REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nūdien už apsipirkinėjimo įpročių slypi ištisas mokslas. Pasak bankrate.com, jūsų mėgstamiausi prekybos centrai dažniausiai samdo mažmeninės prekybos tyrėjus, tokius kaip Paco Underhill, knygos „Kodėl mes perkame: apsipirkinėjimo mokslas“ (Why We Buy: A Science of Shopping) autorius. P. Underhill stebėjo šimtų tūkstančių pirkėjų elgesį parduotuvėse ir padarė tam tikras išvadas.

REKLAMA
REKLAMA

„Parduotuvėje nėra nieko atsitiktinio – tiek daiktų išdėstymas, tiek jos suprojektavimas – visa yra kruopščiai apgalvota tam, kad tik būtų galima įtikti pirkėjams visais įmanomais būdais, – teigia knygos autorius. – Parduotuvės turi puikiai parengtą planą, todėl ir ir jums reikėtų neatsilikti“.

REKLAMA

1) Iš P. Underhillo knygos galime pasimokyti keleto vertingų dalykų. Tad pradėkime nuo tiesos apie marškinėlius, kurią pastarajam atskleidė vienas iš pardavėjų: „Marškinėlius įsigyjame iš Šri Lankos, mokėdami po 3 dolerius (7,42 Lt) už kiekvieną. Kai juos mums atsiunčia, prisiuvame plovimo instrukcijas, kurios būna parašytos angliškai ir prancūziškai. Atkreipkite dėmesį – neteigiame, kad marškinėliai pagaminti pastarosiose šalyse, tačiau jums greičiausiai taip pasirodys. Tuomet... mes juos sulankstome ir padedame ant dešinėje parduotuvės pusėje esančių skoningų stalviršių, o už jų ant sienos pakabiname milžinišką, žadą atimančią gražios moters fotografiją, kuri, būdama kokioje nors egzotiškoje vietoje, dėvi būtent tuos marškinėlius“.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip atsispirti norui pirkti? Kiekvieną mėnesį apsipirkimui skirkite konkretų kiekį grynųjų, kuriuos specialiai tam tikslui laikykite voke. Kai pastarasis taps tuščias – daugiau tą mėnesį ir nebeišlaidaukite. „Be to, jeigu įprasite užsirašinėti, ką nusipirkote, prieš užsukdami į parduotuvę ir pasiduodami spontaniškam norui pirkti, pagalvosite du kartus,“ – įsitikinęs knygos autorius.

2) Akcijos, kurių metu siūloma pirkti vieną drabužį, o kitą gauti dovanų, arba pirkti du už vieno kainą – dažniausiai sėkmingai įvilioja į pirkimo pinkles, ir priverčia išleisti daugiau, nei planavote, tokiu būdu padidinant parduotuvės pardavimų skaičių, plano vidurkį bei išparduodamų drabužių kiekį. Šie pasiūlymai jums gali ne visuomet būti naudingi, ypač, jeigu nežinote įprastų konkrečios parduotuvės prekių ir kainų. „Jeigu jūs, sužavėti akcijos, išleidžiate daugiau, negu planavote, tai nereiškia, kad taupote,“ – akivaizdžią tiesą įrodo P. Underhill.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip atsispirti norui pirkti? „Geriausia turėti kelias mėgstamas parduotuves ir įsidėmėti ten vyraujančias kainas, reklamas bei nuolaidas – ir visuomet tiesiu taikymu nužingsniuoti nukainotų senesnių kolekcijų likučių kampelio link – galbūt tenai aptiksite panašų į norimą drabužį ir išvengsite bereikalingos poros įsigijimo, – pataria šeimos finansų specialistė Ellie Kay, knygos „60 min. trukmės pinigų treniruotė“ (The 60-Minute Money Workout) autorė. – Prieš pasiduodami „2 už 1 kainą“ akcijai, paklauskite savęs, ar jums tikrai reikia dviejų megztinių arba dviejų vienodų džinsų?“

REKLAMA

Išpardavimai (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Išpardavimai (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

3) „Mažmeninės prekybos tyrimai atskleidė, kad dauguma žmonių, vos įėję į parduotuvę, pasuka į dešinę. Taip yra todėl, kad didžioji žmonijos dalis – dešiniarankiai“, – sako P. Underhill.

Tai žinodamos, parduotuvės pabrėžia viliojančias naujas prekes, išdėliodamos pastarąsias į dešinę nuo įėjimo. Atkreipę dėmesį pastebėtumėte, kad, norint pirkėjus pastūmėti visų pirma eiti į vieną ar kitą pusę, tam tikrose vietose garsiau groja muzika, o drabužių išdėstymas yra patrauklesnis. Tokiose vietose paprastai padedamos pačios brangiausios prekės.

REKLAMA

Kaip atsispirti norui pirkti? „Apsipirkinėkite į visa tai nekreipdami dėmesio. Griežtai laikykitės savo pirkinių sąrašo, rankoje laikydami grynuosius. Venkite skolintis iš kreditinės kortelės, kad ir kas benutiktų, ir ženkite tiesiai tikslo, dėl kurio ir atėjote, link,“ – sako E. Kay.

4) Stovai su nukainotais senesnių kolekcijų likučiais kiekvienos parduotuvės gale yra pastatomi ne be priežasties – kol link jų prieisite, galbūt savo kelyje susižavėsite kuo nors brangesniu.

Jums teks praeiti pro visas naujas kolekcijas, reklamas bei akcijas. Pardavėjai galėtų lažintis – kol pasieksite senų kolekcijų zoną, greičiausiai būsite pilnomis rankomis kitų drabužių, dėl to ilgai tenai kuistis, ieškodami geriausių variantų, negalėsite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip atsispirti norui pirkti? Visų pirma, nė nesidairydami į šalis, eikite tiesiai link senesnių kolekcijų ir ieškokite tenai to, kas jums labiausiai tiktų. Šiek tiek apsižiūrėję, galite patraukti pavaikščioti po visą parduotuvę, tačiau mintyse jau turėsite puikų kainų šabloną, kurį galėsite pritaikyti, radę panašius į nukainotus drabužius.

Išpardavimas (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Išpardavimas (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

5) „Kai kuriose parduotuvėse „užkariauti“ nukainotų drabužių zoną yra labai sunku – ji neretai specialiai padaroma nepatrauklia, kad jums nekiltų noras ten praleisti daug laiko,“ – atkreipia dėmesį E. Kay.

REKLAMA

Pardavėjai žino, kad pirkėjai nori nesunkiai rasti reikiamą dydį, lengvai išvysti kainą, o drabužį matyti patraukliai pateiktą. Todėl jie sąmoningai sukuria varganos prekyvietės atmosferą, kur viskas išdėliota bet kaip. Visa tai tam, kad ilgai netrukę pasuktumėt atgalios prie gražiai, tvarkingai ir patraukliai atrodančių, naujų bei brangių kolekcijų link.

Kaip atsispirti norui pirkti? „Niekuomet neapsipirkinėkite, kuomet jus spaudžia laikas, -- pataria E. Kay. -- Nes laiko trūkumas lemia skubotus sprendimus“. Vietoj lėkimo akis išdegus, knygos apie apsipirkinėjimo įpročius autorė pataria ėjimui į parduotuves skirti tiek laiko, kad galėtume ramiausiai knaisiotis po drabužių stirtas, ieškodami, ko jums iš tikro reikia ir šaltu protu apmąstyti, ką verta pirkti, o ko – ne.

REKLAMA

6) Pasukus kasų link, vilionės pirkti nesibaigia – tenai jūsų laukia įvairios smulkmenos: papuošalai, akiniai nuo saulės, kvepalai bei žurnalai, ko visiškai neplanavote pirkti. Tačiau jie sąmoningai padėti prieš pat jūsų nosį. Pardavėjų žargonu, tokie daikteliai vadinami „priedais“ (add-ons) prie jūsų pagrindinio pirkinio, kurie gali pamažinti jūsų kreditinės kortelės turinį greičiau, nei spėsite ištarti: „Oo, kaip gražuuu“.

Kaip atsispirti norui pirkti? E. Kay vėlei dalinasi išmintimi: „Niekada nekelkite kojos į prekybos centrą, kai tiksliai nežinote, ko norite. Pasidarykite specifinį pirkinių sąrašą, o jeigu aptinkate jums patinkančią smulkmeną, kurios pirkti lyg ir neketinote, apsvarstykite, ar ši jums reikalinga, kaip smarkiai ji išeikvos vokelyje esančius pinigus ir, ar ji siūloma su pakankamai gera nuolaida. Sąrašas ir šaltas protas ne tik kad padės jums nurimti, kol praeis pirkimo impuslas, bet gali ir ilgam į gerą pakeisti jūsų pirkimo įpročius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7) „Dvi pinigais besišvaistančios draugės, neapgalvotai besinaudojančios bet kokia galimybe nusipirkti, kas tik tą akimirką patraukia jų akį – tai kiekvieno pardavėjo svajonė, – teigia E. Kay. – Ir pastarieji padarys viską, kad tik paskatintų tokio tipo apsipirkinėjimus“.

Išpardavimai (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Išpardavimai (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

Nūdien ne tik galite pasiteirauti savo „Facebook“ draugų, ar jums tikrai verta pirkti tuos ar anuos džinsus, bet ir, pasinaudoję specialia drabužinių programa, susilaukti paskatinimų pirkti iš visiškai nepažįstamų žmonių.

REKLAMA

Kaip atsispirti norui pirkti? E. Kay įsitikinusi, kad žmonės – tai visiškai skirtingi pirkėjai. „Vieni gali greitai susierzinti ir pavargti, kiti pasikliauna spontaniškais sprendimais, o treti – atkakliausi ir ištvermingiausi iš visų. Todėl, jei kartu su savimi į parduotuves ketinate pasiimti draugę ar draugą, pasikvieskite tokį žmogų, kuris atsvertų jūsų impulsyvumą savo šaltu protu, arba – atvirkščiai“.

Alkoholikai turėtų šalintis barų, o jeigu jūs žinote, kad leisdami pinigus susiduriate su problemomis, geriau nesiartinkite prie prekybos centrų. Tikimės, kad šie septyni patarimai jums padės apsipirkinėti protingiau ir su didesne atida.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų