• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stebėdami beždžiones mokslininkai bando išaiškinti kalbos kilmę

Šimpanzės patinas gali prašyti maisto iš kitos šimpanzės rodydamas ištiestą delną, o kitokiomis aplinkybėmis tas pats patinas tuos pačius gestus gali naudoti bandydamas įkalbėti patelę lytiniams santykiams, rašoma šią savaitę paskelbtame straipsnyje.

REKLAMA
REKLAMA

Tas pats gestas gali būti panaudotas ir po dviejų patinų kovos, kaip susitaikymo ženklas, rašo mokslininkai, bandantys išaiškinti žmonių kalbos ištakas. Jie išanalizavo tai, kaip žmonėms itin artimos beždžionės - šimpanzės ir mažosios šimpanzės - naudoja tokius gestus bendravimo tikslais.

REKLAMA

Mokslininkai nustatė, kad šios beždžionės tokius gestus naudoja daug lanksčiau - skirtingomis aplinkybėmis ir, atrodo, skirtingai prasmei perteikti - nei veido išraiškas ir garsus. Jų nuomone, šio tyrimo išvados paremia mintį, kad žmonių kalba prasidėjo nuo gestų, o ne nuo kalbėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonės iš prigimties gestikuliuoja ir kalba pirmiausia galėjo atsirasti kaip gestų kalba, telefonu pasakojo primatologas Fransas de Waalas (Fransas de Valas) iš Emory (Emorio) universiteto ir Yerkeso (Jerkso) nacionalinio primatų tyrimų centro Atlantoje Džordžijoje.

F.de Waalas tyrimo išvadas žurnale "Proceedings of the National Academy of Sciences" skelbia kartu su kita Yerkeso centro mokslininke Amy Pollick (Eimi Polik), kuri stebėjo ir filmavo 13 mažųjų šimpanzių San Diego zoologijos sode ir 34 šimpanzes Yerkeso centre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

F.de Waalas ir A.Pollick išskyrė 31 galūnių gestą ir 18 veido išraiškų bei vokalizacijos elementų. Abiejų rūšių beždžionės garsinius signalus ir veido išraiškas naudojo panašiai ir prognozuojamai. Pavyzdžiui, spiegimu išreiškiami baimė ir skausmas.

REKLAMA

Bet vienas konkretus gestas, regis, naudojamas visiškai skirtingiems dalykams perteikti. Tos skirtingos prasmės priklauso nuo socialinio konteksto, pavyzdžiui, nuo to, ar reikalas susijęs su maistu, ar su poravimusi.

Gestai naudojami daugeliu įvairių atvejų, o dauguma veido išraiškų ir garsų naudojami tik kokio nors vieno konkretaus tipo atvejais, sakė F.de Waalas.

REKLAMA

Nors visi primatai bendravimui pasitelkia balsus ir veido išraiškas, tik žmonės, šimpanzės, mažosios šimpanzės, orangutangai ir gorilos taip pat naudoja gestus.

F.de Waalas pažymėjo, kad šios beždžionės atsirado prieš maždaug 15-20 mln. metų, tad gestai gali būti atsiradę maždaug tuo pačiu metu. Jie tikriausiai buvo būdingi bendram tikrųjų žmoginių beždžionių ir žmonių protėviui, kuris atsirado prieš 5-6 mln. metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Geras bendro gesto pavyzdys yra maldaujant ištiesto delno gestas, kurį naudoja ir žmoginės beždžionės, ir žmonės", - sakė A.Pollick.

Mokslininkai nurodo skirtumus tarp mažųjų šimpanzių, kurios yra romesnės ir labiau pamišusios dėl sekso, ir agresyvesnių šimpanzių. Mažosios šimpanzės įvairius gestus naudoja lanksčiau, derindamos juos su garsais ir veido išraiškomis.

REKLAMA

F.de Waalo nuomone, vystyti kalbą nuo gestų galėjo būti naudingiau. Pavyzdžiui, tylus bendravimas galėjo būti pravartesnis medžiojant didelį grobį.

Jis pridūrė, kad beždžionės gestus mėgsta rodyti dešine ranka, kurią kontroliuoja kairysis smegenų pusrutulis. Žmogaus kalbos centras taip pat yra kairiajame smegenų pusrutulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų