• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilma NEMUNAITIENĖ

Jei jaučiate, kad alkoholis jums trukdo gyventi, bet nepajėgiate mesti, visada esate laukiamas anoniminių alkoholikų grupės susirinkimuose. Taip tvirtina AA grupės Ukmergėje „Ratas“ nariai.

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvienas gali rasti išeitį iš užburto rato...

Anoniminiai alkoholikai – tai draugija vyrų ir moterų, kurie dalijasi savo patirtimi, jėgomis ir viltimi, norėdami padėti sau ir kitiems sveikti nuo alkoholizmo. Vienintelė sąlyga būti draugijos nariu – noras mesti gerti.

REKLAMA

AA grupės veikia beveik visuose Lietuvos miestuose. Vien sostinėje jų yra kelios dešimtys. Ukmergės „Ratas“ vienija per 100 narių.

Nei mokesčių, nei sąrašų

Šiuo metu grupei vadovauja Gintas. Pirmininkavimas čia perimamas rotacijos būdu ir vadinamas ne vadovavimu, o tarnyste. „Pas mus nėra jokių sąrašų, ataskaitų, nario mokesčių, įpareigojimų. Nemokame nei stojamojo, nei nario mokesčio – išsilaikome iš savo pačių įnašų. Mūsų pagrindinis tikslas – būti blaiviems ir padėti kitiems alkoholikams pasiekti blaivybę“, – pasakojo Gintas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo, kaip pirmininko, pareiga – rūpintis, kad vyktų susirinkimai, stovyklos. Kad susitikimų metu ant stalo garuotų kava ir arbata, būtų laiku atsiskaityta už patalpų nuomą. Grupė nuomojasi patalpas Miškų gatvėje, Jaunimo mokykloje.

Susirinkimai čia vyksta tris kartus per savaitę: antradieniais ir ketvirtadieniais nuo 18, sekmadieniais – nuo 16 valandos.

Naujiems grupės nariams rekomenduojama eiti į visus susirinkimus. Senbuviai paprastai ateina kiek rečiau.

Dvylikos žingsnių programa

Grupės nariai savo susitikimuose vadovaujasi vadinamąja Dvylikos žingsnių programa. Jos esmė – prisipažinti, kad esame bejėgiai prieš alkoholį, įsitikinti, kad tik galingesnė jėga gali grąžinti sveiką mąstymą, patikėti gyvenimą Dievo globai, atlikti sąžinės sąskaitą, prisipažinti apie savo paklydimus, pasirengti, kad Dievas pašalintų trūkumus ir to nuolankiai prašyti, atitaisyti kitiems padarytas skriaudas, nuolat stebėti save ir prisipažinti klydus, melstis, perduoti šią žinią kitiems alkoholikams ir gyventi pagal šias nuostatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra ir dvylika tradicijų, kurių stengiamasi laikytis. Viena jų – anonimiškumas, nuolat primenantis, kad šios nuostatos svarbiau už asmenybes. Žiniasklaidoje visada privaloma išsaugoti asmens anonimiškumą.

Ateina paskatinti artimųjų

Grupes lanko pačių įvairiausių profesijų atstovai. „Juk liga nesirenka ir neklausia, ką tu dirbi“, – pasakojo Gintas. Pasak jo, Ukmergėje vykstančiuose „Rato“ susirinkimuose paprastai būna keliolika žmonių. Maždaug vienas trečdalis – moterų. Vidutinis klubo narių amžius 35–40 metų. „Tikriausiai maždaug tuo metu ateina suvokimas, kad alkoholis skirtas ne tau. Tačiau yra grupėje ir dvidešimtmečių, ir šešiasdešimtmečių. Beveik visi grupės nariai yra dirbantys“, – savo bendraminčius apibūdino pašnekovas.

REKLAMA

Kieno paskatinti dažniausiai žmonės ateina į grupę? Artimųjų. Nes pats žmogus paprastai savo problemą pajunta vėliau už savo šeimos narius. Arba visai jos nepajunta. „Geriu, kada noriu, kai norėsiu – negersiu. Tačiau dažniausiai noriu visada“, – iš savo patirties kalba Gintas. Pabrėžia – jei žmogus į grupę atėjo tik dėl žmonos, ilgai joje neišbus – grįš į ankstesnį gyvenimą.

Ir patį Gintą keistis pastūmėjo sutuoktinė. „Būčiau dar gėręs. Bet man buvo pasakyta: arba skyrybos, arba kažką darai“, – prisimena šiuo metu vairuotoju dirbantis vyras. Aname gyvenimo etape jis prisipažįsta praradęs ne vieną darbą – darbdaviai tiesiog išvydavo. Tačiau šeimą prarasti jis bijojo labiau už viską.

REKLAMA

Blaivybė tapo gyvenimo būdu

Pats 12 metų blaivybėje esantis dabartinis „Rato“ vadovas prisipažįsta taip pat bandęs įsitikinti, ar jau gali gerti „kaip visi“. Užgėrė ir dar kartą įsitikino – normaliai gerti negali ir niekada negalės.

Pasak pašnekovo, ilgiausias blaivybės stažas, kurį pasiekė jų grupės narys, – 18 metų.

„Paradoksalu: kai gėriau, visi sakė, kad esu alkoholikas, o aš tai neigiau. Dabar nieks taip nebegalvoja, bet pats save tokiu vadinu. Tačiau esu laisvas nuo alkoholio ir tiesiog laimingas žmogus“, – sako kadais svaigalų įkaitu buvęs Gintas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyras prisipažįsta, kad AA grupė ir jos idėjos jau seniai tapo jo paties gyvenimo būdu. Pajutęs išsivadavimo džiaugsmą, dabar siekia juo dalintis su kitais.

• AA grupės veikia 200 pasaulio valstybių. Lietuvoje ji buvo įkurta prieš 25 metus. Ukmergės grupė mini 16 metų sukaktį.

• Anoniminių alkoholikų draugija buvo įkurta Jungtinėse Amerikos Valstijose 1935 metais. Pirmieji draugijos nariai jau pakankamai ilgą laiką išbuvę blaivūs, nutarė prabilti apie savo patirtį viešai ir 1939 m. buvo išleista knyga „Anoniminiai Alkoholikai“.

• Taip pat pasivadino ir draugija, kuriai tuo metu priklausė apie šimtas vyrų ir moterų. 1941 m. pabaigoje AA narių skaičius JAV ir Kanadoje jau siekė 8000. Po II pasaulinio karo draugija pamažu paplito visame pasaulyje.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų