REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
15
Vestuvės (TV3 koliažas)

Ketinate švęsti savo vestuvių metines? Prieš tai, pasirodo, verta pasidomėti, ar jūsų santuoka apskritai yra įtraukta į registrus. Tai ypač aktualu žmonėms, kurie bažnyčioje susituokė 1992-2001 metais.

15

Ketinate švęsti savo vestuvių metines? Prieš tai, pasirodo, verta pasidomėti, ar jūsų santuoka apskritai yra įtraukta į registrus. Tai ypač aktualu žmonėms, kurie bažnyčioje susituokė 1992-2001 metais.

REKLAMA

Apie tai priminė Teisingumo ministerija, paaiškėjus, kad dėl tuo laikotarpiu nebuvusio aiškaus reglamentavimo, kaip bažnyčioje sudarytas santuokas įtraukti į apskaitą, gali būti šimtai santuokų, apie kurias valstybė nežino.

Portalas tv3.lt domėjosi, kas gresia nespėjusiems ar pamiršusiems tai padaryti.

Sistemos klaidą atrado netikėtai

Be abejo, visiems kils klausimas, kodėl būtent dabar paaiškėjo ši spraga. Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus patarėjas Audris Kutrevičius atskleidė, kad viskas į viešumą iškilo dėl pavienių atvejų.

„Šie dalykai jau senokai paaiškėjo, kai moteris tvarkėsi paveldėjimo reikalus po sutuoktinio mirties. Jie buvo registravę santuoką bažnyčioje ir po to vykdoma buvo turto paveldėjimo procedūra, pas notarą paaiškėjo, kad šie žmonės pagal valstybės registrus nėra susituokę.

REKLAMA
REKLAMA

Tas 1992 m. laikmetis, kai įsigaliojo dabartinė Konstitucija, kurioje apibrėžtos santuokos. Civiliniame kodekse, kuris buvo priimtas ir įsigaliojo 2001 m., jau buvo detaliai viskas išaiškinta, kas daroma su bažnytinėmis santuokomis.

REKLAMA

Kad pagrindinių bažnyčių atstovai patys privalo informuoti Civilinės metrikacijos skyrius ir visos bažnyčioje sudarytos santuokos automatiškai yra įtraukiamos į apskaitą. Tai po Civilinio kodekso įsigaliojimo, šios problemos nebeliko.

Tad dabar kalbama apie tuos devynerius metus, kai galiojo bažnytinė santuoka, bet ją dar reikėjo papildomai užregistruoti. Be abejo, žmonės buvo įspėjami, informuojami, kad reikia patiems bažnytinius dokumentus nuvežti į metrikacijos skyrius. Dabar paaiškėjo, kad buvo tų nesusitvarkiusių, neįtraukusių santuokų į apskaitą“, – pasakojo A. Kutrevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerijos atstovo teigimu, žmonės turėtų skubėti pasinaudoti paprastesne tvarka iki Naujųjų metų. Juolab, paprasčiausias būdas yra pasitikrinimas, ar žmonės namuose turi santuokos liudijimą, išduotą Civilinės metrikacijos įstaigoje. Jeigu jis yra, vadinasi, santuoka buvo įtraukta į apskaitą ir nieko daryti nereikia.

Po Naujų metų – kardinalūs pokyčiai

Liko kiek daugiau nei mėnesis iki galimybėmis savo santuoką įregistruoti be didelių pakitimų. Jau nuo 2017 m. sausio 1 d. keisis tvarka. Visgi, nėra aišku, kiek Lietuvoje žmonių, kuriems reikia susirūpinti. Jų gali būti nuo šimto iki kelių.

„Į apskaitą bažnytinę santuoką bus galima įtraukti tik abiem sutuoktiniams esant gyviems. Be to, sutuoktiniai bus laikomi susituokusiais ne nuo bažnytinės santuokos ceremonijos dienos, o nuo tos datos, kurią jų santuoka bus įtraukta į apskaitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, į apskaitą nebus įtraukiamos 1992-2001 m. bažnyčioje sudarytos santuokos, jeigu abu ar vienas iš sutuoktinių po to bus įregistravę kitą civilinę santuoką.

Juolab, jeigu vienas ar abu sutuoktiniai bus mirę, reikės per teismą nustatyti juridinį faktą, siekiant šį faktą pagrįsti. Ir ten jau lauks ilgi procesai. Todėl verta paskubėti ir susitvarkyti viską kuo greičiau“, – pabrėžė ministerijos atstovas.

Atskiros statistikos tapo viena

Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos kunigas Kęstutis Ralys portalui tv3.lt teigė, kad yra girdėjęs apie minėtu laikotarpiu buvusius sutrikimus dėl santuokų įtraukimo į valstybės apskaitą. Tačiau jis patikino, kad tai nesudarė prielaidų žmonėms susituokti bažnyčioje po kelis kartus, bažnyčia turėjo ir turi patikimą sistemą.

REKLAMA

„Principas yra toks, kad prieš susituokiant, nesvarbu kurioje bažnyčioje, yra prašomas krikštą davusios bažnyčios išrašas. Kadangi būtent ten yra kaupiama informacija apie žmogų. O po vestuvių, apie santuoką vėl pranešama tos bažnyčios atstovams, kad į žmonių bylas prie krikšto, būtų įrašoma informacija apie santuokos sakramentą. Taigi to nuslėpti neįmanoma“, – patvirtino kunigas K. Ralys.

Statistikos departamento specialistė Sigutė Litvinavičienė patikino, kad statistika apie Lietuvoje įvykusias santuokas kaupiama remiantis Civilinės metrikacijos skyrių duomenimis. Todėl, kiek yra tik bažnyčioje santuokas užregistravusių žmonių, sužinoti neįmanoma.

Vis dėlto po 2001 m. bažnyčios yra įpareigotos perduoti informaciją automatiškai į Civilinės metrikacijos skyriaus apskaitas, kurių pagrindu ir sudaroma Lietuvos statistika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų