• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV mokslininkai planuoja per artimiausius 2 metus pradėti klinikinius ksenotransplantacijos – gyvūnų organų ir audinių persodinimo žmonėms – tyrimus.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuolaikinės medicinos pasaulis yra revoliucijos, kurią, kaip tikimasi, sukels ksenotransplantacija, išvakarėse. Taip mano Pitsburgo universiteto Thomo E. Starzlo Transplantologijos instituto (JAV) mokslininkai dr. Burcinas Ekseris ir dr. Davidas K. C. Cooperis, kartu su savo kolegomis prestižiniame medicinos žurnale „Lancet“  paskelbę straipsnį, kuriame apžvelgiami ksenotransplantacijos pasiekimai.

REKLAMA

Autorių manymu, tokią revoliuciją sukels genetiškai modifikuotų kiaulių organų persodinimas žmonėms gydant juos nuo širdies, Parkinsono ligos, diabeto ir kitų ligų. Pasak mokslininkų, jau artimiausiais metais JAV turėtų prasidėti klinikiniai ksenotransplantacijos tyrimai. Savanoriams pacientams iš genetiškai pakeistų kiaulių, su kurių organais ir audiniais nekovotų žmogaus imuninė sistema ir jie nebūtų atmesti organizmo, būtų persodinama akių ragena, smegenų ląstelės Parkinsono ir Hantingtono ligoms gydyti, o diabetikams – kasos salelių ląstelės.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šio laiko atlikti kiaulių organų persodinimo žmogbeždžionėms eksperimentai atskleidė, kad nors recipientai su kiaulių organais, tarp jų ir širdimi, gyveno  palyginti neilgai (pavyzdžiui, po širdies persodinimo ilgiausiai apie 8 mėnesius), tokios operacijos gali būti laikomos priimtinu laikinu sprendimu ieškant tinkamo tos pačios rūšies donoro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai medicinos tikslais bus galima naudoti naujas genetiškai pakeistas kiaules, kurios turėtų sustiprinti ląstelių bei ragenos persodinimo žmonėms operacijų sėkmę, manome, kad po 2 – 3 metų bus pateisinami tokio pobūdžio klinikiniai tyrimai su žmonėmis. Iki šiol nėra jokių argumentų, kurie verstų abejoti tokių operacijų saugumu ir reikalautų atidėlioti tokius klinikinius tyrimus. Genetiškai pakeisti kiaulių audiniai ir ląstelės, naudojami klinikinėse ksenotransplantacijose, netrukus turėtų tapti realybe“, –  teigiama JAV mokslininkų straipsnyje.

Manoma, kad plėtojantis ksenotransplantacijai pirmiausia iš genetiškai modifikuotų kiaulių žmonėms bus persodinamos tam tikro tipo ląstelės, įskaitant raudonuosius kraujo kūnelius, ir audiniai. Vėliau, dar po kelerių metų,  ateitų eilė širdies, inkstų, kepenų, plaučių, plonosios žarnos persdodinimo operacijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų