žarnyne. Ilgai maitinantis mikrobangėje šildytu maistu gali išsivystyti kraujo vėžys. 6. Žala imunitetui. Ilgai ir reguliariai vartojant mikrobangėje ruoštą maistą įvyksta pakitimų limfmazgiuose ir kraujyje, todėl nusilpsta imuninė sistema. 7. Kenkia atminčiai ir dėmesio koncentracijai. Nustatyta, kad nuolat maitinantis mikrobangėje šildytais produktais prastėja atmintis, gebėjimas sukoncentruoti dėmesį, pasireiškia emocinis nestabilumas, silpnėja intelektas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų