• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) antradienį buvo išskleisti nauji žvilgantys saulės baterijų "sparnai", o žemėje esantys specialistai sudarinėjo planus, kaip užtaisyti plyšį į TKS nuskridusio erdvėlaivio "Atlantis" termoizoliaciniame sluoksnyje.

Astronautai pirmadienį, per pirmąjį šios misijos išėjimą į atvirą kosmosą, sumontavo saulės baterijų karkasą su sulankstytomis baterijomis. Vėliau, įgulai miegant, žemėje esantys specialistai pradėjo skleisti "sparnus", o atsikėlę astronautai toliau tęsė šį darbą skambant Louiso Armstrongo (Luiso Armstrongo) dainai "What a Wonderful World".

REKLAMA
REKLAMA

18 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku 73,15 m ilgio baterijos jau žvilgėjo saulėje.

Antradienį TKS įgula taip pat pradėjo nepaprastosios padėties procedūras, nes įsijungė gaisrinė signalizacija, bet jas nutraukė, kai toje TKS dalyje, kur įsijungė sirena, neaptiko jokios ugnies ar dūmų.

REKLAMA

Astronautai greitai nustatė, kad tai buvo klaidingas aliarmas, kurį tikriausiai sukėlė kažkokia programinės įrangos problema.

"Atrodo, kad tai programinės įrangos problema. Gaisro nėra", - misijos kontrolės centrui pranešė įgulos narys Claytonas Andersonas (Kleitonas Andersonas), kuris atskrido erdvėlaiviu "Atlantis".

REKLAMA
REKLAMA

Kad saulės baterijos tiektų energiją naujoms europiečių ir japonų pastatytoms laboratorijoms, kurios turi būti atidarytos šiemet ir kitąmet, reikės dar dviejų išėjimų į atvirą kosmosą.

Tačiau NASA nusprendė dviem dienomis pratęsti misiją, kuri turėjo trukti 11 dienų, ir suplanavo dar vieną papildomą išėjimą į atvirą kosmosą - tam, kad būtų užtaisytas plyšys "Atlantis" termoizoliaciniame sluoksnyje ties vienu varikliu, atsiradęs starto metu penktadienį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemanoma, kad šis 10 cm pločio ir 15 cm ilgio plyšys kelia pavojų astronautų gyvybei, bet erdvėlaiviui grįžtant į žemės atmosferą karštis erdvėlaivį gali apgadinti, sakė NASA daugkartinių erdvėlaivių programos direktoriaus pavaduotojas Johnas Shannonas (Džonas Šanonas).

REKLAMA

Nuo "Columbia" katastrofos 2003 metais NASA labai skrupulingai tikrina ir likviduoja problemas dėl erdvėlaivių termoizoliacinio sluoksnio, kuris saugo laivus ir jų įgulas nuo 1 649 laipsnių pagal Celsijų karščio grįžtant į atmosferą.

Naująsias 367 mln. JAV dolerių (948 mln. litų) vertės saulės baterijas pirmadienį instaliavo "Atlantis" astronautai Jamesas Reilly (Džeimsas Reilis) ir Johnas Olivasas (Džonas Olivasas), 20 val. 8 min. Grinvičo (23 val. 8 min. Lietuvos) laiku išėję į atvirą kosmosą.

REKLAMA

J.Reilly ir J.Olivas penktadienį vėl išeis į atvirą kosmosą. Tai bus trečias išėjimas šios misijos metu.

14 m ilgio ir 16 183 kg svorio saulės baterijų struktūrą atskraidino "Atlantis".

Saulės baterijų išskleidimas buvo varginantis darbas, teko padaryti kelias pertraukas, kad baterijų danga sušiltų saulėje ir nesuliptų. Baterijos buvo sulankstytos daugiau kaip šešerius metus, nes TKS statyba po "Columbia" katastrofos vėlavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NASA 100 mlrd. dolerių (259 mlrd. litų) vertės TKS statybą pratęsė 2006-aisiais ir per trejus metus turi surengti 12 skrydžių jai užbaigti. Po tų trejų metų daugkartiniai erdvėlaiviai nebeskraidys.

"Atlantis" į Kennedy (Kenedžio) kosmoso centrą Floridoje dabar turi grįžti birželio 21 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų