REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors apie Arūno Valinsko kandidatūrą į Seimo pirmininko postą buvo kalbama ne vieną savaitę ir, atrodo, tiek jis pats, tiek koalicijos partneriai jam garantavo sėkmę, balsavimas parodė visai ką kita.

REKLAMA
REKLAMA

Nepasitiki saviškiai

Po pirmojo balsavimo A. Valinskas nebuvo išrinktas Seimo pirmininku. Per slaptą balsavimą už jo kandidatūrą balsavo 67, prieš buvo 69 parlamentarai. Po tokių rezultatų socialdemokratas Juozas Olekas sakė, kad už A. Valinską nebalsavo kai kurie iš 80 jo kandidatūrą per pirmąjį teikimą parašais palaikiusiųjų valdančiosios centro dešinės koalicijos atstovų, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Socialdemokratų teigimu, tai pirmasis precedentas po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo - pirmajame Seimo posėdyje iš pirmo karto neišrinktas Seimo pirmininkas. Seimas akivaizdžiai pademonstravo, kad pretendento A. Valinsko kandidatūra nėra priimtina, jis nepelnė netgi Seimo valdančiosios daugumos pasitikėjimo.

Tačiau po šio rinkimo buvo paskelbta valandos pertrauka, per kurią A.Valinsko kandidatūrą teikęs koalicijos lyderis Andrius Kubilius spėjo surinkti 80 Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderį palaikančiųjų parašų.

Tačiau jo kandidatūrai ir vėl pritarė ne visa valdančioji dauguma – 79 parlamentarai.

REKLAMA
REKLAMA

Gera pamoka


Darbo partijos frakcijos nario Viktoro Uspaskicho teigimu, svarbiausia yra tai, kad A.Valinskui buvo parodyta, kad net ir koalicijoje yra įvairių nuomonių. „Aš galvoju, kad konservatoriai parodė savo galią – kad jų reikia klausyti, o ne savavaliauti. Manau, kad jam (A. Valinskui – red. past.) buvo skaudu, nes net toks šou mohikanas negalėjo nuslėpti savo liūdesio“, – „Respublikai“ sakė Darbo partijos atstovas.

Jo teigimu, negražu, kad dar neleidus paragauti Seimo pirmininko duonos juo kolegos jau nebepasitiki. „Tačiau šis jausmas, patirtas nuo pat pirmos dienos, yra sveikintinas. Pamoka, kurią surengė konservatoriai, yra naudinga ne tik jam, bet ir visai valstybei. Naujas žmogus suprato, kas yra politika, ir tai jam padės tarnauti valstybei teisingiau ir demokratiškiau“, – sakė V. Uspaskichas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į naująjį Seimą nepatekusios Valstiečių liaudininkų sąjungos lyderės Kazimieros Danutės Prunskienės nuomone, koalicijos partneriai, išdavę A. Valinską, pasielgė negražiai.

„Situacija labai nejauki. Mane gerokai stebina koalicijos partnerių nesolidarumas. Pasirašomas susitarimas, o paskui daugiau nei 10 narių jo nepaiso – tai taip pat išskirtinis atvejis. Mes (Seimas – red. past.) atrodėme nekaip tiek Lietuvos žmonėms, tiek užsienyje. Be to, neužtikrintumo jausmas gali išlikti ir formuojant Vyriausybę“, – situaciją komentavo K. D. Prunskienė.

REKLAMA

Demokratijos žaisti nenorėjo

Opozicija, turinti teisę siūlyti savo kandidatą į Seimo pirmininko kėdę, šia galimybe nepasinaudojo. „Mes, opozicija, suprantame, kad žaisti demokratiją ir siūlyti savo kandidatūrą, kai visa opozicija teturi 58 balsus, yra nelogiška. Aišku, kad galėjome pažaisti, tačiau tikimybė, kad mūsų kandidatas būtų išrinktas, būtų buvusi lygi nuliui“, – „Respublikai“ sakė socialdemokratas Algimantas Salamakinas.

A. Salamakino teigimu, akivaizdžiai parodžius, kad Seimo daugumos kandidatas yra visiškai netinkamas į Seimo pirmininko postą, buvo tikimasi, kad bus pasiūlytas naujas kandidatas, bet tikrai nesitikėta, kad A. Valinską teks rinkti tol, kol išrinks.

REKLAMA

Be to, socialdemokratų nuomone, jei jau dabar demonstruojamas koalicijos trapumas, neaišku, kiek tokia koalicija gyvuos.

„Valdančioji dauguma deklaravo, kad jie yra stiprūs, bet pats pirmas balsavimas parodė, kad iš tiesų jie yra labai trapūs. Jie turėtų susimąstyti, kaip dirbs toliau. Pirmasis išbandymas - juk labai lengvas išbandymas. Tai tik Seimo pirmininko rinkimai. O jeigu jų kandidatas jau pirmą kartą prastai pasirodo, tai kaip jiems seksis dirbti sprendžiant globalius dalykus, kuriuos jie deklaruoja?“ – klausė A. Salamakinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujai išrinktas Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas į Seimo pirmininko pavaduotojus pasiūlė 4 kandidatus: Liberalų ir centro sąjungos į Seimo vicepirmininkus iškeltą Raimondą Šukį, Liberalų sąjūdžio siūlomą Algį Kašėtą, TS-LKD deleguojamą Česlovą Stankevičių bei socialdemokratų siūlomą Č. Juršėną. Tik pastarasis neišrinktas – už jo kandidatūrą balsavo 55 Seimo nariai, prieš buvo 60.

Kreipsis į teismą

Opozicijai kilo įtarimų, kad per pakartotinį balsavimą galimai buvo pažeistas slaptumo principas, priekaištauta, jog pirmą kartą neišrinkto A. Valinsko kandidatūra buvo teikta pakartotinai.

REKLAMA

Anot parlamentaro A. Salamakino, nauja valdančioji koalicija kelis kartus keldama tą patį kandidatą galėjo pažeisti Seimo statutą ir Konstituciją.

„Kreipsimės į Konstitucinį Teismą, kad būtų išaiškinta, ar jeigu renkama kandidatūra iš vieno kandidato, ją galima teikti keletą kartų. Logika sako, kad ne. Net jei žemės ūkio bendrovės vadas renkamas ir neišrenkamas, teikiama nauja kandidatūra. O čia renkame antrąjį žmogų valstybėje! Manome, kad tai nėra teisiška ir neatitinka Konstitucijos nuostatų“, – sakė parlamentaras.

REKLAMA

Komentaras

Algis Krupavičius

Kauno technologijos universiteto profesorius

Skeptiškas koalicijos partnerių požiūris į Arūną Valinską ir nesutarimai dėl antikrizinės programos rodo, kad naujoji centro dešinės dauguma kol kas nėra tvirta, ir labai tikėtina, jog koalicijos partnerių nuomonės netrukus vėl išsiskirs. Jie skirtingai vertina antikrizinį planą, todėl manau, kad nuomonių išsiskyrimą matysime jau netolimoje ateityje. Aritmetiškai koalicija atrodo tvirta, bet veiksmų požiūriu taip nėra. A. Valinsko prisistatymas Seime vėl nesuteikė jokio aiškumo dėl šio politikos naujoko būsimos strategijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Info

Patvirtinta Seimo valdybos ir Seimo seniūnų sueigos sudėtis.

*Seimo valdyboje dirbs Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas ir Seimo pirmininko pavaduotojai – Algis Kašėta, Česlovas Stankevičius ir Raimondas Šukys.

*Seimo valdybos pagrindinis uždavinys – spręsti organizacinius Seimo darbo klausimus ir teikti patarimus Seimo pirmininkui, kai jis to prašo.

* Seniūnų sueigoje dirbs Seimo valdybos nariai ir frakcijų atstovai.

* Seniūnų sueiga svarsto Seimo sesijos darbų programas bei posėdžių darbotvarkes ir joms pritaria, derina Seimo komitetų ir frakcijų darbo organizavimą, teikia sprendimų projektus šiais klausimais Seimui bei valdybai, taip pat patarimus Seimo pirmininkui.

Agnė Vaitasiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų