REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klimatologas, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius pasidalijo išsamia pasaulio orų apžvalga ir prognozėmis.

Klimatologas, Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas Gintautas Stankūnavičius pasidalijo išsamia pasaulio orų apžvalga ir prognozėmis.

REKLAMA

Vasaris prasidėjo labai permainingais orais: šlapdribą keitė lietus ir atvirkščiai, o vakarinėje Lietuvos dalyje savaitgalį siautė audra, vietomis (pajūryje) – stipri audra. Oro temperatūra didesnėje šalies dalyje svyravo apie 0 laipsnių, tik šalies vakaruose ir pietvakariuose ji išliko teigiama.

Panašūs orai išliks ir artimiausiomis dienomis, praneša G. Stankūnavičius.

„Deja, šią savaitę permainingi orai išliks, keisis ne tik kritulių fazinė sudėtis, bet ir vėjo kryptis, debesuotumas. Be to, antroje savaitės pusėje prognozuojamos kelios šaltos naktys ir dienos, tačiau savaitgalį vėl laukiama naujo atlydžio“, – teigia klimatologas.

Anot G. Stankūnavičiaus, santykinai šiltus, drėgnus ir vėjuotus orus Lietuvoje lėmė aktyvi Atlanto ciklonų veikla virš Šiaurės Europos, o stiprų vėją – dideli slėgio gradientai tarp Pietvakarių Europos aukšto slėgio ir Šiaurės rytų Europos žemo slėgio sistemų.

REKLAMA
REKLAMA

Panašu, kad tokie oro masių judėjimai ankstyvo pavasario dar nežada – neilgai trukus į Lietuvą gali grįžti žiemiški orai.

„Ši didelių gradientų zona palaipsniui pasislinks į pietus ir susilpnės, o Atlanto ciklonų trajektorijos pasislinks iš šiaurinės Skandinavijos link Baltijos regiono pietinės dalies ir Vidurio Europos. Todėl ilgalaikių sausų ir saulėtų orų Lietuvoje dar teks palaukti, o stipriai aptirpusi sniego danga vėl pastorės“, – skelbia G. Stankūnavičius.

REKLAMA

Naujausia orų prognozė

„Rytoj [antradienį] eilinis Atlanto ciklonas, kuris dabar (pirmadienio vidurdienis) yra keli šimtai kilometrų į pietus nuo Islandijos (slėgis centre 993 hPa), atslinks virš Baltijos jūros pietinės dalies ir toliau judės link Karaliaučiaus srities ir Šiaurės rytų Lenkijos bei sustiprės. Todėl rytoj priešpiet prie Lietuvos iš pietvakarių priartės šiltasis atmosferos frontas su šlapdriba. Daugiausia kritulių prognozuojama po pietų–vakare ir trečiadienio naktį.

Per rytojaus dieną palaipsniui šlapdribą keis lietus, o trečiadienio pirmoje pusėje lietų keis šlapdriba ir sniegas. Trečiadienį vėjas atsisuks iš šiaurės ir orai atšals.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį atmosferos slėgis kiek pakils, vėjas nutyks ir neigiama oro temperatūra laikysis visą dieną.

Penktadienį iš pietvakarių vėl priartės naujas frontas su plačia kritulių zona, todėl prognozuojamas sniegas pereinantis į šlapdribą (ypač pietinėje Lietuvos dalyje), vėliau į lijundrą ir vietomis lietų. Šis frontas, prognozuojama, slinks labai lėtai, todėl mišrūs krituliai Lietuvoje gali išsitęsti iki šeštadienio popietės.

Už atmosferos fronto turėtų į Lietuvą atslinkti šiltesnė oro masė nuo Pietų Europos ir orai kelioms dienoms taps artimi ankstyvam pavasariui“, – praneša G. Stankūnavičius.

Orai užsienyje ir pas mus: koks bus vasaris?

Klimatologo žiniomis, pavasariški orai šią savaitę laikysis į pietus nuo Karpatų regiono ir Viduržemio jūros pajūrio regionuose. Žiemiški, net iki -25 – -30 laipsnių siekiantys šalčiai numatomi šiaurinėje Suomijoje, Karelijoje ir kitose šiaurinės Rusijos srityse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savaitės pabaigoje ir kitos savaitės pradžioje Balkanų regione, taip pat pietinėje Ukrainoje dar labiau atšils, o Ispanijos pietuose ir rytuose oras dienomis sušils iki 22–25 laipsnių šilumos.

Šią savaitę neįprastai šilta bus JAV šiaurinėje dalyje ir pietrytinėje Kanadoje, dėl to sniego danga turėtų stipriai aptirpti pietinėse Kvebeko ir Ontarijo provincijų dalyse.

„lgalaikių orų prognozių duomenimis apie vasario vidurį slėgis didės virš šiaurinio Šiaurės Atlanto, o mažės virš subtropinio Atlanto ir Pietryčių Europos. Dėl to anomali šiluma iš Vidurio Europos ir Balkanų trauksis. Mėnesio pabaigoje aukštesnis slėgis europinėje Arkties dalyje išliks, vakarų–rytų krypties oro pernaša virš Europos bus susilpnėjusi, todėl tiek šiaurinėje Europoje, tiek Baltijos regione prognozuojami apie normą ir vėsesni už normą orai“, – praneša G. Stankūnavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų