REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šių metų pradžios daugiau kaip 300 tūkst. gyventojų buvo įtraukti į kaupimą II pensijų pakopoje. Jeigu nepateiks prašymo atsisakyti kaupimo, jie gaus mažesnį darbo užmokestį, nes dalis jo bus pervedama į pensijų fondą.

Nuo šių metų pradžios daugiau kaip 300 tūkst. gyventojų buvo įtraukti į kaupimą II pensijų pakopoje. Jeigu nepateiks prašymo atsisakyti kaupimo, jie gaus mažesnį darbo užmokestį, nes dalis jo bus pervedama į pensijų fondą.

REKLAMA

Įtrauktiems į kaupimą mažesnis atlyginimas bus mokamas visą likusią darbinę karjerą iki pat pensijos. Po liepos 1 d. šie gyventojai niekada nebegalės sustabdyti ar atsisakyti kaupimo. 

Atsisakyti kaupimo jau galima prisijungus prie asmeninės paskyros „Sodros“ interneto svetainėje.

Visą sukauptą turtą žmogus galės iš karto atsiimti tik tuo atveju, jeigu jo vertė neviršys 5 tūkst. eurų. Kitu atveju jam bus mokamos didesnės ar mažesnės išmokos tol, kol jis mirs.

Išmokų suma gali būti ir mažesnė, nei pensijų fonde sukaupto turto vertė.

Ką daryti, jei esate įtraukti į pensijų kaupimą?

„Sodra“ primena, kad kiekvienų metų pradžioje į pensijų kaupimą įtraukiami tie gyventojai, kurie sausio 2 dieną buvo jaunesni nei 40 metų amžiaus, tą dieną dirbo samdomą darbą ar vykdė savarankišką veiklą Lietuvoje – turėjo galiojantį verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą, buvo individualios įmonės savininkai ar mažosios bendrijos nariai ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA

Informacija apie įtraukimą į pensijų kaupimą jau išsiųsta į asmenines paskyras gyventojui, o jei jis yra pasirinkęs ir kitus informavimo būdus – taip pat elektroniniu paštu.

REKLAMA

Gavusieji tokį pranešimą gali apsispręsti – nieko nedaryti ir nuo liepos 1 d. tapti pensijų kaupimo dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje ir pradėti mokėti pensijų kaupimo įmokas (gauti mažesnę algą), sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove, arba iki birželio 30 d. pateikti prašymą asmeninėje „Sodros“ paskyroje ir atsisakyti dalyvauti kaupime.

Ką reiškia pakartotinis įtraukimas į pensijų kaupimą

Kaupti atsisakiusiam asmeniui kas 3 metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo. Kitais metais į pensijų kaupimą pakartotinai bus įtraukti tie gyventojai, kurie 2019 metais atsisakė kaupimo. Tokie žmonės, kaip ir įtrauktieji pirmą kartą, gali priimti sprendimą dėl dalyvavimo pensijų kaupime iki birželio 30 d. Neatsisakę dalyvauti pensijų kaupime, jie pradės kaupti antroje pakopoje nuo 2022 m. liepos 1 d.

REKLAMA
REKLAMA

Kai žmogus sulaukia 40 metų, jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas, tačiau nepriklausomai nuo amžiaus gali pats pasirinkti kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti pensijai papildomai.

Kiek sumažės atlyginimas ir kiek įmokų bus mokama

Pensijų kaupimo įmokos dydžius galima pasirinkti: kaupti maksimaliai arba palaipsniui. Priklausomai nuo pasirinkto tarifo, iš valstybės biudžeto arba visų mokesčių mokėtojų pinigų mokama papildoma įmoka į asmeninę sąskaitą pensijų fonde.

Pasirinkus kaupti palaipsniui, 2022 m. šis įmokos dydis sudarys 2,7 proc. nuo kaupiančiojo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos ir 1,2 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU), kuriuos į pensijų fondą papildomai bus pervesti iš valstybės biudžeto

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, jei žmogus uždirba 1 tūkst. eurų „ant popieriaus“, kitais metais pasirinkus kintamąjį tarifą kas mėnesį kaupimui bus pervedama 27 eurai nuo jo atlyginimo (tiek jis sumažės) ir 17,28 eurų valstybės biudžeto įmoka.

Pasirinkus 3 proc. tarifą iš valstybės biudžeto valstybė papildomai perveda į pensijų fondus 1,5 proc. nuo VDU. Jei žmogaus atlyginimas 1 tūkst. eurų „ant popieriaus“, kiekvieną mėnesį į pensijų fondą keliaus 30 eurų nuo jo atlyginimo ir 21,59 eurų dydžio valstybės įmoka.

Kas bus nieko nedarant

Pensijų kaupimo dalyviams, kurie 2019 metais neterminuotai sustabdė pensijų kaupimo įmokų pervedimą, nuo 2022 m. liepos mėnesio įmokų pervedimas bus automatiškai atnaujinamas. 

REKLAMA

Tai reiškia, kad draudėjai iš draudžiamųjų pajamų privalės išskaičiuoti dalyvio lėšomis mokamas pensijų įmokas, kurias „Sodra“ perves į jo pasirinktą pensijų fondą.

Pensijų kaupimo dalyviai, kurie nepageidauja, kad jų pensijų įmokų pervedimas būtų atnaujintas automatiškai, iki 2022 m. birželio 30 d. turi pateikti „Sodrai“ atsisakymą raštu. Tai galima padaryti prisijungus prie asmeninės paskyros gyventojui, paštu arba atvykus į „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių.

Asmenys, kurie iki šiol nekaupė pensijų fonde, nuo 2022 m. liepos 1 d. pradės kaupti „Sodros“ atsitiktiniu būdu parinktame pensijų fonde.

Dalyviams, kurie buvo sustabdę kaupimą, jis bus atnaujintas tame pensijų fonde, kuriame šiuo metu jau investuojamos turimas sukauptas pensijų turtas.

Kada žurnalistai išmoks rašyti, o ne kvailai intriguoti? Kaip Sodra gali mažinti atlyginimus? Įmokų pensijai mokėjimo galima atsisakyti, bet įmokų mokėjimas nėra atlyginimo mažinimas, o tik buko žurnalisto nupušimo rodiklis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų