• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per pastaruosius dvejus metus JAV technologijų kompanija „Apple“ įsitraukė į įnirtingus mūšius dėl išmaniųjų telefonų patentų. Dažniausiai šių tebetrunkančių ginčų tikslas yra išspausti pinigų iš telefonų gamintojų, kurie naudoja „Android“ operacinę sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar dėl tam tikros priežasties „Apple“ atidavė vertinguosius savo patentus „patentų troliui“, kuris jais pasinaudodamas po teismus pradėjo tampyti didžiausias pasaulio technologijų kompanijas.

REKLAMA

Pastaruoju metu kompanijos pamėgo kreiptis į TPK dėl įvairių nesutarimų mobiliųjų telefonų patentų klausimais, nes ši institucija gali uždrausti tam tikrų produktų importą kur kas anksčiau nei bus priimtas galutinis teismo sprendimas.

Bendrovė „Digitude“ įsteigta 2010 metais ir iš privataus kapitalo investicijų kompanijos „Altitude Capital Partners“ pritraukė 50 mln. JAV dolerių. Oficialiame kompanijos tinklalapyje teigiama, kad jos veiklos tikslas yra „įsigyti, sukaupti ir licencijuoti svarbiausias technologijų sritis vartotojiškos elektronikos ir susijusių technologijų srityje.“ Kitaip tariant, kompanija superka patentus, o vėliau kelia bylas kitoms kompanijoms, kol šios nesutinka sumokėti licencijų mokesčio, nes paprastai tai būna kur kas pigiau nei tiesiogiai eiti į teismą.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų birželį žurnalas „Forbes“ rašė, kad „Digitude“ yra naujo tipo patentų investicijų aparatas, nes jis siekia bendradarbiauti su strateginiais veikėjais, kurie į „Digitude“ gali investuoti ne pinigus, o patentus. „Digutude“ valdybos pirmininkas Robertas Krameris žurnalui teigė, kad „savo įnašą padaręs subjektas tuomet gauna licenciją naudotis visais „Digitude“ turimais patentais“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paslaptingasis strateginis partneris

Šiais metais balandį „Digitude“ pranešė pasirašiusi pirmąją tokią strateginę partnerystę su viena iš pirmaujančių vartotojiškos elektroninės įrangos kompanijų. Tada strateginis partneris nebuvo įvardytas. Kiek vėliau kompanija pranešė, kad prie jos prisijungė dar keletas neįvardytų veikėjų, kuriems priklausomai nuo jų indėlio bus atseikėta dalis „Digitude“ pajamų.

REKLAMA

Technologijų portalo „TechCrunch“ korespondentas Jasonas Kincaidas mano, kad kompanija „Apple“ gali būti ta neįvardytoji pirmaujanti vartotojiškos elektroninės įrangos kompanija, apie kurią balandį gyrėsi „Digitude“. Atlikęs tyrimą jis pastebėjo, kad iš keturių neseniai „Digitude“ ieškinyje įtrauktų patentų du anksčiau yra priklausę „Apple“.

REKLAMA

Abiem atvejais kompanija „Apple“ pervedė patentų nuosavybes teises kompanijai „Cliff Island“, o ši savo ruožtu perleido jas „Digitude Innovations“. Tiesą sakant, šiais metais „Apple“ perdavė net keliolika savo patentų kompanijai „Cliff Island“, tačiau iki šiol tik du iš jų buvo paminėti TPK ieškinyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Greičiausiai jums nebus tekę girdėti apie „Cliff Island“, nes panašu, kad egzistuoja tik jos pavadinimas. Internete nėra informacijos apie šią įmonę, tačiau patentų ieškinyje pateikiamas bendrovės adresas Niujorke.

Apsilankęs šiuo adresu J. Kincaidas suprato, kad tokia kompanija neegzistuoja, o tuo pačiu adresu įsikūrę kiti nuomininkai. Vienas iš jų yra jau minėta privataus kapitalo investicinė įmonė „Altitude Capital“, kuri inicijavo 50 mln. JAV dolerių finansavimą kompanijai „Digitude“.

REKLAMA

Taigi viską sudėliojus į vietas vaizdas darosi kiek aiškesnis: „Apple“ savo patentus perveda „patentų troliui“ „Digitude“ per praktiškai neegzistuojančią įmonę, kuri dalijasi biuru su pagrindiniu „Digitude“ investuotoju ir kompanijos pirmininku. Dar daugiau įrodymų apie „Apple“ ir „Digitude“ bendradarbiavimą galima rasti internetinėje TPK svetainėje, čia pateikti su ieškiniu susiję dokumentai. Dauguma šių dokumentų pažymėti žyma „slaptai“, tačiau kažkas, matyt, per klaidą paliko matomus dokumentų pavadinimus. Vienas iš jų pavadintas „Digitude“ – „Apple“ susitarimas“.

REKLAMA

Keistoki scenarijai

Norėdamas išsiaiškinti, kas iš tiesų vyksta, J. Kincaidas pateikia du įtikinamus scenarijus, tačiau pripažįsta, kad abu keistoki.

Pagal pirmąjį scenarijų „Apple“ naudojasi „Digitude“ kaip samdomu žudiku savo patentų dvikovose. „Apple“ perduoda jai savo vertingus patentus, kad ši teismuose kovotų su konkurentais, ir taip išvengia nereikalingo žiniasklaidos dėmesio, kuris kyla sulig kiekvienu nauju ieškiniu. Tačiau nepanašu, kad „Apple“ nutylėtų kelianti ieškinius priešininkams dėl išmaniųjų telefonų patentų, todėl iki galo neaišku, ką kompanija bando tuo pasiekti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Alternatyvus scenarijus, pasak J. Kincaido, yra tas, kad „Apple“ perduoda dalį savo turimų patentų „Digitude“, nes „patentų trolis“ pradėjo pirmas persekioti technologijų milžinę. Daugiau kaip 10 patentų, kuriuos „Apple“ perleido „Digitude“, gali būti dalis susitarimo tarp dviejų kompanijų. Tikėtina, kad kartu buvo pasirašytas ir susitarimas dėl licencijų, pagal kurį „Apple“ įgyja teises į savo ir papildomus „Digitude“ turimus patentus.

REKLAMA

Tačiau net jei visą šį reikalą pradėjo „Digitude“, vis dar sunku suprasti, kokia iš to nauda kompanijai „Apple“. Nes juk pagaliau kalbame apie vertingiausią pasaulio kompaniją, o ne kokią nors Silicio slėnio pakraštyje besikuriančią naują įmonę. Būtų absurdiška teigti, kad „Apple“ neturėjo kito pasirinkimo kaip perduoti vertingus savo patentus „patentų troliui“.

REKLAMA

Problema tampa nevaldoma?

Su patentais dirbančios kompanijos „Electronic Frontier Foundattion“ personalo advokatė Julie Samuels pabrėžia, kad kai kuriais atvejais kompanijos parduoda savo turimus patentus kitoms įmonėms, kai patiria finansinių sunkumų. Tačiau „Apple“ akivaizdžiai nepatenka į tokių kompanijų kategoriją.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, jei paaiškėtų, kad „Apple“ sąmoningai padeda „Digitude“, tuomet tai „būtų siaubinga“ ir „patentų trolių“ problema taptų nebevaldoma.

„Apple“ turi visas teises pateikti ieškinius dėl savo patentų, tačiau tai daryti turėtų ji pati“, – sako J. Samuels.

Iš tiesų kompanijai „Apple“ pirma pagrasino „Digitude“ ir technologijų milžinė tik dėl pasirašyto susitarimo perdavė savo patentus, tuomet, sako J. Samuels, ji negali įsivaizduoti pagrįsto scenarijaus, pagal kurį „Apple“ neturėjo kito pasirinkimo.

O „Apple“ patentų kova su kitomis pasaulio technologijų kompanijomis ir toliau tęsiasi. Panašu, kad „iPhone“ išmaniųjų telefonų gamintojai šios dvikovos yra ne tik alinamos, tačiau ir nesėkmingos. Nepalankius teismo sprendimus JAV ir Australijoje gavusi kompanija „Apple“ turėjo nusileisti korėjiečių bendrovei „Samsung“, o kitame fronte ją puola kompanija „Motorola“. Ši žengė rimtą žingsnį link to, kad „Apple“ produktai gali būti uždrausti Vokietijoje. Gruodžio 19 dieną taip pat turėtų būti pateiktas TPK sprendimas dėl HTC telefonų pardavimo JAV rinkoje uždraudimo.

REKLAMA

Šiandien telieka svarstyti, ar ateityje galime sulaukti fantastinius kompiuterinius žaidimus primenančių mūšių, kai didžiųjų kompanijų valdomi „patentų troliai“ spjaudysis teisiniais ieškiniais ir nugalėję vieną varžovą perims jo turimus patentus bei taps dar galingesni. Tikėkimės, tokia konkurencinė dvikova išeis į naudą ir technologijų kompanijų produktai sparčiai tobulės bei taps lengviau prieinami visiems vartotojams.

FAKTAI: „Digitude“

Kompanija „Digitude“ įkurta 2010 metais.

Per privataus kapitalo investicijų kompaniją „Altitude Capital Partners“ „Digitude“ pritraukė 50 mln. JAV dolerių.

„Apple“ kompanijai „Digitude“ yra perleidusi daugiau kaip 10 savo patentų.

Svarbiausius patentų ginčus tarp technologijų kompanijų sprendžia Tarptautinė prekybos komisija (TPK).

Šiuo metu „Apple“ patentų dvikovose kovoja su tokiomis kompanijomis kaip „Samsung“, „Motorola“ ir HTC.

„Patentų trolis“ yra asmuo arba kompanija, kuri superka patentus ir vėliau juos panaudoja iškeldama teisinius ieškinius potencialiems patentų pažeidėjams.

Mindaugas Samkus

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų