Mokslininkai atrado naujų įrodymų, patvirtinančių teiginį, jog vienatvė ne tik didina vėžio riziką, bet dažniau daro jį mirtiną.
Nacionalinės mokslo akademijos tyrėjų darbai parodė, jog socialinė izoliacija padidina agresyvaus vėžio augimo šansus.
Po vieną laikytiems graužikams išsivystė daugiau auglių ir tarp jų buvo daugiau mirtinų, nei žiurkėms, kurios gyveno grupėje.
Mokslininkai teigia, kad dėl to kaltas stresas, o šie atradimai gali būti pritaikomi ir žmonėms. Tačiau vėžio specialistai pabrėžia, jog norint įrodyti tokį ryšį, būtina atlikti daugiau tyrimų.
„Vis labiau domimasi ryšiais tarp aplinkos, jausmų ir ligos. Šis tyrimas pateikia įžvalgų, kokį poveikį gali turėti socialinis pasaulis“, – teigia tyrimui vadovaujanti mokslininkė iš Yale`io universiteto Gretchen Hermes.
Gydytojams jau buvo žinoma, jog depresijos kamuojamų vėžio pacientų išgyvenimo šansai sumažėja. Ankstesni tyrimai leido daryti prielaidą, jog socialinė parama gali pagerinti krūties vėžiu sergančių pacientų būklę.
Naujausiame tyrime bandymus su natūraliai grupėmis gyvenančiomis žiurkėmis atlikę mokslininkai aptiko, jog izoliacija ir stresas tris kartus padidina susirgimo krūties vėžiu riziką.
Atskirtiesiems graužikams išsivystė 84 kartus daugiau auglių nei tiems, kurie gyveno glaudžiose socialinėse grupėse ir augliai buvo agresyvesni. Izoliuotų gyvūnų streso hormonų kortikosteroidų lygis buvo žymiai aukštesnis.
„Šis tyrimas atliktas su žiurkėmis. Tyrimai su žmonėmis neleidžia manyti, jog egzistuoja tiesioginis ryšys tarp krūties vėžio ir streso. Tačiau įmanoma, jog stresinės situacijos gali netiesiogiai padidinti vėžio riziką, nes jos skatina žmones griebtis nesveikos elgsenos: persivalgymo, gėrimo ar rūkymo“, – teigė vėžio tyrėjas Edas Yongas.