REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasak naujausių tyrimų, praeities įvykių iškraipymas atmintyje – normalus reiškinys, ir nei vienas iš mūsų neturi imuniteto prieš „melagingus prisiminimus“, rašoma „The Atlantic“.

Pasak naujausių tyrimų, praeities įvykių iškraipymas atmintyje – normalus reiškinys, ir nei vienas iš mūsų neturi imuniteto prieš „melagingus prisiminimus“, rašoma „The Atlantic“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amerikiečių mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad netgi žmonės su fenomenalia atmintimi gali nesunkiai nukentėti nuo fenomenu, vadinamo „melaginga atmintis“. Tyrėjai dalyvauti eksperimentų serijoje pakvietė 20 žmonių su hipertimezija – labai retu sugebėjimu prisiminti visas, netgi pačias smulkiausias savo biografijos detales. Tokie žmonės gali nesunkiai pasakyti, ką valgė pusryčiams prieš metus, kokią laidą žiūrėjo per televizorių per praėjusias Kalėdas arba ką sutiko pakeliui į darbą prieš 10 metų.

REKLAMA

Vieno iš eksperimentų metu dalyviams su unikalia atmintimi davė peržiūrėti kelis neilgus filmukus – tai daugiausia buvo kadrai, kuriuose užfiksuotos smulkios vagystės arba kiti nusikaltimai. Vėliau tiems patiems žmonėms buvo pasiūlyta perskaityti kelis trumpus pasakojimas apie šiuos siužetus, kurie buvo šiek tiek iškreipti. Vėliau eksperimento dalyviai turėjo atpasakoti tai, kas vyko filmukuose.

Klaidų procentas buvo netikėtai didelis – tiesa, kiek mažesnis, nei pas žmones su eiline atmintimi, kurie atliko analogiškas užduotis. Vis dėlto net ir fenomenalią atmintį turintys asmenys keisdavo tikrus įvykius iškreiptais.

REKLAMA
REKLAMA

Kito eksperimento metu tiems patiems žmonėms su gera atmintimi su visomis detalėmis papasakojo apie siužetą, neva parodytą per žinias prieš kelis mėnesius (iš tiesų tokio siužeto nebuvo). 20 proc. dalyvių „prisiminė“, kad matė siužetą ir netgi sugebėjo pasakojimą papildyti keliomis papildomomis detalėmis. Tarp žmonių, turinčių įprastą atminti, „prisiminusių“ siužetą, kurio nebuvo, buvo 29 proc.

Psichologė Elizabeth Loftus „melagingos atminties“ tyrinėjimo metu sugebėjo „pažadinti“ tyrimo dalyvių prisiminimus apie tai, kaip vaikystėje tėvai buvo juos pametę prekybos centruose, net jeigu tai jiems niekada nebuvo nutikę.

Specialistai mano, kad „melagingos atminties“ egzistavimas nesusijęs su „bloga atmintimi“ Tačiau kartais paprastas spėjimas, kad kažkas „galėjo nutikti“, kažkokiu būdu žmogaus smegenyse pamažu transformuojasi į įsitikinimą, kad tai „įvyko iš tiesų“. Ir žmogus gali taip įtikėti savo melagingu prisiminimu, kad netgi prisimins šio niekada neįvykusio įvykio detales.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų