• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu vis dažniau pasigirsta pokalbių ir diskusijų apie kontracepciją ir jos apimamus metodus bei priemones, skirtas užkirsti kelią nepageidaujamam nėštumui ir skatinančias gyventi atsakingą lytinį gyvenimą. Tad svarbu sužinoti, kokie yra patys veiksmingiausi kontracepcijos metodai bei kaip ilgalaikėje perspektyvoje gali atsiliepti šios priemonės.

Šiuo metu vis dažniau pasigirsta pokalbių ir diskusijų apie kontracepciją ir jos apimamus metodus bei priemones, skirtas užkirsti kelią nepageidaujamam nėštumui ir skatinančias gyventi atsakingą lytinį gyvenimą. Tad svarbu sužinoti, kokie yra patys veiksmingiausi kontracepcijos metodai bei kaip ilgalaikėje perspektyvoje gali atsiliepti šios priemonės.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt apie kontracepciją ir veiksmingiausius metodus papasakojo gydytoja akušerė-ginekologė Eglė Bareikienė.

Pasak jos, tinkamiausias kontracepcijos pasirinkimas kiekvienam priklauso nuo daugelio faktorių, t. y. sveikatos būklės, lytinio aktyvumo, gyvenimo būdo bei noro pastoti ateityje.

Efektyvi apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo

E. Bareikienė pasakojo, kad kiekvieno kontracepcijos metodo efektyvumas skiriasi. Vieni iš jų yra veiksmingesni, kiti – mažiau veiksmingi.

Pašnekovė pasidalijo savo žiniomis, nurodydama, kiek procentaliai nuo nepageidaujamo nėštumo gali apsaugoti kiekviena iš šių priemonių.

Kontracepcijos efektyvumas:

  1. Sterilizacija (vyrų ir moterų): apsaugo 100 proc., tačiau yra negrįžtama.
  2. Kontraceptinės tabletės: apsaugo 91-99 proc., tačiau jų efektyvumas priklauso nuo teisingo naudojimo (kasdien, tuo pačiu metu).
  3. Kontraceptiniai pleistrai: apsaugo 91-99 proc., tačiau jų efektyvumas priklauso nuo teisingo naudojimo.
  4. Kontraceptinės injekcijos: 94-99 proc., tačiau jų efektyvumas priklauso nuo injekcijų laiko ir tikslumo.
  5. Implantai (po oda): 99 proc., jie yra ilgalaikiai (3-5 metai).
  6. Vaginaliniai žiedai (NuvaRing): 91-99 proc., tačiau jų efektyvumas priklauso nuo teisingo naudojimo.
  7. Prezervatyvai (vyrų): 85 proc., tačiau jų efektyvumas priklauso nuo teisingo naudojimo.
  8. Prezervatyvai (moterų): 79 proc., tačiau jų efektyvumas priklauso nuo teisingo naudojimo.
  9. Diafragma: 88 proc., tačiau jų efektyvumas priklauso nuo teisingo naudojimo su spermicidais.
  10. IUS (intrauterininė spiralė): 99 proc. Jų yra hormoninių arba varinių, galima naudoti 3-10 metų.
  11. Kontraceptinis implantas: 99 proc., yra ilgalaikis (3-5 metų).
  12. Kalendoriaus metodas: 76-88 proc, tačiau jų efektyvumas priklauso nuo tikslumo sekant menstruacijų ciklą.
  13. Skubios kontracepcijos tabletės: 75-89 proc., tačiau efektyvumas yra didžiausias tuomet, kai yra išgeriama per 72 valandas po nesaugaus lytinio akto.
  14. Kontracepcija: hormoninės tabletės ir prezervatyvas: 99 proc., kombinuotas metodas.
  15. Nutrauktas lytinis aktas: 78 proc., spermatozoidai gali išsiskirti ir pačio lytinio akto metu, ne tik jo pabaigoje.

Kontraceptinių tablečių šalutiniai poveikiai

E. Bareikienė tikino, kad kontraceptinės tabletės, nors yra efektyvi pagalba siekiant užkirsti kelią nepageidaujamam nėštumui, vis tik turi ir šalutinių poveikių.

„Sudėtinės hormoninės kontraceptinės tabletės gali sukelti įvairių šalutinių reiškinių. Dažniausiai pasitaiko migreniniai galvos skausmai, pykinimas, nuotaikų svyravimai, svorio padidėjimas ir jautrumas krūtyse. Kai kurios moterys gali stebėti aciklinį kraujavima iš lytinių takų“, – atskleidė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, ar tiesa, kad kontraceptinės tabletės gali padidinti kraujo krešulių susidarymo riziką, pašnekovė pasakojo, kad kai kurių kontraceptinių tablečių sudėtyje yra estrogeno, kuris didina šią riziką.

Pasak jos, rizikingiausia yra toms moterims, kurios rūko arba yra vyresnės nei 35 metų, turi antsvorio arba praeityje yra turėjusios krešėjimo sutrikimų. Šie sutrikimai gali sukelti tokias rimtas problemas kaip plaučių emboliją, insultą ar infarktą.

REKLAMA

„Vis dėlto, daugeliui moterų, ypač sveikoms ir neturinčioms rizikos veiksnių, kontraceptinės tabletės yra saugios.  Prieš pradedant vartoti hormonines kontraceptines priemones, svarbu pasitarti su gydytoju, kad būtų įvertinta galima rizika ir pasirinktas tinkamiausias metodas“, – atskleidė ji.

Ilgalaikis kontraceptinių tablečių vartojimo poveikis

Pradėjus kalbėtis apie tai, koks yra ilgalaikis kontraceptinių tablečių poveikis, E. Bareikienė pasakojo, kad šis gali būti tiek teigiamas, tiek neigiamas.

„Ilgalaikis estrogenų vartojimas gali padidinti krūties vėžio riziką, taip pat gali padidėti rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu, ypač jei moteris buvo užsikrėtusi žmogaus papilomos virusu (ŽPV)“, – perspėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, E. Bareikienė pridėjo, kad taip pat yra ir teigiamas šių tablečių poveikis. Anot jos, kontraceptinės tabletės gali sumažinti kiaušidžių vėžio ir gimdos kūno vėžio riziką.

„Hormoninė kontracepcija taip pat gali padėti sureguliuoti menstruacijų ciklą, sumažinti mėnesinių gausumą, skausmus ir kiaušidžių cistų susidarymo tikimybę.

Vis dėlto, ilgalaikis vartojimas turi būti prižiūrimas akušerio ginekologo, kad būtų galima laiku aptikti galimus neigiamus poveikius“, – baigė pokalbį ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų