REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ieškodami būdų užkamšyti 2012m. biudžeto skyles, parlamentarai skubos tvarka rengia ir registruoja vis naujus įstatymų projektus.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš jų turėtų įteisinti vadinamąjį prabangos  mokestį. Įstatymų projektų pakete, kuris pateiktas praėjusio penktadienio vakarą, nuo kitų metų pradžios siūloma apmokestinti ne tik per milijoną kainuojantį nekilnojamąjį turtą, galingus automobilius, motociklus, jachtas ir lėktuvus, bet ir gaunančius daugiau nei 200 Lt pajamų per metus iš finansinių santaupų (indėlių, viršijančių maždaug 10 tūkst. Lt – red. past.). Apmokestinus šį turtą tikimasi gauti papildomus 100 mln. Lt.

REKLAMA

Skelbiama, kad šiuos projektus pateikė Seimo nariai Vitas Matuzas ir Jurgis Razma (Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcija) bei  Vytenis Andriukaitis (Socialdemokratų partijos frakcija) ir Kęstutis Daukšys (Darbo partijos frakcija).

J. Razma: na ir kas, kad LiCS kelia triukšmą?

„Šiek tiek stichiškai ši sudėtis susiformavo – tai buvo penktadienio vakaras,  daug Seimo narių kažkur išvykę, ribotos galimybės visus informuoti apie pasirašymo po projektu galimybę.  Aš pats pabaigoj, jau V. Matuzui išvykus, skambinau vienam, kitam Seimo nariui. Ką radau, ir pasirašė“, – Balsas.lt aiškino J. Razma.

REKLAMA
REKLAMA

Jis neatmetė, kad daugelis pasirašiusiųjų veikiausiai išsakė asmeninę, o ne frakcijos poziciją.

„Aš manau, nevisi išreiškė savo frakcijų poziciją, nes vargu ar frakcijos buvo spėjusios apsvarstyti. Mūsų  frakcijoje tokia galimybė buvo aptarta; frakcijos pritarimas buvo gautas, kad dėti į tą  idėjų banką, kad pensijos būtų atkurtos visiškai nuo sausio 1 d., ir mes jau pasidarėme įgalioti, o kitų frakcijų  atstovai (turbūt – red. past.) daugiau asmeniškai pasirašė. Ir  tai nereiškia, kad visiškai tam turiniui pritaria“, – teigė konservatorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Be to, kai aš kalbėjau telefonu su kai kuriais liberalais, priešiškumo dėl tų projektų nepajutau. Na tai kas, kad Liberalų ir centro sąjunga kelia triukšmą? O A. Valinskas pasirašė projektus“, – sakė J. Razma.

A. Čaplikas: tai ne pritarimas – pasirašėme, kad būtų pradėta svarstyti

Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcijos vadovas Algis Čaplikas, komentuodamas tai, kad kai kurie šios frakcijos nariai taip pat pasirašė minėtus įstatymų projektus, sakė:

„Mes neprieštaraujame prabangos mokesčiui – tokia frakcijos pozicija. Socialinio teisingumo dėlei galima svarstyti, tačiau reikia žiūrėti, kokie tie prabangos mokesčiai, ar nebus taip, kad tie mokesčiai užgrius vidutinį sluoksnį? Mes visada sakėme, kad jachtos, deimantai, ypatingai prabangūs būstai ko gero gali būti apmokestinti. Pozicijos mes nekeitėme. O tam, kad būtų pradėtas svarstyti tas klausimas, mes ir prašėme – duokite kokį nors projektą, kad būtų ką nagrinėti. Bet tai nėra pritarimas“, – sakė A. Čaplikas.

REKLAMA

Projektus tikrai teks taisyti

„Man abejonė kilo, ar indėlis 10 tūkst. Lt čia iš tikro yra prabanga? Drįsčiau manyti, kad tai nėra prabanga. Ar burinės jachtos, kurios įtrauktos į įstatymo projektą, kurių yra dvi Lietuvoje, yra prabanga, kai pilnas uostas katerių stovi, kurie žymiai brangesni yra? Tam, kad būtų svarstoma ne viešoje erdvėje, o įstatymų lygmenyje, mes sakėme „greičiau teikite tuos projektus“. Jie yra pateikti, dabar gali prasidėti normali darbinė diskusija“, – aiškino LiCS poziciją A. Čaplikas.

REKLAMA

„At reiškia pritarimą? Tikrai ne. Kaip ir tąkart sakėme, kad nepritarsime pensijų fondų likvidavimui. Štai čia yra visas blogis. Aš galiu apgailestauti, kad iš tų projektų, kurie vadinasi prabangos mokesčiu, ne kažin kas gavosi. Bet laiko bus svarstyti ir pasiginčyti. Nagrinėti reikia  –  kad būtų įstatymo kalba sudėliota, kas tai yra. Mes visą laiką raginame baigti pamąstymus, o teikti įstatymų projektus, ir juos svarstysime“, – sakė A. Čaplikas.

Kad ne visoms skubiai parengto projekto nuostatoms bus pritarta, ir jau dabar aišku, jog kai kuriuos punktus tikrai reikės taisyti, pripažįsta ir J. Razma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes patys matome, kad bent jau transporto priemonių mokesčio įstatymą tikrai reikės tobulinti. Sulaukėme ir piliečių pastabų, kad reikėtų apmokestinti pagal vertę, jeigu jau traktuojame kaip prabangos mokestį, nes prabanga tiesiogiai su variklio galingumu nėra susieta. Mes patys nusiteikę tuos projektus tobulinti ir keisti“, – pripažino jis.

J. Razmos teigimu, apmokestinant prabangų būstą tikrai nebus nuskriausti ar priversti išsikraustyti tie, kurie aplinkybėms susiklosčius tebegyvena brangiuose butuose, tačiau nėra turčiai.

REKLAMA

„Jeigu būtume rašę 0,5 mln. Lt ribą, kaip pradžioje buvo siūloma, ko gero tokių atvejų rastųsi. Sakykime, kokie nors žymūs kultūros veikėjai, kurie neturėjo ir neturi aukštų pajamų, bet buvo gavę gerus butus centre, tuomet  jie galėtų pakliūti. Bet nežinome tokių butų, kurių vertė yra virš milijono litų“, -  teigė jis.

Tačiau J. Razma sutinka, kad jeigu būtų pritarta apmokestinti palūkanas, riba turėtų būti kilstelėta.

„Čia jau nėra prabangos mokestis. Buvo likusi mokestinė išimtis, kur iš ES šalių belikusi tik Lietuvoje ir Kipre. Reikia atidžiai pasvarstyti, koks tas neapmokestinamas minimumas. Kol kas įrašyta, kad iki 200 Lt palūkanų dydžio (virš 10 tūkst. Lt), bet gal galima ir aukštesnę kartelę numatyti, o kiti  mokesčiai eilinių piliečių nepasieks. Nei brangūs automobiliai,  nei virš milijono kainuojantis turtas“, – tvirtina J. Razma.

REKLAMA

Grumtynės dėl 2012 m. biudžeto pagimdys naują valdančiąją koaliciją?

„Kiekviena partija dabar prieš rinkimus stengiasi suaktyvinti savo rinkėjų kategoriją, ir viešuosiuose ryšiuose reiškiasi labai agresyviai – piktinasi, nesutinka, protestuoja. Mes suprantam, kad toms partijoms, kurios nelengvai sprendžia rinkiminio barjero klausimą, dabar  tenka kuo aštriau viešuosiuose ryšiuose reikštis“, – sakė J. Razma paklaustas, ar bendri skirtingoms politinėms jėgoms atstovaujančių politikų projektai gali reikšti, kad Seime jau artimiausiu metu gali formuotis  nauja valdančioji dauguma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu LiCS vadovas A. Čaplikas sakė, kad jam prognozuoti tolimesnius įvykius būtų sunku.

„Visada ieškoma“, – Balsas.lt sakė LiCS vadovas A.Čaplikas,  paklaustas, ar galima spėti, kad konservatoriai vis dėlto ieško naujų sąjungininkų.

„Konservatoriai žino mūsų poziciją dėl privačių pensijų fondų. Jie puikiai supranta, kad mes tikrai nebalsuosime – nei mes, nei Liberalų sąjūdis už jų likvidavimą. Tai gimsta tokia keistoka mišri „momentinė balsų dauguma“ – aš taip ją vadinčiau. Kuo ji pasibaigs, aš nežinau. Kur čia tas vertybinis sutapimas“, – sakė A.Čaplikas.

REKLAMA

Anot jo, „ar tai reikštų, kad bus nauja koalicija, reikia klausti konservatorių“.

Nauji mokesčiai atneštų biudžetui 100 milijonų litų

Siūloma 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu apmokestinti didesnes nei 200 Lt per metus palūkanas, gaunamas už vertybinius popierius, bankuose laikomus indėlius ir suteiktas paskolas. Tuomet gyventojas, turintis 10 tūkst. Lt indėlį ir gaunanti 2 proc. metines palūkanas, valstybei  atiduotų 30 Lt.

Taip pat siūloma apmokestinti galingesnius nei 150 kilovatų galios per pastaruosius 10 metų registruotus automobilius, didesnės nei 50 kilovatų galios motociklus, jachtas ir lėktuvus. Mokestis už automobilius  ir motociklus siektų po 0,5 lito už 1 kilovatą per mėnesį.

REKLAMA

Burinėms jachtoms siūloma taikyti 30 Lt už jachtos gabaritinio ilgio metrą per mėnesį, jei jos ilgis viršija 10 metrų ir jei ji nėra skirta komerciniams tikslams. Orlaiviams, išskyrus oro balionus, siūlomas  0,3 Lt mokestis už vieną maksimalios kilimo masės kilogramą per mėnesį.

1 proc. dydžio nekilnojamojo turto mokesčiu siūloma apmokestinti didesnės nei 1 mln. Lt vertės turtą. Tikimasi, kad priėmus naujus įstatymus į valstybės biudžetą papildomai būtų surinkta iki 100 mln. Lt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų