• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis didėjanti įtampa tarp JAV ir Rusijos bei cheminių ginklų išpuoliai pilietinių karų niokojamoje Sirijoje priverčia baimintis galimo branduolinio karo.

6

Vis didėjanti įtampa tarp JAV ir Rusijos bei cheminių ginklų išpuoliai pilietinių karų niokojamoje Sirijoje priverčia baimintis galimo branduolinio karo.

REKLAMA

Tokie spėjimai pirmą kartą pasirodė po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas įsivėlė į žodžių ginčą su Šiaurės Korėjos lyderiu Kim Jong-unu.

Tai ką gi reikėtų daryti, jei nutiks blogiausia ir pasaulyje prasidės Trečias pasaulinis karas? Portalas thesun.co.uk pasidalino patarimais, kurių, tikėkimės, nereikės.

Ką daryti prieš branduolinio ginklo sprogimą?

Kad apsaugotumėte save ir savo artimuosius bei išvengtumėte gresiančio užpuolimo padarinių, štai ką daryti rekomenduoja ekspertai.

Susikurkite atsarginį išgyvenimo rinkinį, kuriame būtų greitai negendančio maisto, vandens, baterijomis maitinamas radijo imtuvas, papildomos baterijos ir prožektoriai. Panašų rinkinį siūloma pasidėti į automobilį ir turėti darbovietėje.

REKLAMA
REKLAMA

Sudarykite atsarginį šeimos planą. Gali būti, kad ištikus nelaimei jūsų artimieji nebus su jumis, todėl svarbu iš anksto sugalvoti, kaip jūs vieni su kitais susisieksite.

REKLAMA

Išsiaiškinkite ar jūsų mieste, gyvenvietėje yra slėptuvės. Jei tokių patalpų nėra, galite susikurti savo. Svarbu, kad slėptuvė būtų po žeme arba viduriniuose aukštų pastatų aukštuose.

Ką daryti branduolinio ginklo sprogimo metu?

Apie tai, kaip elgtis, sužinokite iš radijo ar televizijos pranešimų, interneto.

Paskelbus apie pavojų, kuo greičiau slėpkitės. Jei yra galimybė, slėpkitės požeminėse slėptuvėse ir klausykitės tolimesnių nurodymų. Susiraskite artimiausią iš plytų ar cemento pastatytą pastatą ir jame pasislėkite. Taip išvengsite lauke sklandančių radioaktyvių medžiagų. Jei geresnę slėptuvę, tokią, kuri yra po žeme, joje gausu atsargų, pasiekti galite per kelia minutes, kuo skubiau ten vykite.

REKLAMA
REKLAMA

Atminkite, kuo žemiau, tuo geriau, o jei esate itin aukštame pastate, rekomenduojama eiti į vidurinį aukštą. Svarbiausia, kad tarp jūsų ir išorės būtų kuo daugiau plytų, cemento ir žemės. Slėptuvėje patariama likti ne trumpiau nei 24 valandas, nebent kitaip praneš atsakingi asmenys.

Ką daryti, jei sprogimo metu esate lauke?

Nežiūrėkite į ugnies kamuolį ir sprogimo metu atsiradusį žybsnį, kadangi jis gali apakinti.

Slėpkitės už bet ko, kas gali bent šiek tiek jus apsaugoti.

Atsigulkite ant žemės ir rankomis užsidenkite galvą. Jei sprogimas įvyko šiek tiek toliau nuo jūsų, jo banga jus gali pasiekti po 30 ir daugiau sekundžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip įmanoma greičiau ieškokite slėptuvės. Net jei esate už kelių kilometrų nuo sprogimo epicentro, radioaktyvias daleles išnešioja vėjas. Jei sprogimo metu ar po jo buvote lauke, kuo greičiau nusivilkite drabužius ir muilu bei vandeniu nusiprauskite visas ant jūsų nusėdusias radioaktyvias daleles, šampūnu ištrinkite plaukus.

Jie įmanoma, užkrėstus drabužius sudėkite į plastikinį maišą ir tvirtai jį užriškite.

Daiktai, turintys atsidurti jūsų išgyvenimo rinkinyje:

Ekspertai pataria į savo atsarginį išgyvenimo rinkinį įtraukti kiek įmanoma daugiau šiame sąraše pateiktų daiktų:

REKLAMA

Konservuotas maistas (makaronai, sriubos, troškiniai, daržovės, vaisiai, mėsa, tunas, t.t.)

Produktai, kuriuos galima valgyti iš karto (razinos, sūris, energetiniai batonėliai ir t.t.)

Pirmos pagalbos vaistinėlė

Keli stiklainiai riešutų sviesto

Jie turite vaikų, vandeniui skonio suteikiančių gėrimų

Vitaminų

Jodo

Keletas pakuočių pieno miltelių

Maišai ryžių, pupelių, miltų, avižų, cukraus ir medus

Aliejaus

Kepimo miltelių, sodos ir prieskonių mišinio

Kokybiškas skardinių atidarytuvas

Degtukai ir žiebtuvėliai

Dezinfekcinės servetėlės, sauskelnės, įklotai

Prožektoriai, nešiojamas radijo imtuvas

Baterijos

Vanduo buteliukuose

Drėgnos servetėlės

Baliklis

Spiritas

Vandenilio peroksidas

Vaistai nuo skausmo

Gesintuvas

Popieriniai ar plastikiniai indai, puodeliai, įrankiai

Apsauginės veido kaukės

Vienkartiniai lietpalčiai

Vandens filtrai

Ką daryti po branduolinio ginklo sprogimo?

Kadangi įtampa tarp valstybių nesilpnėja, pranešama, kad Jungtinės Karalystės valdžia šiuo metu diegia naują apie branduolinį karą pranešančią sistemą.

REKLAMA

Dar tuomet, kai šalyje vyko Šaltasis karas, britų atstovai sukūrė 4 minučių perspėjimo sistemą, kuri šalies gyventojams praneštų apie užpuolimą. Laimei, sirenos ir televizijos bei radijo pranešimai, įspėjantys apie pavojų, taip ir nebuvo panaudoti.

2003-aisiais buvo sukurta sistema apie pavojus gyventojus pranešanti telefonu, radijo bangomis ir televizijos pranešimai. Šiais laikais daugiausia dėmesio skiriama naujų trumpųjų žinučių ir socialinių tinklų pranešimų tobulinimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aplinkoje pasklidusių radioaktyvių dalelių kiekis ir intensyvumas priklauso nuo paties atominio ginklo dydžio ir galingumo. Todėl regionuose, kuriuose šių dalelių kiekis gali būti didžiausias, slėptuvėse išbūti gali tekti ir iki mėnesio.

Tiesa, maždaug 80% visų pavojingų dalelių po sprogimo į aplinką pasklinda per pirmąsias 24 valandas.

Teigiama, jog jau po kelių dienų žmonės turėtų galimybę išeiti į lauką ir, jei būtina, evakuotis į saugesnes vietas.

Ką daryti po sprogimo, kur eiti ir kaip elgtis siūloma klausytis radijo ir televizijos pranešimuose. Svarbiausia atminti, jog radiacijos neužuosite, nepamatysite ir kitaip nepajusite, tačiau ji yra labai pavojinga sveikatai, todėl venkite vietų, kurios pažymėtos kaip radiacijos pavojaus zonos.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų