REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

9 dalykai, kurių nežinojote apie ausis

Savo ausis matome tik veidrodyje. Ir tai tik iš šono. Galbūt toks netinkamas rakursas ir lėmė, kad joms ne visada skiriame pakankamai dėmesio. „Saugok kaip savo akį“, - byloja liaudies išmintis, raginanti saugoti ką nors itin brangaus ir trapaus. Ir niekas nepataria saugoti ko nors kaip savo ausies. Nors klausa mums taip pat labai svarbi.

Savo ausis matome tik veidrodyje. Ir tai tik iš šono. Galbūt toks netinkamas rakursas ir lėmė, kad joms ne visada skiriame pakankamai dėmesio. „Saugok kaip savo akį“, - byloja liaudies išmintis, raginanti saugoti ką nors itin brangaus ir trapaus. Ir niekas nepataria saugoti ko nors kaip savo ausies. Nors klausa mums taip pat labai svarbi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Išvalyti ausų sierą lengviau nei jums atrodo. Užuot atkakliai bandžius savo ausų tvirtumą vadinamaisiais ausų krapštukais – vata apsuktomis lazdelėmis, geriau būtų prisiminti medikų mėgstamą pašmaikštavimą: nevalia į ausį kišti nieko mažesnio nei jūsų... alkūnė. Ausų krapštukai skirti tam, kad išvalytumėte išorėje esančias ausies raukšles. Tačiau jų kišti į ausį nepatars nė vienas otolaringologas. Valant ausies gilumą didžioji dalis sieros ne pašalinama, tik nustumiama gilyn į ausį, o tai – jau grėsmė ausies būgneliui. Siera ausies kanale atsiranda normaliai ir įprasti jos kiekiai nesukelia jokių problemų. Daugumai žmonių įpratę prausiantis duše pavalyti ir ausies landą. Tačiau iš tikrųjų sveikiausia švarinimosi procedūra būtų tiesiog leisti įbėgti dušo vandeniui į ausį, o tada, nulenkus galvą, leisti jam išbėgti. Tiesa, dušo srovė neturėtų būti labai stipri, geriau – nukreipta ne tiesiai, o įstrižai. Ir būtinai ne per šaltas vanduo – jis turėtų būti maloniai šiltas. Jei sieros apnašos vis dar neišsivalo, - metas apsilankyti pas gydytoją, kuris po paprastos procedūros ir išvalys jūsų ausis.

REKLAMA

2. Kodėl ausyje atsiranda siera – neaišku. Tai –vienas iš reiškinių, kurio tikslingumo mokslininkai kol kas nepaaiškino. Apsistota ties nuomone, kad tai – natūralaus ausies apsivalymo proceso dalis. Galbūt tai padeda išlaikyti reikiamą PH balansą? O gal garantuoja antibakterines savybes? Esama žmonių, kurių ausyse apskritai neatsiranda sieros. Esama ir tokių, kuriems sieros atsiranda daug. Kodėl – nežinia. Gali būti kad sieros apnašos – tai reiškinys, kuris apsaugodavo mūsų protėvius nuo į ausis lendančių vabalų ir vabzdžių, kai žmonėms dar tekdavo miegoti ant plikos žemės. Siera vabzdžiams nuodinga, taigi pagundų pasislėpti ausyse nekildavo. Siera taip pat sulaiko dulkes ir nešvarumus, kad jų nepatektų gilyn į ausį.

REKLAMA
REKLAMA

3. Ausyje yra smulkiausi žmogaus kūno kaulai. Klausomieji kauliukai – smulkiausi kaulai žmogaus kūne. Jie transliuoja garso bangų energiją iš ausies būgnelio į vidinę ausį, iš kur signalas perduodamas į smegenis. Nors ir labai maži, šie kauliukai itin reikšmingi, ir net menkiausias jų pažeidimas gali turėti rimtų pasekmių. Jie gali pasislinkti iš vietos ar, kaip ir kiti kaulai, sulūžti. O į ausį patekus infekcijai jie gali netgi apskritai sunykti. Tokiam kauliukui lūžus galimas ir klausos praradimas. Laimė, dažniausiai jų defektai pašalinami atlikus chirurginę operaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Ausies valymas žvake – neefektyvus ir pavojingas. Alternatyvioji medicina kartais pasiūlo ausis valyti... žvake. Vienas žvakės galas įstatomas į ausį, o kitas jos galas uždegamas. Esą taip iš ausies pašalinama siera. Moksliškai įrodyta, kad toks ausų valymo būdas visiškai neefektyvus. Atvirkščiai, jis gali būti netgi pavojingas: neretai pasitaiko nudegimų, ausies kanalo užkimšimų, ausies būgnelio perforacijų ir antrinių ausies kanalo infekcijų su klausos praradimu.

5. Skristi užsikimšus ausis pavojinga. Eustachijaus vamzdis, einantis nuo viduriniosios ausis link gerklės, keičiantis slėgiui skrendant lėktuvu, padeda sumažinti spaudimą. Jei jūsų ausys atviros, jos natūraliai prisitaiko prie spaudimo, nemalonius pojūčius sušvelnina seilių rijimas (pvz. čiulpiant saldainį) arba kramtomosios gumos kramtymas. Tačiau jei jūsų ausies landos užkimštos, ir ypač jei jose yra skysčio (taip nutinka peršalus, sloguojant), spaudimas nesumažėja ir dėl to gali trūkti ausies būgnelis. Todėl jei esate peršalusi, prieš skrydį būtina vartoti gydytojo nurodytų vaistų, kurie padės atkimšti užgultą nosies gleivinę.

REKLAMA

6. Jūsų ausys... suvokia skonį. Ne, tai nereiškia, kad maisto skonį jaučiame ausimis. Tačiau ausis taip pat dalyvauja skonio receptoriams siunčiant signalus į smegenis. Tai atlieka nervų atšaka, vadinama chorda tympani, einanti per viduriniąją ausį ir siunčianti liežuvyje esančiais receptoriais pajaustą skonį link smegenų. Todėl kartais ausies pažeidimai gali sutrikdyti ir skonio suvokimą, o kartais susirgus ausies infekcija gali pakisti įprastų patiekalų skonis.

7. Ausų būgneliai sudaryti iš 3 sluoksnių. Be to, kad valantis sierą iš ausų pagaliuku ausis tampa tik nešvaresnė, yra ir kita priežastis, kodėl taip elgtis nevalia: ausų būgneliai – išskirtinai jautrus organas. Juos sudaro viso labo trys membranos sluoksniai. Jo storis atitinka popieriaus lapą. Štai kodėl ausų būgnelį pažeisti taip paprasta. Būgneliui sugijus vidurinysis sluoksnis pažeidimo vietoje išlieka plonesnis, taigi ausis tampa dar mažiau atspari pažeidimams.

REKLAMA

8. Skauda ausį? Ieškokite problemos visame kūne! Ausies skausmas visai nebūtinai reiškia, kad jo priežastis ir slypi ausyje. Taip, tai gali reikšti ausies arba sinusų infekciją, tačiau taip pat tai gali būti ir kitų sveikatos sutrikimų signalas. Ausį gali skaudėti netgi dėl inkstų naviko. Ir vėl dėl visko kalti nervų išsišakojimai: nuo smegenų į įvairius organus nusidriekę nervų šakos turi savo atšakų ir ausyse. Todėl suskaudus ausį vertėtų pasitikrinti sveikatą: problema gali slypėti virškinamajame trakte ar plaučiuose, kepenyse ir kt.

9. Plaukų lakas gali pakenkti ausims. Jei reguliariai naudojate plaukų laką, nenuostabu, kad jo patenka ir į ausis. Kai taip nutinka, siera, kuri paprastai iš ausies pasišalina lengvai, gali tvirčiau prikibti ir sulipti, taip suformuodama sieros kamštį. Kad taip nenutiktų, purkšdama plaukus laku ausį pridenkite gabalėliu vatos ar popierine servetėle. Tiesa, tokios atsargumo priemonės būtinos tik žmonėms, kurie linkę į dažnas ausų infekcijas arba sieros kamščių susidarymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų