Nuolaidų suviliotiems pirkėjams užplūdus kompiuterinės technikos parduotuves, eilių padės išvengti internetinės IT prekyvietės. Kai kurias iš jų išbandė žurnalas „Naujoji komunikacija“.

Neretai tenka išgirsti nuomonę, kad apsipirkimas internetu – kompiuterininkų ar informatikų reikalas, ypač kai kalbama apie informacinių technologijų produktus. Artėjant šventėms, ko gero, dažnas pagalvojame apie didesnius pirkinius, tarp kurių ir kompiuteris ar vienas kitas priedas jam. Nuolaidų suviliotiems pirkėjams užplūdus IT parduotuves, eilių padės išvengti internetinės prekyvietės, iš kurių kelias išbandė NK.

Šalyje žaibiškai plečiantis elektroninių paslaugų spektrui, vis labiau įprasti tampa bankiniai atsiskaitymai internetu, elektroninės deklaracijos VMI sistemoje, registracija pas gydytoją visai Lietuvai skirtame sergu.lt ir, žinoma, iki akių skausmo pažįstami socialiniai tinklai, diskusijų forumai bei momentinių žinučių programos. Po truputį sklaidosi nepasitikėjimo elektroninėmis paslaugomis šešėlis, vis dar temdantis virtualių parduotuvių vadovų veiklos vizijas.

„Amazon.com“ sėkmės istorija, retkarčiais spaudoje pasirodantys pranešimai apie įvairiausių prekių (tarp kurių yra papuolę netgi vaikai) aukcionai „eBay“ sistemoje, milžiniškos eilės prekybos centruose bei visai šalia ūžiantis kompiuteris pakursto smalsumą išmėginti virtualią prekybą. Metų pradžioje, NK Nr. 1 (217), aprašėme Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpiu atliktą elektroninių parduotuvių tyrimą, neišskirdami jų pagal prekių rūšis. Įsitikinome, kad jau senokai Lietuvoje nebėra kliūčių pirkti internetu, o bendras įspūdis tuomet buvo išties geras. Todėl šįkart pristatome jums keletą informacinių technologijų produktais prekiaujančių interneto parduotuvių.

REKLAMA

„Pirk internete“

Kompanija: UAB „Mebarta“„Pirk internete“ turi labai patogų prekių filtrą

„Pirk internete“ lankytojus pasitinka stilinga, neperkrauta sąsaja. Pirmajame puslapyje iškart galima peržiūrėti akcijų ir išpardavimų pasiūlymus. Pagirtina, kad čia nepasitelkiami blykčiojančių, šokinėjančių ar kitaip erzinančių reklaminių antraščių pateikimo būdai. Kairėje tinklalapio pusėje pateikiamas meniu, kuriame – prekių kategorijos. Išsirinkę Kompiuterinė technika > Atminties kortelės, pamatome naujausius šio skyrelio produktus. Atskiro paminėjimo vertas puslapio viršuje įsikūręs „Prekių filtras“ – šiuo konkrečiu atveju jis leido atminties korteles filtruoti pagal gamintoją, talpą ir tipą. Išsirinktas prekes galima palyginti ir čia pat įsidėti į virtualų pirkinių krepšelį. Tęsiant pirkimą, būsite paprašyti užsiregistruoti. Užpildę kelias formas, pamatysite užsakymo duomenis ir galėsite juos išspausdinti ar atsisiųsti PDF formatu.

Prekių pristatymas „Pirk internete“ kainuoja 10 Lt, tačiau atvėręs išankstinę sąskaitą nustebau – joje pristatymas buvo įkainotas 20 Lt. Nieko nelaukdamas paskambinau kontaktuose nurodytu telefonu. Man buvo paaiškinta, kad įsivėlė klaida ir užsakymo duomenys netrukus bus pataisyti. Po kelių akimirkų jau galėjau parsisiųsti pataisytą sąskaitą, kurią iškart apmokėjau. Po pusvalandžio į el. pašto dėžutę gavau laišką iš „Pirk internete“, kuriame buvo dar kartą atsiprašoma dėl užsakyme įsivėlusios klaidos ir nurodomas nuolaidos kodas kitam pirkimui. Klaidų gali pasitaikyti bet kam, todėl labai svarbu, kaip jos ištaisomos. „Pirk internete“ tai atliko puikiai.

Vartotojo srityje bet kada galima peržiūrėti užsakymo būseną – sistema rodo, ar apmokėjimas gautas, ar prekės išsiųstos vartotojui. Tinklalapyje parašyta, kad prekės pristatomos per 1–5 darbo dienas. Telefonu suderinęs patogiausią pristatymo laiką, savo užsakymą gavau per keturias dienas, todėl terminas nebuvo viršytas. Perkant už daugiau kaip 200 Lt, kurjerio paslaugos nemokamos, prekes taip pat galima atsiimti bendrovės biure Vilniuje – tuomet taip pat nereikės mokėti.

Svarbu pabrėžti, kad tai vienintelė šiame tyrime analizuota elektroninė parduotuvė, kurioje naudojamas saugus HTTPS protokolas. Jei lankytojas atkeliauja tradiciniu būdu, rinkdamas http://www.pirkinternete.lt, pirkimo metu jis nėra nukreipiamas saugiu adresu, todėl parduotuvę vertėtų pasiekti iškart https://www.pirkinternete.lt – tuomet visą buvimo tinklalapyje laiką būsite tikri dėl perduodamų duomenų saugumo. Parduotuvės kūrėjus reikia pagirti už įdiegtą šifravimo sertifikatą ir paskatinti visus lankytojus bent jau pirkimo metu automatiškai nukreipti į puslapį, papuoštą naršyklės spynele.

REKLAMA„e24market.lt“

Kompanija: UAB „International Solution Group“„e24market.lt“ prekių katalogas

„e24market“ pirmajame puslapyje pateikiami naujausi pasiūlymai, o pilkos ir raudonos spalvų derinys neleidžia pasiklysti naršyklėje. Kairėje pusėje matomas pagal prekių kategorijas sudarytas meniu, pasirinkus norimą punktą, išsiskleidžia atvaizduodamas daugiau tipų. Prekių sąrašą galima filtruoti pagal gamintoją, rūšiuoti pagal pavadinimą ar kainą. Ryškaus mygtuko spustelėjimu  išsirinktą pirkinį galima įsidėti į krepšelį, kurio turinys tuojau pat atvaizduojamas dešinėje svetainės pusėje. Pirkimas suskirstytas į penkis nesudėtingus žingsnelius, tarp kurių – įprastos registracijos ir  pristatymo adreso formos. Pristatymas šioje parduotuvėje kainuoja 16 Lt, tačiau taip pat galima prekes atsiimti kompanijos parduotuvėje Kaune. Nusprendžiau išmėginti būtent pastarąjį būdą. Visa apmokėjimui reikalinga informacija atsiunčiama elektroniniu paštu. Pervedęs nurodytą sumą internetu, kitą dieną gavau patvirtinimą, kad apmokėjimas gautas, o dar po dviejų sulaukiau skambučio, kad prekės pasiekė parduotuvę.

Elektroninėje parduotuvėje įdiegta keletas įdomių sprendimų. Apžiūrėdami prekę, galite užsisakyti pranešimą elektroniniu paštu, kuomet prekės kaina pasieks jūsų nustatytą ribą. Dar viena naudinga funkcija – prekių atmintinė, į kurią įtraukę prekes jas žaibiškai rasite. Tai itin pravers, jei sudominusią prekę norite įsigyti vėliau. Šiai parduotuvei pritrūko tik saugaus ryšio HTTPS protokolu.„Pirk internetu pigiau“

Kompanija: UAB „Sedum kompiuteriai“pirkpigiau.lt paieškos sistema – pavyzdinė

Kaip ir kitos nagrinėtos elektroninės parduotuvės, pirkpigiau.lt turi pagal prekių kategorijas suskirstytą naršymo meniu, naujus pasiūlymus pirmajame puslapyje. Šios sistemos išskirtinis bruožas – puiki paieškos sistema. Norimą prekę galima rasti pagal pavadinimą ar gamintoją, rezultatus rūšiuoti pagal gamintoją, modelį arba nuo pigiausio, rodyti tik tas prekes, kurios „telpa“ vartotojo nurodytame kainų intervale, matyti tik tas prekes, kurių yra sandėlyje ir galiausiai visus išrinktus rezultatus atvaizduoti dviem būdais: išplėstu, kuomet prekių nuotraukos sudėliotos stulpeliais ir eilutėmis bei glaudžiu, kai duomenys apie prekes surašyti eilutėmis. Labai patogu tai, kad išsirinkus pastarąjį vaizdavimo būdą iškart matyti, ar norimų prekių yra sandėlyje, o žiūrint konkrečią prekę – net ir tikslus kiekis. Tai išduoda žalia varnelė ir ryškus mygtukas „Į krepšelį“, kuris ir pradeda pirkimo procesą. Prisikrovus krepšelį pirkinių, užsakymo procesas įprastu būdu skaidomas į kelis žingsnelius: krepšelio patvirtinimą, registraciją sistemoje, pristatymo duomenų užpildymą, mokėjimo būdo pasirinkimą, užsakymo patvirtinimą. Elektroniniu paštu atkeliauja laiškas su užsakymo duomenimis. Tiesa, jame galėtų būti nurodyta, kad pavedimo mokėjimo paskirties laukelyje reikia įrašyti užsakymo numerį.

REKLAMA

Kiek sutrikdė bandymas prisijungti prie sistemos kitą dieną – užsakymo metu naudotas el. pašto adresas ir slaptažodis buvo atmetami. Susisiekus su tinklalapio administracija paaiškėjo, kad taip atsitiko dėl el. parduotuvės perkėlimo darbų į naują tarnybinę stotį. Atlikęs pervedimą, kitą dieną buvau informuotas, kad pinigai gauti ir prekė mane pasieks kitą dieną. Taigi pristatymo terminas – antra diena po atsiskaitymo. Išties neblogai. Pristatymas šioje parduotuvėje kainuoja 15 Lt, tačiau prekes taip pat galima atsiimti bendrovės būstinėje Kaune.

Deja, parduotuvėje neįdiegtas duomenų šifravimas, todėl https:// naršyklės adreso laukelyje nepamatysite. Reikia tikėtis, kad saugus ryšys bus užtikrintas parduotuvę perkėlus į naują serverį.„Kompiuterinė technika internetu“

Kompanija: UAB „KTI LT“kti.lt prekių katalogas

Šioje elektroninėje parduotuvėje katalogas suskirstytas į skyrelius pagal prekių kategoriją. Labai keista, kad šioje svetainėje nepavyko aptikti nei paieškos laukelio, nei filtravimo ar rikiavimo galimybių, taigi šiuo požiūriu kti.lt stipriai kontrastuoja su pirkpigiau.lt konkurento naudai. Pavyzdžiui, žaidimų skyrelyje matomi visoms konsolėms ir asmeniniam kompiuteriui skirti produktai, taigi trūksta bent minimalaus filtravimo. Išsirinkus norimą pirkinį, prekių vežimėlio simbolis nuves į registracijos formą, kurią užpildę pamatysite krepšelio sąrašą. Spustelėję mygtuką „Tęsti“, būsite paprašyti įvesti pristatymo adresą ir netrukus el. paštu gausite nuorodą peržiūrėti išankstinę sąskaitą. kti.lt skyrelyje „Kaip pirkti“ išsamiai paaiškinta, kaip naudotis parduotuve ir atlikti mokėjimo pavedimą, todėl procesas išties labai aiškus.

Atlikęs apmokėjimą, jau kitą dieną sulaukiau skambučio dėl pristatymo, kuris kainuoja 15 Lt. Kadangi buvau išvykęs, pirkinius pristatyti paprašiau ne kitą dieną, bet viena diena vėliau, vakare. „Kompiuterinė technika internetu“ skelbia prekes pristatanti per 2–4 darbo dienas, taigi šiuo atveju terminas buvo minimalus, o suderintas pristatymo laikas – labai patogus.

„Kompiuterinė technika internetu“ puikiai įgyvendino prekių pristatymo procedūrą, todėl belieka tinklalapyje įdiegti saugaus ryšio per HTTPS galimybę, o prekių katalogą papildyti išrinkimo ir  rūšiavimo funkcijomis.

REKLAMA„IT BANK“

Kompanija: UAB „IT BANK“itbank.lt sąsaja išties patogi

Ši internetinė parduotuvė lankytojus pasitinka žalios ir pilkos spalvos deriniu bei šūkiu „Ieškai pigiau?“. „IT BANK“ kairėje pateiktos prekių katalogo kategorijos, čia pat paieškos laukelis. Tiek katalogo skyreliuose, tiek ir paieškos rezultatuose pateiktas prekes galima filtruoti pagal gamintoją, rūšiuoti pagal pavadinimą, prekės tiekėją, turimą kiekį sandėlyje ar kainą, taip pat galima pasirikti, ar rodyti produktų nuotraukas, ar į sąrašą įtraukti prekes, kurių tikslus kiekis sandėlyje nežinomas. Ši funkcijų gausa leidžia greitai rasti norimą prekę, kuri į krepšelį dedama šalia esančio vežimėlio mygtuko spustelėjimu. Suformavę pirkinių sąrašą, būsite paprašyti užpildyti tik vieną – prekių pristatymo adreso ir kontaktų – formą. Skirtingai nei kitose tyrime nagrinėtose parduotuvėse, registruotis itbank.lt sistemoje nereikia. Savaitgalį užsisakęs prekes, pirmadienį sulaukiau skambučio iš kompanijos vadybininko, kuris pranešė, kad prekė sandėlyje yra, laukiamas apmokėjimas. Pervedęs pinigus, taip pat sulaukiau skambučio dėl pristatymo. Pirkinys mane būtų pasiekęs jau kitą dieną po apmokėjimo, tačiau buvau išvykęs, todėl paprašiau pristatyti porą dienų vėliau.

Išsamiai užpildytame svetainės dažnai užduodamų klausimų skyrelyje rašoma, kad prekės pristatomos per 2-3 darbo dienas po apmokėjimo, o kaina –  mažiausia iš nagrinėtų el. parduotuvių – 7 Lt.

„IT BANK“ trūkumais galėčiau laikyti retkarčiais pasirodančius pranešimus „Atsiprašome, tačiau informacija apie šią prekę neprieinama“ ir krepšelio patvirtinimo metu kartą matytą „Bent vienos iš jūsų pasirinktų prekių nėra sandėlyje“. Šiuo atveju reikėtų techniškai išspręsti situaciją, kad vartotojas negalėtų įtraukti į krepšelį prekės, nesančios sandėlyje. Taip pat pasigedau saugaus HTTPS protokolo.„BeON“

Kompanija: UAB „Gera kaina LT“Įdomi gerakaina.lt savybė – kainos kitimo grafikas

Nauju vardu – „BeON“ pasitinkanti jungtinė „FIS kompiuterių“, „Fortako“ ir „Techmarket“ elektroninė parduotuvė anksčiau buvo žinoma kaip gerakaina.lt. Tyrimo vykdymo metu sistema buvo naujinama, todėl prekių užsakymai buvo sustabdyti. Vis dėlto, kai kuriuos įdomius sprendimus nutariau paminėti. Kaip ir kitose IT el. parduotuvėse, gerakaina.lt galima rasti prekių kategorijas, savo ruožtu, skaidomas į gilesnius skyrelius, kurie iliustruoti pagal prekių tipus, todėl sąrašą galima pasiekti greitai, vos dirstelėjus į paveikslėlį. Sąrašą galima rūšiuoti pagal gamintoją, prekės pavadinimą, buvimą sandėlyje, pasirinkti iš kelių atvaizdavimo būdų. Įdomiausia prekės peržiūros savybė – kainos kitimo istorijos grafikas. Nieko panašaus neteko aptikti kitose elektroninėse parduotuvėse.

REKLAMA

Dėl jau minėtų gerakaina.lt naujinimo darbų išanalizuoti užsakymo proceso ir pristatymo šįkart nepavyko. Reikia palinkėti atnaujinus sistemą ją papildyti saugaus HTTPS ryšio šifravimo sertifikatu.

Verdiktas

Kaip parodė praktika, vos viena iš tyrimui atrinktų elektroninių parduotuvių taiko internetu perduodamų duomenų šifravimą, kuris, beje, nėra priverstinis – jei vartotojas pats nesurenka https:// adreso pradžioje, duomenys keliauja tradiciniu neapsaugotu protokolu. Šiuo atveju negaliu neprisiminti DVD diskų ir knygų parduotuvės „LEVEL“ bei bilietų į renginius platinimo bendrovės „Tiketa“ tinklalapių, kurių adresus surinkę lankytojai tuojau pat nukreipiami į šifruotą tinklalapį. Asmeniniai duomenys neturi keliauti lengvai perskaitomu protokolu, ypač jei naudojamas belaidis ryšys tarp kompiuterio ir maršruto parinktuvo.


Rašyti komentarą...
p
pavarot
2008-12-11 09:36:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
ta Beon.lt ar gerakaina.lt - bankrutuojanti :)
Pareklamavot, o jusu skaitytojai pinigus praras.
Ispekit greiciau!
Atsakyti
0

t
tija
2010-12-08 11:13:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
labai didelis kompiuterines technikos pasirinkimas yra varle.lt parduotuveje. Pati pirkau jau ir kompiuteri, ir garso koloneles:)
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų