• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešumoje vis dar sklandantys streotipai apie vyrų ir moterų vairavimo įpročius įžiebia dideles diskusijas. Kalbama, kad vairuojančioms moterims tenka ne tik sulaukti vyrų pastabų, bet ir servise susimokėti brangiau. 

Viešumoje vis dar sklandantys streotipai apie vyrų ir moterų vairavimo įpročius įžiebia dideles diskusijas. Kalbama, kad vairuojančioms moterims tenka ne tik sulaukti vyrų pastabų, bet ir servise susimokėti brangiau. 

REKLAMA

„Žinių radijo“ laidoje „Žalia rodyklė“ vairavimo mokytoja, blogo „Moteris prie vairo“ autorė Solveiga Dambrauskaitė–Bakutienė pasidalijo savo įžvalgomis apie moterų ir vyrų vairavimo ypatumus, taip pat papasakojo apie atliktą eksperimentą, kai už automobilio remontą jai teko pakloti daugiau pinigų, nei serviso darbuotojas prašė iš vyriškio, nors automobilis buvo toks pats, su identišku gedimu.

Kas yra geresni vairuotojai – moterys ar vyrai?

Visuomenėje egzisutoja stereotipas, kad moterys nemoka vairuoti. Kažkada prieš keletą metų norėjau pasigilinti labiau į šią temą, pradėjau skaityti įvarias psichologų analizes. (Perskaičius – red. past.) turbūt labai nenustebau, nes ir vieni, ir kiti vairuoja labai panašiai. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau psichologai išskiria tam tikras asmenines būdo savybes, kurios yra labiau būdingos vyrams, o kurios moterims. Ir vis dėlto yra nustatyta, kad vyrai yra linkę vairuoti agresyviau, viršyti greitį. Pasižiūrėjus eismo įvykių analizę, taip pat matoma, kad daugiau tokių grubių pažeidimų ar įskaitinių eismo įvykių būtent sukelia vairuotojai vyrai. 

REKLAMA

Tuo metu moterys (dažniau atlieka – red. past.) techninius eismo įvykius, galbūt įbrėžia automobilio kėbulą ir tai nepatenka į eismo įvykių statistiką.

Tikrai galima teigti, kad moterys yra saugesnės vairuotojos nei vyrai, tačiau, kaip ir visose gyvenimo srityse yra išimčių, taip ir čia lygiai taip – gali būti labai agresyvių ir moterų vairuotojų, ir labai atsargiai vairuojančių vyrų.

Kokias pagrindines klaidas, priešingai negu vyrai, eisme dažniau daro moterys?

Kiek teko skaityti, labiausiai išskirčiau greičio viršijimą. Moterys yra linkusios viršyti greitį, bet vyrai važiuoja dar greičiau.

REKLAMA
REKLAMA

O ką moterys vairuodamos daro netinkamai? 

Galbūt tai susiję su sprendimo priėmimais. Labai stereotipiškai kalbu, kad moterys šiek tiek lėčiau viską daro, abejoja, galvoja, ar praleis, kai tuo metu vyras būtų du kartus galbūt pravažiavęs. Bet ar tai klaida? Galbūt ne. 

Kokių dar stereotipų tenka pastebėti? 

Aš vis dar dažnai susiduriu su tais stereotipais, pati vairuodama irgi matau, kad jeigu lėčiau važiuoji, tai tada susilauki tų žvilgsnių per petį, kas gi čia vairuoja.

Visai nesenas pavyzdys – sugedo EGR vožtuvas (išmetamųjų dujų grąžinimo sistema, kuri padeda sumažinti azoto oksido taršą – red. past.) ir dingo automobilio trauka. Tada aš tiesiog negalėjau įsibėgėti, lėtai važiavau, tai patikėkite, kiek mačiau nepakančių žvilgsnių. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aš net kartą bandžiau padaryti eksperimentą viena, vėliau su kolegomis – važiavau iš galo ir bandėme atspėti, ar ten vairuoja vyras ar moteris. Ir iš tiesų labai dažnai apsirikome.

<...> Čia galbūt likę tokie stereotipai, kurių galiojimo laikas baigėsi.

Kiek teko mokyti, bendrauti su būsimais vairuotojais, labai sudėtinga nuspręsti, ar vaikinams greitai pavyks išsilaikyti egzaminus, o merginoms atvirkščiai. Viskas priklauso nuo norų ir motyvacijos.

Kalbant apie stereotipus ir lytiškumą, su kuo susiduriu, tai autoservisų kainomis. Kodėl autoservisuose moterims kainuoja visos paslaugos brangiau nei vyrams. Neteko girdėti?

REKLAMA

Ne, neteko. Kokia situacija servisuose?

Servise pirmaisiais metais, kol mažiau žinojau apie automobilius ir turėjau ne tiek daug pažįstamų, kompetetingų žmonių, kurie dirba autoservisuose, tai tikrai labai ženkliai permokėdavau už visas paslaugas.

Pasiklausau kitų moterų, merginų, būna, kad ir asmeniškai parašo žinutę, papasakoja savo istorijas. Tikrai labai gaila, kad vyrai, pamatę moterį, atvažiavusią į autoservisą, sugalvoja, kad galima už tą pačią paslaugą paprašyti daugiau pinigų.

Mes prieš keletą metų vienoje televizijos laidoje darėme eksperimentą. Važiavome su tokios pačios markės automobiliu, su tokiu pat gedimu, tik vieną kartą vairavo vyras, kitą kartą aš pati. Spėkite, ar kainos buvo pasakytos vienodos? 

REKLAMA

Automobilyje buvo įdėtas tiesiog neveikiantis saugiklis, tai vyrui pakeitė tiesiog nemokamai, iškart, o man privardijo, kad remontas gali labai daug kainuoti ir kad automobilį reikės palikti, o jį atsiimti galėsiu tik kitą savaitę. 

Visą pokalbį su S. Dambrauskaitė–Bakutienė galite išgirsti čia:

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų