• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai aptiko didžiausią iki šiol juodąją skylę, kuri galėtų praryti visą Saulės sistemą, o jos masė 6,8 mlrd. kartų didesnė už Saulės.

REKLAMA
REKLAMA

Net jos įvykių horizontas – riba, kurią peržengus iš juodosios skylės ištrūkti negali niekas, net šviesa, – yra keturis kartus didesnė nei Neptūno orbita.

REKLAMA

Ši juodoji skylė, pavadinta M87, yra dvigubai didesnė nei mokslininkai manė iki ši

ol. Tačiau šis atradimas reiškia, kad artimiausiais metais greičiausiai pavyks atrasti ir dar didesnių šių kosminių objektų, praneša britų „Daily Mail“.

Juodajai skylei stebėti mokslininkai naudojo specialiai pritaikytą teleskopą Havajuose. Jie nustatė, kad skylė yra daugiau kaip du kartus didesnė nei manyta. Ji pastebėta per 50 mln. šviesmečių nutolusioje galaktikoje M87, didžiausioje ir tolimiausioje iš iki šiol žinomų.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai tvirtina, kad ši juodoji skylė galėjo susiformuoti tuomet, kai kažkada praeityje susiliejo šimtai mažesnių juodųjų skylių. Palyginimui, Paukščių tako galaktikos centre esanti juodoji skylė yra tūkstantį kartų mažesnė nei ši.

„Ši juodoji skylė galėtų praryti visą mūsų Saulės sistemą“, – kalbėdamas apie M87 teigė Teksaso universiteto astronomas Karlas Gebhardtas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrime dalyvavusio astronomo George'o Djorgovskio iš Kalifornijos technologijos instituto Pasadenoje teigimu, galimybė tyrinėti tokią didžiulę juodąją skylę svarbi ne tik dėl įrašo rekordų knygoje.

„Iš tiesų tolesni šio objekto stebėjimai gali padėti galiausiai įrodyti, kad tai, ką vadiname juodosiomis skylėmis iš tiesų yra juodosios skylės. Iki šiol nebuvo jokių tiesioginiais stebėjimais paremtų įrodymų apie įvykių horizontų egzistavimą, kurie yra tikroji juodųjų skylių žymė“, – kalbėjo jis.

REKLAMA

K. Gebhardtui ir jo komandai pavyko sekti žvaigždes, skriejančias aplink juodąją skylę maždaug 500 kilometrų per sekundę greičiu. Tai padėjo apskaičiuoti jos masę.

Anot mokslininko, tai tiksliausiai iki šiol apskaičiuota supermasyvios juodosios skylės masė.

Nepaisant šio atradimo, didžiausios vardu ši juodoji skylė tikriausiai džiaugsis neilgai, nes artimiausią dešimtmetį astronomai planuoja sujungti visame pasaulyje esančius teleskopus ir sukurti didžiulį tinklą, leisiantį smarkiai padidinti juodųjų skylių aptikimo ir stebėjimo galimybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų