Ir ne tik pavieniai žmonės prieš šventes aukoja skurdžiau gyvenantiems. Daktaro Bronislovo Lubio labdaros ir paramos ir fondo komanda ruošia maisto paketus. Net t390 kalėdinių paketų netrukus iškeliauja į vargingiau gyvenančiųjų namus: tiems, kieno svajonės tokios žemiškos, bet ranka prieš šventes – nepasiekiamos. Dešra, saldumynai, aliejus – dažnam šie maisto produktai, kaip sako akcijos sumanytoja, tampa svajone.
„Svajones žmonės turėjo dideles ir mažas. Čia, ko gero, viena iš mažutės svajonės išpildymo ši akcija yra, nes visų svajonių neįmanoma yra išpildyti. Kodėl būtent taip aš norėjau padaryti, ir kodėl man talkina mūsų darbuotojai, todėl, kad šv. Kalėdos pati didžiausia ir gražiausia metų šventė, ir šios šventės išvakarėse būtų labai krikščioniška visų atsiprašyti, visų, ką įžeidei, ką nuskriaudei, pasakyti gerą šiltą žodį ir tiesiog patapšnoti per petį ir pasakyti – ateitis jūsų bus šviesesnė“, – sako dr. B. Lubio labdaros ir paramos fondo įkūrėja Lidija Lubienė.
Parama – 8 vaikams
„Sveiki, ar galim užeiti, ar matot, kiek nykštukų nori jus aplankyti?“ – šviesesnės ateities norėtų šeši mažieji ir du vyresni Sergejaus Bespalovo vaikai, į kurių namus su dovanomis prieš Kalėdas užsuko B. Lubio fondo nykštukai.
Gavę tiek dovanų ir dėmesio vaikai susigraudina. Tėtis netrukus papasakoja, kodėl. Prieš kone pusmetį šeimą paliko mama. Dingo it į vandenį. Tad vaikų auginimą teko perimti jam vienam. Vyras sako, kad nėra lengva mažiesiems būti ir tėčiu, ir motina. Sunku ir finansiškai, tad bet koks aukojimas jiems yra didelė parama. Mat taupyti tenka viskam – pirmiausia maistui.
„Na brangiai nepirkai: lašinių kokių, šlaunelių, sparnelių, bulvių, aliejaus, miltų“, – kalba vaikų tėvas Sergėjus Bespalovas.
Apie kai kuriuos daiktus, tėtis sako, vaikai ir nė nesvajoja. Ir tuoj pats dėl to susigraudina.
„Vaikams kompiuterio...Nėra kompiuterio.... O vaikai nori“, – kalba vyras.
Vyresnėliai ne tik apie kompiuterį pasvajoja. Drabužiai paauglei, pavyzdžiui, taip pat sunkiai pasiekiama svajonė. Mat jiems mergina kartkartėm iš tėčio gauna vos dvidešimt eurų.
„Man trūksta džemperio, treninginių kelnių, džemperių. Kokių nors maikių ar batų“,– sako Aliona Bespalovaitė.
Daugėja pagalbininkų
Ir tokių istorijų Lietuvoje nemažėja, bet daugėja, kaip ir verslininkų, norinčių paremti tokias šeimas.
„Prieš Kalėdas, prieš šventes žmonės turi daugiau gerumo. Ir tą reikia panaudoti, nes kitą kartą po Naujų metų jis kažkaip gali ir išgaruoti. Tai aš manau, kad kažkaip sėkmingai įmonės tai daro, tai jos pačios aukoja, ir taip pat įtraukia darbuotojus. Pavyzdžiui, žmonės kepa pyragus, mezga kojines, daro viduje mažytes muges. Ir surinktus pinigus paaukoja ar vaikų namams, ar seneliams, ar kitiems tikslams“, – sako „Reach for change“ vadovė Lietuvoje Jurgita Ribinskaitė-Glatzer.
Kiek tiksliai tokių įmonių – niekas nesuskaičiuoja. Kai kurios, pasak Jurgitos, nelinkusios afišuotis. Tiesa, yra tokių, kurios aukoja, bet labiau siekdamos sau naudos. Tai dar reikėtų guiti iš Lietuvos.
„Reikia labai aiškiai suprasti, kad labai norėdamas būti geras, turi pasikonsultuoti su tais žmonėmis, kurie dirba, ar tikrai nepakenksi. Jeigu tu eini į vaikų namus, tik tam, kad pasidarytum nuotrauką su savo įmonės logotipu, tai gal geriau neik“, – kalba Jurgita.
Bet gėrio, kaip pastebi TV3 „Išsipildymo akcijos“ projekto koordinatorė Dalia, kasmet vis daugiau. Klijuodama lipdukus ant sporto inventoriaus vaikų namuose, kuris nupirktas už šalies žmonių suaukotus pinigus pernai, moteris skaičiuoja. Dar nepasibaigus šių metų akcijai, jau suaukota per 300 500 eurų. Visi pinigai keliaus tiems, kam šiandien paramos reikia labiausiai.
„Nematau, kaip dabar yra kalbama, kad mažėja aukojimas, žmonės tiesiog skurdžiau gyvena, ekonomika prastėja, aukojimas mažėja. Tikrai ne. Bent nuo pernai metų ir šiais metais mes matom, kad aukoja panašiai“,– sako „Išsipildymo akcijos“ koordinatorė Dalia Vaitiekūnienė.
Tad peršasi išvada, kaip pastebi gerumo akcijų rengėjai, kad aukoja visi, net ir tie, kam paramos reikia patiems. Ir po truputį Lietuva tampa vis daugiau aukojančių ir gerumu besidalijančių žmonių šalimi.