REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kolumbija gegužės 30 dieną apsispręs, ar patikėti šalies vairą lietuvių emigrantų palikuoniui buvusiam sostinės Bogotos merui Antanui Mockui. Likus mėnesiui iki rinkimų Žaliųjų partijos atstovas A.Mockus yra įsitikinęs, kad laimės.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš smurtą

Aurelijus Rūtenis Antanas Mockus-Šivickas gimė 1952 m. kovo 25 d. Bogotoje lietuvių imigrantų Nijolės ir Alfonso, atvykusių į Kolumbiją po Antrojo pasaulinio karo, šeimoje. 1969 m. Antanas su pagyrimu baigė prancūzišką mokyklą, o gavęs stipendiją 1969-1979 m. studijavo matematiką Dižone, Prancūzijoje, ir Kolumbijos nacionaliniame universitete. 1988 m. tapo filosofijos magistru tame pačiame Kolumbijos nacionaliniame universitete.

REKLAMA

Savo šaknų niekuomet nepamiršęs filosofas, matematikas, politikas pagarsėjo kaip keistuolis. Tačiau tai nesutrukdė jam tapti Bogotos meru. Reikia pasakyti, kad daug kas dėl keistokų jo darbo metodų pavymui sukiodavo pirštą prie smilkinio. Bet keisčiausia, kad jo idėjos davė apčiuopiamos naudos.

Mat iki A.Mockaus atėjimo į valdžią Bogotoje kasdien liedavosi kraujas. Naujasis meras atsakomybę už viešąjį saugumą patikėjo visoms miesto įstaigoms. Jis organizavo taikius mitingus prieš terorizmą ir nusikalstamumą, apmokė 5500 bendruomenės vadovų spręsti konfliktus, rengė seminarus apie smurtą namuose.

REKLAMA
REKLAMA

Rizika pasiteisina

A.Mockus taip pat buvo laikinai uždraudęs pardavinėti alkoholį po 1 val. nakties klubuose ir baruose, įdiegė bendruomenės ir policijos programą, pagal kurią buvo įkurta daugiau nei 9 tūkst. rajonuose patruliuojančių grupių. Tai suveikė. Žmogžudysčių skaičius sostinėje sumažėjo 52 proc. Iki šiol čia įvykdoma mažiausiai žmogžudysčių visoje Lotynų Amerikoje.

Ekscentriškus A.Mockaus darbus galima vardyti be pabaigos: gatvėse išrikiuoti mimai, kad sugėdintų Kelių eismo taisykles pažeidžiančius vairuotojus, viešos maudynės televizijos reklamoje, kad parodytų, jog muiluojantis reikia užsukti vandenį. Žinoma, dažniausiai prisimenamas apnuogintas A.Mockaus užpakalis prieš pilną studentų auditoriją. Tik tam, kad apstulbę studentai likusią paskaitos dalį tylutėliai sėdėtų ir klausytųsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šis žmogus nėra šoumenas. A.Mockus puikiai atliko Bogotos mero pareigas.

„Nesu nei beprotis, nei genijus. Aš - novatorius, - viename interviu yra sakęs A.Mockus. - Aš pasikliauju žiniomis. Pasitikiu žmonėmis. Moku rizikuoti, ir nebijau, jei tai kelia grėsmę mano reputacijai."

Buvęs Bogotos meras laimę prezidento rinkimuose yra bandęs ir anksčiau. Nesisekė. Todėl iki šiol mažai kas rimtai žiūrėjo į dabartinį jo kandidatavimą. Tačiau vos per mėnesį Žaliosios partijos kandidato reitingai nuo visai menkų šoktelėjo į tokias aukštumas, kad jis tapo vienu realiausių kandidatų tapti kadenciją baigusio prezidento Alvaro Uribės įpėdiniu.

REKLAMA

„Mes laimėsime pirmajame etape", - prasitarė A.Mockus.

Nuslėpė ligą

Tačiau daug ką stebina A.Mockaus narystė Žaliųjų partijoje. Aplinkosauga akivaizdžiai nėra jo veiklos prioritetas. „Mano nuomone, didžiausia Kolumbijos aplinkosaugos problema yra nelegali veikla, - sako A.Mockus, dėl miškų naikinimo kaltindamas narkotinių medžiagų augintojus. - Jei mes nesugebame pakeisti visuomenės, niekaip nesugebėsime išspręsti aplinkosaugos problemų."

Kolumbija tebėra pagrindinis į JAV gabenamo kokaino šaltinis, tad skeptikai abejoja, kad jam pavyks ištaisyti padėtį. A.Mockus su tuo nesutinka. Žmogus, dvi kadencijas valdęs 8 mln. gyventojų turintį miestą, vadina save „švariu, kietu vyruku".

REKLAMA

Vis dėlto žiniasklaida įžvelgė lietuvių kilmės kandidato suktumą: tik iškeltas partijos kandidatu jis pranešė, kad serga Parkinsono liga.

Tiesa, šįkart A.Mockaus ginti stojo medikai. Jie teigia, kad kandidatui nustatyta ankstyvoji ligos stadija ir liga progresuoja lėtai, todėl neturės įtakos jo darbui tapus prezidentu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų