REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bandonijos ir vargonų duetas kviečia prisikelti iš tamsybių

Šį šeštadienį, balandžio 18 d., 18 val., Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčioje klausytojams bus pristatytas atgimstančiu pavasariu alsuojantis atvelykio koncertas „Prisikelkime iš tamsybių“.

REKLAMA
REKLAMA

Koncertuos jaunosios kartos Lietuvos atlikėjai – vargonininkė Liauda Vaitkūnaitė ir bandonininkas Paulius Ragauskas.

REKLAMA

Klausytojai išgirs XX a. prancūzų kompozitorių Paul Dukas ir Jean Langlais bei M.K.Čiurlionio kūrinius. Ypatingą vietą programoje užims ir pačios L.Vaitkūnaitės velykinis kūrinys vargonams ir bandonijai „Nušvisk“.

Anot, L.Vaitkūnaitės, netradicinis ir originalus vargonų ir bandonijos duetas puikiai dera tarpusavyje, nes abu instrumentai turi nemažai sandaros panašumų: tiek vargonams, tiek bandonijai reikalingas oras, kurio spaudimą palaiko dumplės.

REKLAMA
REKLAMA

„Gero muzikanto rankose bandonija įgauna savitą tembrą, panašų į kai kuriuos liežuvėlinius vargonų registrus“ – apie abiejų instrumentų panašumus pasakojo vargonininkė.

Pasak atlikėjos, jos kūrinys bandonijai ir vargonams „Nušvisk“ gimė iš idėjos suvienyti gamtiškumą ir sakralumą. „Čia bandonija atstovauja gamtiškumą, o vargonai – sakralumą. Skambėdami kartu abu instrumentai atskleidžia savo bendrą prigimtį. Šis kūrinys – tai dialogas, kurio metu atsiveria bendras nušvitimas“ – mintimis dalinosi L.Vaitkūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Velykinę temą koncerto programoje užbaigs Jean Langlais (1907-1991) „Suite Médiévale“ (Viduramžių siuita). „Šis kompozitorius tęsė savo pirmtako Césaro Francko simfonistines kūrybos tradicijas, paspalvindamas jas apskritai prancūzams būdingu polinkiu į senovinių arba egzotiškų dermių naudojimą. Kaip pagrindą savo kūriniui, kompozitorius naudoja grigališkas Velykinių rytmetinių mišių melodijas“ – apie J.Langlais kūrinį pasakojo L.Vaitkūnaitė.

Vargonininkė ir kompozitorė Liauda Vaitkūnaitė baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos vargonų ir kompozicijos magistro studijas. Šiuo metu dirba bažnyčios vargonininkės ir pedagoginį darbą, aktyviai koncertuoja įvairiuose Lietuvos miestuose ir užsienyje. L.Vaitkūnaitės kūryba įvairi ir spalvinga – tai kūriniai vargonams, orkestrui, chorams, solistams, ansambliams, kūrinėliai vaikams ir net vaikiška opera.

REKLAMA

Bandonininkas Paulius Ragauskas mokėsi tradicinio šokio ir muzikavimo mokykloje bei Tartu (Estija) Lootsipll mokykloje, yra dalyvavęs nemažai folklorinių festivalių Lietuvoje ir užsienyje, kaip muzikantas ir kaip šokėjas. Kaip muzikantas nuo 2004 m. dalyvauja Lietuvos etninės kultūros draugijos organizuojamose tarptautinėse šokių stovyklose.

Šis koncertas yra Vilniaus universiteto kultūros centro organizuojamo renginių ciklo „Muzikos valanda Vilniaus universiteto šv. Jonų bažnyčioje“, skirto paminėti Tarptautinius vargonų metus (2008-2009), dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su didžiausiais Lietuvoje vargonais ir geriausiais šalies vargonininkais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų