• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo šių metų rugpjūčio 31 d. ES šalyse bus uždrausta prekiauti matinėmis 15, 25, 40, 60, 75 ir 100 W galios kaitrinėmis elektros lemputėmis. Tai reiškia, kad daugumos europiečių namų apšvietimo laukia esminės permainos.

REKLAMA
REKLAMA

Nors apie tai, kad nuo šio rugsėjo iš prekybos bus išimtos 80 W ir didesnės galios kaitrinės elektros lemputės, Europos Sąjungos šalyse buvo skelbta iš anksto ir gana plačiai, žinia, kad nuo rudens taip pat nebus galima įsigyti mažesnės galios matinių lempučių, daugelį vartotojų užklupo netikėtai. Nuo rugsėjo mažmeninės prekybos įmonės nebegalės iš tiekėjų nusipirkti bet kokio tipo matinių kaitrinių elektros lempučių, skelbia britų dienraštis „Daily Telegraph“. Šis draudimas galioja ir įprastinėms 100 W bei 60 W matinėms lemputėms, ir žvakių ar golfo kamuoliuko formos 25 W ir 40 W lempelėms, kurios naudojamos specialiuose šviestuvuose.

REKLAMA

Skaidrios 100 W galios kaitrinės lemputės taip pat tuo pačiu metu dings nuo prekystalių, tačiau mažesnės galios skaidriąsias lemputes ES rinkos priežiūros institucijos planuoja pašalinti iš rinkos tik iki 2012 m.

Draudimais naudoti energiją švaistančias kaitrines elektros lemputes Europos Komisija stengiasi priversti vartotojus pereiti prie energijos požiūriu efektyvesnių fluorescencinių ir halogeninių šviesos šaltinių. Šių metų kovo 16 d. ES ratifikavo direktyvą, nuo 2009 m. rugpjūčio 31 d. draudžiančią gaminti ir pardavinėti 15 – 100 W matines ir skaidrias kaitrines lemputes. Pranešama, kad kai kurie didieji elektros lempučių gamintojai, tarp jų „Philips“, GE, „Osram“ ir „Sylvania“, nutrauks šių tipų lempučių gamybą dar gerokai anksčiau, nei numato direktyva.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak dienraščio, tai, kad apie tradicinių matinių lempučių uždraudimą plačiajai visuomenei buvo pranešta tik likus 5 mėnesiams iki jo įsigaliojimo, sukėlė didelę vartotojų ir mažmeninės prekybos įmonių atstovų kritikos bangą – jie tvirtina, kad toks perėjimas prie efektyvesnių šviesos šaltinių yra pernelyg skubotas. Be to, pasak jų, kaitrinių lempučių alternatyvos yra brangios ir „neadekvačios“. Daugeliui vartotojų nepatinka jų skleidžiamos šviesos „spalva“ ir ryškumas, be to, kai kurios iš jų neveikia su šiuolaikiniuose šviestuvuose naudojamais reostatais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pastebėjome, kad žmonės pradėjo kaupti matinių lempučių atsargas. Daugeliui jos patinka dėl „minkštesnės“ šviesos“, - dienraščiui sakė „Ryness“ apšvietimo technikos parduotuvių tinklo savininkas Jamesas Shortridge‘as. O „D&G Hardware“ parduotuvės Vinčesteryje (Hempširo grafystė) savininkas Tony Robertsas pastebėjo, kad naujosios elektrą taupančios lemputės nelabai tinka vyresniojo amžiaus žmonėms. „Daugumai jų atrodo, kad tokios lemputės yra per ryškios, jiems patinka išsklaidyta šviesa“, - sakė jis.

REKLAMA

D. Britanijos vyriausybės teigimu, matinės lemputės bus uždraustos pirmiausia dėl to, kad jos labiausiai iš visų kaitrinių elektros lempučių švaisto energiją.

Savo ruožtu šios šalies Apšvietimo technikos asociacijos atstovas tvirtina, kad gyventojams neverta kaupti įprastinių elektros lempučių atsargų. Pasak jo, vartotojai ilgainiui supras, kad alternatyvūs šviesos šaltiniai mažina apšvietimo išlaidas, o energiją taupančių lempučių šviesos kokybė tokia pat, kaip ir kaitrinių elektros lempučių, rašo „Daily Telegraph“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų