• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai ketina naudoti NASA kosminį teleskopą „Hubble“ istoriniam Veneros tranzitui pro Saulę kitą mėnesį stebėti.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tyrėjai negali „Hubble“ nukreipti niekur arti Saulės, nes ryški mūsų žvaigždės šviesa gali pažeisti ypač jautrius teleskopo prietaisus. Taigi „Hubble“ birželio 5–6 dienomis vyksiantį Veneros tranzitą stebės kaip veidrodį naudodamas Mėnulį, praneša SPACE.com.

REKLAMA

Šio stebėjimo tikslas – išsiaiškinti, ar „Hubble“ gali nustatyti Veneros atmosferos sandarą tyrinėdamas šviesą, kuri pro ją prasiskverbia. Astronomai jau dabar nemažai žino apie Veneros orą, taigi kito mėnesio stebėjimai yra bandymas, padėsiantis nustatyti, ar šią technologiją galima naudoti tolimų nežemiškų planetų atmosferos sandarai tirti, teigia mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai tikisi, kad šis metodas galbūt padės jiems aptikti „tolimą Žemę“, gyvybei tinkamą planetą, panašią į mūsiškę, bet skriejančią apie tolimą žvaigždę. Venera šioms paieškoms yra puikus objektas, nes ji beveik tokios pačios masės bei dydžio, kaip ir Žemė.

„Hubble“ bus nukreiptas į vieną Mėnulio paviršiaus vietą visą tranzito, kuris tęsis 7 valandas, laiką. Per jį Venera bus matoma kaip mažas juodas taškelis, judantis priešais Saulę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Astronomams reikia ilgo stebėjimo laiko, nes jie ieško ypač blyškių spektrinių žymių. Tik 0,001 proc. Saulės šviesos praeis pro storą Veneros atmosferą ir bus atspindėta Mėnulio, aiškina mokslininkai.

Tyrėjų komanda naudos keletą skirtingų „Hubble“ prietaisų, kuriais tranzitas bus stebimas įvairiais bangų ilgiais – nuo beveik infraraudonos iki ultravioletinės šviesos. „Hubble“ darys nuotraukas ir atliks spektroskopiją, padalindamas Saulės šviesą į jos sudedamąsias spalvas.

REKLAMA

Astronomai jau dabar pradėjo ruoštis šiam įvykiui. Sausį „Hubble“ darė Mėnulio Tycho kraterio, didžiulės, maždaug 80 kilometrų pločio duobės, nuotraukas. Per bandomuosius stebėjimus tyrėjai norėjo įsitikinti, kad jie sugebės pakartotinai nukreipti „Hubble“ į tiksliai tą pačią vietą.

REKLAMA

Kitą mėnesį vyksiantis Veneros tranzitas – ypatingas įvykis. Tai paskutinė galimybė astronomijos specialistams ir mėgėjams stebėti planetos kelionę Saulės disku. Paskutinysis Veneros tranzitas įvyko 2004 metais, kitas bus tik 2117 metais.

Neseniai sukako 22 metai, kai „Hubble“ kosminis teleskopas iškeltas į orbitą. Jis paleistas 1990 metų balandį, o per tą laiką atliko daugiau kaip 1 mln. visatos stebėjimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų