REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujausi NASA palydovų stebėjimo duomenys atskleidė, kad Arkties vandenyno ledo danga dabar yra pati ploniausia nuo tokių stebėjimų pradžios. Mokslininkai prognozuoja, kad 2020 – 2040 m. Arktyje vasaros metu ledo visai nebeliks, o kai kurie tvirtina, kad taip atsitiks jau po 4 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Nors NASA stebėjimų duomenys liudija, kad šių metų žiemą ledo plotas Arktyje padidėjo iki 9,36 mln. kvadratinių kilometrų – 451 200 kv. km daugiau, nei rekordiniais 2006-aisiais, kai ledo danga šiame vandenyne buvo pati mažiausia, vis tiek dabartinis jūros ledo plotas yra 444 800 kvadratinių kilometrų mažesnis už 1979 – 2000 m. vidurkį. Šią žiemą ledo plotas taip pat buvo rekordiškai mažas – 5 pagal mažumą nuo tokių stebėjimų pradžios, rašo dienraštis „Daily Telegraph“.

REKLAMA

Be to, nustatyta, kad šią žiemą ledo danga Arktyje buvo ploniausia istorijoje. Vos 10 proc. viso jūros ledo yra 2 ar daugiau metų senumo, didžiąją jo dalį sudaro jaunas ledas. 1981 – 2000 m. daugiametis ledas sudarė vidutiniškai 30 proc. ploto. Pasak specialistų, tai reiškia, kad šiuo metu ledo kiekis Arktyje veikiausiai yra pats mažiausias nei bet kada anksčiau.

Pasak JAV Kolorado universiteto Nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro mokslininko Walto Meiero, per pastaruosius du dešimtmečius dėl pasaulinio atšilimo ledo plotai Arktyje „dramatiškai“ traukiasi. Pasak jo, per 6 praėjusius metus buvo pasiekti 6 mažiausio ledo ploto metiniai rekordai.

REKLAMA
REKLAMA

W. Meieras teigia, kad plonesnei jūros ledo dangai kyla didesnis pavojus ištirpti vasaros sezono metu, ir prognozuoja, kad Arkties vandenynas tarp 2020 ir 2040 metų vasaromis išvis liks be ledų, nors esą „įmanoma, kad tai nutikti net 2013 metais“.

„Dėl didėjančio anglies dvideginio kiekio atmosferoje ir „šiltnamio efekto“ temperatūra vis didėja. Net jei sustabdytume tokias emisijas, temperatūra nesiliaus kilusi, o daugiau energijos sugeriantis vandenynas dar labiau paspartins ledo tirpimą“, - sakė mokslininkas.

Nors ledo ploto Arktyje matavimai iš kosmoso buvo pradėti tik 1979 metais, specialistai yra įsitikinę, kad dabartinis jūros ledo plotas yra pats mažiausias bent per 100 metų. Apie tai esą galima spręsti iš ankstesnių Arkties tyrimų duomenų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

W. Meiero teigimu, ko gero paskutinį kartą Arktis buvo visiškai išsivadavusi nuo ledų prieš kelis šimtus tūkstančių metų, o į dabartines panašios sąlygos buvo susiklosčiusios maždaug prieš 700 – 800 metų. Mokslininkas teigia, kad ledai Arktyje tirpsta kur kas greičiau, nei buvo manyta, o šį procesą spartina pramoninė žmonijos veikla.

Iki šiol didžioji Arkties ledo dalis išsilaikydavo bent vieną vasarą, dažniausiai – kelias. Tačiau situacija „dramatiškai keičiasi“, tvirtina specialistai.

Pasak jų, Arkties vandenynas dažnai vadinamas Žemės oro kondicionieriumi, nes jūros ledas padeda atvėsinti planetą atspindėdamas saulės energiją atgal į kosmosą. Tačiau ledui tirpstant energiją sugeria atviras vandenynas, taip didindamas vandens ir oro temperatūrą.

Klimatologai perspėja, kad Arkties ledo tirpimas paveiks ne tik regiono gyvūniją, pavyzdžiui, baltuosius lokius, bet ir orus viso pasaulio mastu, nes didėjanti vandenyno temperatūra atsilieps ir atmosferos šiltėjimui. Be to, Arkties vandenynui laisvinantis nuo ledų gali kilti įtampa tarp įvairių šalių dėl prieinamais tampančių regiono mineralinių resursų ir naujų laivybos kelių, rašo „Daily Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų