Šių metų Abelio premijos laureatu tapo Johnas Tate'as. Apdovanojimas jam skirtas už algebrinės skaičių teorijos išvystymą. „Daugelis fundamentaliųjų algebrinės skaičių teorijos ir geometrijos krypčių atsirado tik puikių Johno Tate'o rezultatų ir įžvalgumo dėka“, - teigiama oficialiame pranešime.
Be to, Tate'o pasiekti rezultatai elipsinių kreivių tyrimų srityje pasitarnavo įrodant įžymiąją Fermat teoremą (įrodymo autorius - Prinstono universiteto profesorius Andrew Wilesas). Priminsime, jog ši teorema tvirtina, kad visiems skaičiams n didesniems už 2 neegzistuoja tokių natūraliųjų skaičių a, b ir с, kad būtų tenkinama lygybė an + bn = cn.
Johnas Tate'as gimė Minesotoje, JAV. Mokslų daktaro laipsnį įgijo 1950 metais Prinstono universitete. Dirbo Harvardo ir Teksaso universitete Ostine, kurį neseniai paliko išėjęs į pensiją. Abelio premija yra toli gražu ne pirmasis J. Tate'o gautas apdovanojimas už jo pasiekimus. Kitas žymus mokslininko pasiekimas yra 2002-2003 metais jam suteikta Volfo premija.
Skaičių teorija apima itin plačią sritį, pradedant pirminių skaičių mįslėmis, baigiant būdais, kuriais mes saugome, perduodame ir įrašome skaitmeninę informaciją. Per pastarąjį šimtmetį ji išsiplėtojo į vieną sudėtingiausių matematikos mokslo šakų, glaudžiai sąveikaujančių su kitomis mokslo sritimis. Tate'as laikomas pagrindiniu šios plėtotės architektu. Jo moksliniai pasiekimai apima šešis dešimtmečius. Tate'as pasiūlė daugybę matematinių idėjų ir struktūrų, kurių daugelis veliau buvo pavadintos jo vardu – Tate‘o modulis (angl. Tate module), Tate‘o kreivė (angl. Tate curve), Tate‘o ciklas (angl. Tate cycle), Hodge‘o- Tate‘o dekompozicijos (angl. Hodge-Tate decompositions), Tate‘o kohomologija (angl. Tate cohomology), Serre - Tate‘o parametras (angl. Serre-Tate parameter), Lubino- Tate‘o grupė (angl. Lubin-Tate group), Tate‘o trajektorija (angl. Tate trace), Shafarevichiaus - Tate‘o grupė (angl. Shafarevich-Tate group), Nérono- Tate‘o aukštis (angl. Néron-Tate height) ir gausybė kitų. Abelio prizo komisijos teigimu, „daugelis esminių algebrinės skaičių teorijos ir aritmetinės geometrijos tyrimų krypčių yra įmanomos tik dėl išskirtinių ir nušviečiančių Johno Tate‘o įžvalgų. Jis išties paliko išskirtinį pėdsaką šiuolaikinėje matematikoje“.
Praėjusiais metais Abelio premija suteikta rusų kilmės Prancūzijos piliečiui Michailui Gromovui už „revoliucinį indėlį į geometriją“. Šio mokslininko tyrimų sritis - metrinė ir simpleksinė geometrija, geometrinė grupių teorija. Abelio premija savo mastu prilygsta Nobelio premijai, tačiau yra suteikiama išskirtinai matematikos srities tyrinėtojams. Iškilmingas apdovanojimo įteikimas įvyks 2010 metų gegužės 25 dieną Osle (Norvegija). Premijos dydis sudaro apie 1 milijoną dolerių. Abelio premija, kurią Norvegijos vyriausybė įsteigė 2003 metais, kasmet skiriama iškiliausiems matematikams. Laureatą išrenka tarptautinė komisija, kurią sudaro penki matematikai.