Sumaištį sukėlęs naujas JAV mokslininkų tyrimas atskleidė, kad apsauginiai kremai nuo saulės, priešingai nei daugelis mano, ne saugo nuo odos vėžio, o skatina jį. Kol kas vartotojams siūloma rinktis tarp blogo ir blogesnio.
Apsauginių kremų nuo saulės sudėtyje esantis cinko oksidas veikiant saulės spinduliams gali išlaisvinti odos ląsteles pažeidžiančius ir vėžio vystymosi pavojų didinančius laisvuosius radikalus, nustatė Misurio Mokslo ir technologijų universiteto (JAV) mokslininkai. Ląstelių toksiškumą tyrę specialistai teigia, kad dėl cheminės cinko oksido reakcijos susidariusios nestabilios molekulės, vadinamieji laisvieji radikalai, bandydamos jungtis su kitomis molekulėmis gali pažeisti odos ląsteles ar jose esančią DNR, o tai didina odos vėžio pavojų.
Dar daugiau: tyrėjai Yinfa Ma ir Qingbo Yang nustatė, kad kuo ilgiau cinko oksidą veikia ultavioletiniai saulės šviesos spinduliai, tuo didesnė potenciali žala žmogaus odos ląstelėms. Pranešama, kad tyrimo rezultatai bus paskelbti žurnale „Toxicology and Applied Pharmacology“.
Tyrimo metu mokslininkai žmogaus plaučių ląsteles laikė tirpale, kuriame buvo cinko oksido nanodalelių. Ši suspensija skirtingos trukmės laiko tarpais buvo veikiama įvairaus ilgio šviesos bangomis. Rezultatai liudijo, kad ląstelės, buvusios tirpale su cinko oksido dalelėmis, suiro žymiai greičiau, nei kontrolinės grupės ląstelės.
Skelbiama, kad net matomos spektro dalies šviesos poveikis palyginti smarkiai skatino ląstelių, esančių cinko oksido suspensijoje, irimo procesą. Tuo tarpu ultravioletinės A spektro zonos poveikis per 3 valandas sunaikindavo 50 proc. ląstelių, o per 12 valandų – 90 proc.
JAV mokslininkai mano, kad saulės šviesos energiją sugeriančios cinko oksido dalelės išlaisvina elektronus, kurie savo ruožtu sukelia grandininę ląsteles ardančių laisvųjų radikalų sintezės reakciją.
Tyrimo autoriai pabrėžia, kad gauti rezultatai kol kas laikomi išankstiniais, ir moksliškai konstatuoti apsauginių kremų nuo saulės žalą dar per anksti. Artimiausiu metu, taikydami įvairius metodus, jie bandys išsiaiškinti, ar iš tikrųjų cinko oksido dalelės dėl ultravioletinės spinduliuotės poveikio sudaro laisvuosius radikalus. Pakartotinių tyrimų rezultatus turės patvirtinti ir klinikiniai bandymai.
„Tai tik pirmasis žingsnis, reikia išsamesnių tyrimų“, – pareiškė tyrimo vadovas dr. Yinfa Ma. Kol kas jis pataria poilsiaujantiems apriboti buvimo saulėje laiką ir vis dėlto naudotis apsauginiais kremais. Jo teigimu, tokia apsauga nuo saulės vis dėlto yra geriau, nei jokios apsaugos.