REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastarąjį dvidešimtmetį itin išaugo auksinio stafilokoko sukeltų infekcijų skaičius. Pasak gydytojo infektologo Arvydo Ambrozaičio, šių bakterijų turi beveik 80 proc. ką tik gimusių šalies vaikų. Auksinis stafilokokas vis dažniau tampa pavojingų infekcijų priežastimi.

REKLAMA
REKLAMA

Bakteriją „prikėlė“ higienos pažeidimai

Prieš mėnesį Druskininkų „Saulutės“ sanatorijoje susirgo septyni 3–13 metų vaikai: visi jie vėmė, kai kurie viduriavo. Vaikams buvo diagnozuotas skrandžio ir žarnų uždegimas. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiosios gydytojos higienistės Ritos Sadūnaitės, vaikai skundėsi dėl mažų porcijų ir neskanaus maisto, tačiau patikrinti „Saulutei“ maistą tiekusią VšĮ „Kretingos maistas“ paskubino tik po maitinimo pablogėjusi vaikų savijauta.

REKLAMA

„Buvo aptikta nemažai šiurkščių maisto tvarkymo saugos ir higienos reikalavimų pažeidimų: žali maisto produktai laikyti šalia paruoštų virtų, keptų patiekalų, nekokybiškai išvalytos gamybinės patalpos, sandėliai, nepakankamai apsirūpinta rankoms plauti ir dezinfekcijai skirtomis priemonėmis. Atlikus plovinių tyrimus paaiškėjo, kad nuo dviejų virtuvės darbuotojų švarių rankų išaugo auksinis stafilokokas“, – protrūkio atvejį komentavo R.Sadūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjus daugiau nei savaitei po pirmų susirgimų, sunegalavo dar penki vaikai. Kaip paaiškėjo iš pasėlių tyrimų, keturių susirgusiųjų ligos priežastimi nebuvo paprastas uždegimas: dviem vaikams išaugo pavienės auksinio stafilokoko kolonijos, trims – žarnyno lazdelės bakterija E. coli (vieno vaiko tyrimuose buvo nustatytos abi bakterijos).

„Visų sanatorijoje apsistojusių vaikų imunitetas buvo susilpnėjęs, jie gydėsi nuo kitų ligų, todėl ir bakterijos lengviau galėjo sukelti negalavimus. Auksinis stafilokokas buvo aptiktas pavienėmis kolonijomis: jos organizmui negalėjo padaryti didelės žalos, tačiau šie vaikai, priešingai nei kiti, ne tik vėmė, bet ir viduriavo. Šiandien jie jau sveiki, o infekcijos šaltinis atsirado dėl higienos pažeidimų maisto tvarkymo skyriuje“, – sakė Alytaus visuomenės sveikatos centro Druskininkų filialo skyriaus vyr. specialistė Zita Gaidytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugiausia nešiotojų kolektyvuose

Dėl žarnyno infekcijos protrūkio Druskininkų „Saulutės“ sanatorijoje buvo kaltinamos virėjos – esą vaikams negalavimų sukėlė ne tik higienos pažeidimai valgykloje, bet ir auksinio stafilokoko nešiotojos. Bakterija, patekusi į produktus, kuriuose gausu cukraus, baltymų ir krakmolo, užteršia maistą kenksmingomis medžiagomis. Žmogus, suvalgęs tokio maisto, apsinuodija, tačiau, pasak Vilniaus universiteto infekcinių ligų, dermatovenerologijos ir mikrobiologijos klinikos vedėjo A.Ambrozaičio, tokie atvejai yra labai reti.

REKLAMA

„Ligoniui pasidaro labai silpna, skauda pilvą, krinta kraujo spaudimas, jis vemia, stipriai, bet trumpai karščiuoja, rečiau viduriuoja. Būdinga, kad suserga grupė žmonių, kurie valgė tą patį maisto produktą, dažniausiai – toksinais užterštus pieno ar konditerijos gaminius. Liga trunka tik 1–3 dienas, ir žmonės greitai pasveiksta.

Labai svarbu, kad maisto negamintų asmenys, sergantys tokiomis ligomis kaip tonzilitas, ausų uždegimas, nes jie yra pagrindinis stafilokokų šaltinis“, – aiškino habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dėstytojas.

REKLAMA

Stafilokokų nešiotojų dažniau pasitaiko tarp darželinukų, sporto komandos narių, kareivių, kalinių, senelių pensionuose, šeimos narių. Bakterijos nešiotojų gausu ir ten, kur mažiausiai tikimasi – ligoninėse tarp medikų.

„Jeigu gydytojas po kiekvieno ligonio apžiūros neplauna rankų, jis gali pernešti auksinį stafilokoką, nes bakterija plinta tiesiogiai kontaktuojant. Dažniausiai ji aptinkama nosyje ir ryklėje, odos paviršiuje, pažastyse, kirkšnyse, tarpvietėje, žarnyne, tiesiojoje žarnoje, taip pat makštyje“, – bakterijos nešiojimo vietas vardijo profesorius A.Ambrozaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima net numirti

Žmogaus organizme būna milijonai bakterijų, tarp jų – ir auksinis stafilokokas. Kai kurie nešiotojai šia infekcija nesuserga visą gyvenimą, nes viskas priklauso nuo žmogaus genetikos, polinkio sirgti infekcija ir nuo kitų ligų, kuriomis sergama.

„Auksinis stafilokokas nepavojingas, kol yra sveikos odos paviršiuje, nosyje ar kitur, tačiau nešiotojas visuomet gali užkrėsti kitą žmogų. Jeigu šio imunitetas nusilpęs, žmogus pervargęs ar serga kokia kita liga, pavyzdžiui, diabetu, organizmas gali neatsilaikyti. Kai bakterija patenka į kraują, pažeidžiami įvairūs organai“, – įspėjo gydytojas infektologas A.Ambrozaitis.

REKLAMA

Auksinis stafilokokas gali sukelti tiek odos, tiek sunkias vidaus organų ligas. Žmogus gali susirgti širdies vožtuvų uždegimu, sutrikdančiu širdies veiklą, ar pūlingu kaulų uždegimu. Pastarasis dažniau pasitaiko vaikams, ypač berniukams, nes šie patiria traumų ir per žaizdas užsikrečia auksiniu stafilokoku. Vaikams dėl tų pačių priežasčių būdingesnis ir bakterijos sukeltas sąnarių uždegimas.

„Per pastaruosius 20 metų auksinio stafilokoko infekcijų padaugėjo. Bėda, kad 65 proc. susirgimų atvejų bakterija yra atspari įprastiniam vaistui – penicilinui, ir tokių pacientų nuolat daugėja. Tuomet taikomi kiti antibiotikai, vieni – ypač brangūs“, – apie šios infekcijos, galinčios pasibaigti net mirtimi, gydymą kalbėjo A.Ambrozaitis.

Žmogaus galimybės pasveikti priklauso ir nuo jo amžiaus, imuniteto stiprumo, kitų ligų bei minėto bakterijos atsparumo vaistams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų