REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos įstatymai - labai humaniški. Jie neleidžia žmogui per dieną dirbti ilgiau nei 8 valandas. Taip siekiama Lietuvos gyventojus apsaugoti nuo pervargimo. Kita priežastis - per ilgai triūsiančio asmens darbas būna nekokybiškas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kartais į įstatymus spjaunama. Į „Vakaro žinių" redakciją kreipėsi keli Vilniaus universiteto (VU) studentai, įtardami, kad yra išnaudojamas jų dėstytojas A.Vaišnys. Studentai pastebėjo, kad docentas yra išvargęs, jo paskaitos pasidarė visiškai nuobodžios. Įtariama, kad darbdaviai iš A.Vaišnio reikalauja dirbti daug ilgiau, nei leidžia įstatymai.

REKLAMA

„Vakaro žinios" išsiaiškino, kad docentas iš tikrųjų verčiamas dirbti ilgiau, nei leidžia įstatymai - mažiausiai 16 valandų per parą. A.Vaišnys šiuo metu visu etatu dirba VU Komunikacijos fakulteto dekanu, yra Žurnalistikos instituto direktorius, dėstytojauja. Negana to, darbo metu yra verčiamas filmuotis LTV2 laidoje „Iš Signatarų rūmų". Ir dar ant jo galvos užkrautas mokesčių mokėtojų lėšomis leidžiamo žurnalo „Parlamento studijos" redaktoriaus darbas.

REKLAMA
REKLAMA

Pats A.Vaišnys, matyt, bijo guostis dėl tokios vergijos. „Nekalbėsiu. Rašykit, ką norit", - tepasakė jis.

Leidžiasi išnaudojami

Kur žiūri Seimas, kad Lietuvoje taip išnaudojami žmonės? Parlamentaras Vytautas Čepas tikina, kad dažnai patys žmonės, trokšdami kuo daugiau pinigų, leidžiasi išnaudojami.



- Gavome signalą, kad žmonės Lietuvoje verčiami dirbti po 16 valandų per dieną, turėti iškart penkis postus, iš kurių trys - vadovaujami. Ar tai normalu? – „Vakaro žinios" klausė V.Čepo.

- Aišku, nenormalu. Bet žmonės patys užsileidžia, kai nori pinigų. Kartais jie ir 20 valandų per dieną dėl to dirba. Toks tada ir darbas. Jei turi tris vadovaujamus postus, tai jau viską pasako apie darbo kokybę. Čia tik Zigmas Vaišvila sugeba turėti tris vadovaujamus postus. Jis vienu metu sugebėjo ir vicepremjeru būti, ministerijai ir saugumui vadovauti. Patys matėme, kas iš to išėjo. Reikia, kad žmogus dirbtų vieną darbą. O kai laksto kaip sprinteris, po 4 telefonus nešiojasi, tai, atsiprašant, toks tas jau vadovavimas. Išvada - mažiausiai dvi iš trijų įstaigų, kurioms atseit vadovauja vienas žmogus, vadovo neturi.



- Kaip tokiems žmonėms padėti? Kur jie gali kreiptis dėl išnaudojimo?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Tam yra profsąjungos, kurios saugo savo narių interesus. Bet pas mus tik keli procentai žmonių profsąjungoms priklauso. Kiti lieka vieni kovoti su savo darbdaviais.

- Užsienyje bandymai, kiek laiko be poilsio įmanoma produktyvi veikla, pirmiausia atliekami su žiurkėmis ar kitais gyvūnais. Kodėl pas mus tai daroma su žmonėmis?

- Dėl tokių dalykų turi būti baudžiama. Bet lietuvis yra toks organizmas, kuris pasiryžęs dirbti 20 valandų, kad tik uždirbtų daugiau pinigų. Kitur ir darbdaviai, ir tokie darbuotojai baudžiami.

REKLAMA

Kas čia blogo?

VU rektorius Benediktas Juodka tikino, kad vieno žmogaus vadovavimas kelioms institucijoms nėra blogas dalykas. "A.Vaišnys pagal VU statutą išrinktas fakulteto dekanu. Ir laikinai eina Žurnalistikos instituto direktoriaus pareigas. Tačiau kovą bus direktoriaus rinkimai", - paaiškino B.Juodka.

Rektorius tikina, kad jo pavaldinys nepersidirba. "Statutas leidžia dirbti pusantro etato. Ką reiškia, kaip suspėja? Jis dekanu dirba visu etatu, o direktoriumi, kiek žinau, tik pusę etato. Kas čia blogo?" - stebėjosi B.Juodka.

REKLAMA

Rekordinis darbas

Valstybinės darbo inspekcijos vadovas Mindaugas Pluktas iki šiol žinojo tik vieną žmogų, vienu metu turėjusį penkis postus. "Įstatymai leidžia žmogui dirbti ne ilgiau nei 8 valandas per parą arba 48 valandas per savaitę. Išimtys taikomos tik įmonėms, kuriose darbas nepertraukiamas, arba būtinąją pagalbą teikiančiose institucijose - policijoje ir panašiai. Ir tai - ne ilgiau, nei 12 valandų. Jei kas dirba 16 valandų - tai jau pažeidimas", - paaiškino M.Pluktas.

Anot pašnekovo, inspekcijos užfiksuotas rekordas - darbas vienu metu penkiose darbovietėse. Oficiali rekordininkė - gydytoja iš Utenos. "O jūsų minimas asmuo turbūt keliose darbovietėse dirba visuomeniniais pagrindais, neimdamas algos. Arba kiekviename darbe - tik po dvi valandas per dieną. Tai - nedraudžiama", - pabrėžė M.Pluktas.



Danas NAGELĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų