• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Belgijos parlamentui uždraudus šalyje dėvėti musulmonių veidą dengiančius hidžabus (nikabus), pasigirdo siūlymų tokį draudimą įvesti visose Europos Sąjungos šalyse.

REKLAMA
REKLAMA

Hidžabas – arabiškai reiškia uždanga, pertvara. Vakarų šalyse taip įprasta vadinti musulmonių dėvimus drabužius. Hidžabas gali dengti tik galvą arba ir veidą. Toks ir veidą dengiantis hidžabas (kurį, atsižvelgiant į arabišką terminologiją, būtų teisingiau vadinti nikabu), kai matomos lieka tik moters akys, tapo politikų ir visuomenės diskusijų objektu Belgijoje, Prancūzijoje ir kitose Vakarų Europos šalyse, kuriose gyvena gausios musulmonų bendruomenės.

REKLAMA

Pademonstravo vienybę

Belgijos parlamento žemieji rūmai, draskomi nesantaikos tarp fl amandų ir valonų partijų, pademonstravo išskirtinę vienybę balsuodami už įstatymą, kuriuo viešose vietose draudžiama dėvėti veidą dengiantį nikabą. Tik du iš 150 deputatų susilaikė, kiti balsavo už įstatymo priėmimą. Diskusijos dėl nikabo uždraudimo jau seniai verda ne tik Belgijoje, bet ir kitose Vakarų Europos šalyse, bet būtent Belgija tapo pirma valstybe, teisiškai įtvirtinusia draudimą dėvėti šį Europos kultūriniam kontekstui svetimą galvos apdangalą. Įstatymas numato pinigines baudas už nikabo dėvėjimą viešose vietose arba areštą nuo vienos iki septynių parų.

REKLAMA
REKLAMA

Belgijos parlamento deputatų pavyzdys įkvėpė panašiam žingsniui politikus kaimyninėje Prancūzijoje, kurioje gausios musulmonų bendruomenės prasta integracija į šalies visuomenę kelia dar daugiau problemų nei Belgijoje. Gegužės 19 d. bus svarstomas įstatymo projektas, draudžiantis šalyje dėvėti veidą dengiančius galvos apdangalus. Prancūzijoje ketinama įvesti 150 eurų (518 litų) dydžio baudą veidą dengiančioms moterims ir 15 tūkst. eurų (51,7 tūkst. litų) bauda arba metais kalėjimo bausti tuos, kurie verčia moteris šį apdangalą dėvėti. Pastaroji priemonė turėtų sudrausminti musulmonus vyrus, verčiančius savo žmonas Europoje laikytis griežtų islamo nuostatų.

Tikėtina, kad Prancūzijoje siūlomas įstatymas gali būti priimtas, nes dauguma šalies politikų labai rezervuotai žiūri į musulmoniškų moterų galvos apdangalų dėvėjimą. Tarp griežtai kritikuojančių „moterų priespaudą“ yra ir Prancūzijos prezidentas Nikolia Sarkozy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nikabus uždraus visoje ES?

Veidą dengiančio nikabo uždraudimas gali būti svarstomas ir Europos Sąjungos (ES) lygmeniu. Iš Vokietijos kilusi Europos Parlamento pirmininko pavaduotoja Silvana Koch-Merin jau paragino uždrausti dėvėti nikabą visoje ES teritorijoje.

Pavadinusi nikabą „vaikščiojančiu kalėjimu“, politikė susilaukė griežtos musulmoniškų organizacijų kritikos. Spaudos konferencijoje S.Koch-Merin oponentų argumentus atrėmė ne tik tvirtindama, kad veido dengimas pažeidžia moterų teises, bet ir teigdama, jog po šiais drabužiais puikiai gali maskuotis teroristai. „Aš juk negaliu žinoti, kas ir su kokiais kėslais prie manęs artinasi. Aš nebijau, bet, turiu pasakyti, jaučiuosi gana nesaugiai, kai matau artėjantį žmogų uždengtu veidu“, – sakė S.Koch-Merin. Nuogąstavimai, kad teroristai gali naudoti tradicinius musulmonių drabužius maskuotei, nėra iš piršto laužti – palestiniečių kovotojai Izraelyje dešimtis kartų naudojo nikabus, vykdydami teroristinius išpuolius šios valstybės miestuose.

REKLAMA

S.Koch-Merin taip pat pabrėžė, kad „moterų apmuturiavimas“ – tai „įžūlus demonstravimas tų vertybių, kurios Europai yra nepriimtinos“.

Nubaudė vairuotoją

Pastarosiomis dienomis Prancūzijos spaudoje buvo plačiai aptariami keli įvykiai, susiję su šalies musulmonų bendruomene. Vakarų Prancūzijoje, Nanto mieste, policija sustabdė 31-erių musulmonę, kuri vairuodama dėvėjo veidą visiškai dengiantį nikabą. Moteris buvo nubausta 22 eurų (76 litų) bauda. Policininkai savo sprendimą argumentavo tuo, kad taip apsimuturiavusi moteris menkai matė kelią. „Jei jai nerūpi savo saugumas, ji turėtų pasirūpinti kitais eismo dalyviais ir nerizikuoti jų sveikata ir gyvybe“, – citavo pareigūnus žiniasklaida. Dėl šio policininkų sprendimo visuomenėje kilo karštos diskusijos, mat šalyje galiojančios kelių eismo taisyklės nedraudžia vairuotojoms dėvėti musulmoniškų galvos apdangalų. Tačiau pareigūnai pasirėmė kitu taisyklių punktu, kuriuo draudžiama dėvėti drabužius, ribojančius vairuotojų matomumą.

REKLAMA

Nubausta vairuotoja liejo pasipiktinimą specialiai surengtoje spaudos konferencijoje. „Aš devynerius metus dėviu šiuos drabužius. Policininkų sprendimas pažeidžia mano teises“, – sakė beveik prieš dešimt metų už alžyriečio ištekėjusi ir islamą priėmusi prancūzė.

Dar didesnes aistras Prancūzijos visuomenėje sukėlė informacija apie išeivį iš Alžyro, įsikūrusį šalyje 1999 metais. Šiuo metu jis turi keturias žmonas, su kuriomis susituokė pagal islamo tradicijas. Įdomiausia, kad vienintelė teisėta (pagal Prancūzijos įstatymus) jo žmona, su kuria jis buvo įregistravęs santuoką ir taip gavo Prancūzijos pilietybę, buvo minėtoji nikabą dėvėjusi vairuotoja, policininkų nubausta Nante. Keturios musulmonės žmonos (beje, visos dėvi veidą dengiančius drabužius) alžyriečiui pagimdė 12 vaikų. Tačiau visos jos įsiregistravusios kaip vienišos motinos ir gauna iš valstybės socialines pašalpas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prancūzijos vidaus reikalų ministerija informavo, kad nustatyti šio „keturių moterų vyro“ ryšiai su radikalia islamo organizacija „Tablig“. Alžyriečiui gresia deportacija iš šalies. Nauja polemikos dėl musulmonams teikiamų laisvių Europoje suvaržymo banga yra didžiausia po pernykščio referendumo Šveicarijoje, kai šios šalies piliečiai pasisakė už draudimą statyti prie šalies mečečių naujus minaretus.

Dr. Manvydas Vitkūnas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų