• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus universiteto Istorijos fakultete baigti restauruoti ypač vertingos sienų tapybos fragmentai.

REKLAMA
REKLAMA

Jie atspindi Lietuvos išlikusios XIX a. gyvenamųjų patalpų sienų tapybos puošybos tendencijas.

REKLAMA

2006 m. atlikus polichromijos tyrimus, antrajame ir trečiajame Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto (VU IF) aukštuose atrasta daugiausia sienų tapybos pavyzdžių.

Čia XIX a. pradžioje buvo įrengti Vilniaus universiteto profesorių butai. 1811 m. vakariniam pastato korpusui užstačius trečiąjį aukštą, jame buvo įkurdinti piešimo ir tapybos dėstytojas adjunktas Jonas Rustemas, kanonų teisės profesorius Kornelijus Pocalojevskis ir teisės profesorius Simonas Malevskis. Antrajame to paties korpuso aukšte – profesoriai Pranciškus Ksaveras Norvaiša ir Pilypas Golianskis.

REKLAMA
REKLAMA

Vienoje iš patalpų ir buvo rasta, o vėliau ir restauruota išskirtinė sienų tapyba.

Antrame aukšte esanti patalpa tapyta klasicizmo laikotarpiui būdingu dekoru.

Kaip praneša Kultūros paveldo departamentas, tapytame antablemente išskirtinai dekoruotas frizas – jį puošia vienas priešais kitą pavaizduotos stiprybę simbolizuojančios liūtų figūros, jų viduryje – gyvybės medis.

Stilizuoti akanto lapai ir liūtų figūros tapytos profesionaliai, forma išryškinama krintančiu šešėliu ir šviesos blikais.

Architravas, angokraščiai, langų ir durų apvadai dekoruoti skirtingų spalvų ir pločių juostelėmis, imituojančiomis dažytus profiliuotus medinius ar stiuko lipdinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Remiantis rastu dekoru pietinėje sienoje užfiksuota buvusi lango anga, kurioje aptiktos buvusios palangės žymės.

Dekoras virš durų buvo stipriai sužalotas tarybiniais metais remonto metu įmontavus metalinę siją, anga buvo pritaikyta standartinėms durims. XIX a. pr. klasicistinio laikotarpio anga buvo apmūryta silikatinėmis plytomis. Ši sija buvo pašalinta ir atstatyta pirminė anga.

Šioje patalpoje buvo išlikę apie 30 proc. autentiško dekoro, todėl atsižvelgdami į tapybos unikalumą ir remiantis išlikusiais fragmentais buvo nutarta pilnai atstatyti visą interjero sienų tapybą ir išsaugoti išlikusias medines lubas.

REKLAMA

Polichromijos tyrimus atliko, restauravimo darbų projektą parengė ir restauravimo darbams vadovavo architektė-restauratorė Neringa Šarkauskaitė.

Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto polichromijos tyrimus, konservavimo, restauravimo ir atkūrimo darbus finansavo Kultūros paveldo departamentas ir Vilniaus universitetas.



Kultūros paveldo departamento nuotr.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų