REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol lietuviai suka galvas, kaip prasimanyti pigesnio šildymo ir ištrūkti iš valstybės praktiškai nekontroliuojamos šilumos kainų kilimo spiralės, švedai jau ėmėsi naudoti nemokamą energijos šaltinį. Tai žmonių kūnų šiluma.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak mokslininkų, žmogaus organizmas per vieną parą priklausomai nuo fizinio aktyvumo generuoja nuo 60 iki 100 W šiluminės energijos. Atrodo, nedaug, tačiau jei į šilumos gamybą įsijungtų tūkstančiai žmonių, vatai iškart virstų kilovatais. O jei pavyktų suburti dešimtis tūkstančių ar dar daugiau?

REKLAMA

Energetikai ir architektai Vakarų šalyse labai rimtai vertina šį nemokamą energijos šaltinį ir jau yra pristatę kelis praktinius žmonių šilumos panaudojimo šildant pastatus sprendimus. Vienas labiausiai žinomų – Stokholmo (Švedija) Centrinė geležinkelio stotis, rašo dienraštis „The New York Times“.

Šioje stotyje įrengtas šilumokaitis naudoja maždaug 250 tūkstančių per parą joje apsilankančių žmonių išskiriamą šilumos energiją už maždaug 100 metrų nuo stoties esančiam 13 aukštų biurų pastatui šildyti, sakoma pranešime. Ši originali šildymo sistema veikia taip: iš pradžių stoties pastato ventiliacijos sistema pumpuoja šiltą orą, kuris kyla į laukimo salės viršų nuo žmonių minios. Šis oras rezervuaruose šildo vandenį. Sušildytas vanduo tiekiamas į netoliese esančio biurų pastato šildymo sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

Tokia sistema, pasak dienraščio, leidžia sutaupyti apie 25 proc. lėšų, skirtų elektros energijai. Kadangi biurų pastatas suprojektuotas taip, kad natūrali šviesa dienos metu būtų nukreipiama į visas šio pastato laiptines ir kitas langų neturinčias patalpas, elektros sutaupoma dar daugiau.

Skelbiama, kad šilumos mainų sistema su netoliese esančia geležinkelio stotimi, įskaitant būtinų vamzdžių ir siurblių įrengimą, biurų pastatų savininkams atsiėjo vos 30 tūkstančių JAV dolerių. Šios išlaidos labai greitai atsipirko. Naudojant Stokholmo Centrinėje geležinkelio stotyje esančių žmonių kūno šilumą 13 aukštų pastatas kiekvieną mėnesį, priklausomai nuo oro temperatūros, sutaupo nuo 15 iki 30 proc. šildymo išlaidų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų