• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Teisingumo ministerija, siūlydama keisti Žemės įstatymą, mėgina užkirsti kelią galimai korupcijai visuomenės reikmėms paimant žemės sklypą. Ministerijos teigimu, tiksli ir aiški tvarka, per kiek laiko turi būti priimtas sprendimas dėl žemės paėmimo, kaip atliekamas turto vertinimas, kokiais būdais už jį kompensuojama, leis ne tik paspartinti visus žemės paėmimo procesus, bet ir užtikrins, kad vykdant šį procesą negalėtų piktnaudžiauti nei valstybės institucijų tarnautojai, nei turto savininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu žemės vertinimą gali atlikti abi šalys - ir valstybės institucija, ir žemės savininkas. Pastarojo pateiktą vertinimą suinteresuota institucija gali savo nuožiūra pripažinti kaip pagrįstą ir savininkui šią sumą atlyginti. Praktikoje tai sudaro prielaidas susitarti ir piktnaudžiauti. Projekte siūloma nustatyti, kad paimamo žemės sklypo vertė būtų nustatoma valstybės paskirto nepriklausomo vertintojo, kurio sprendimą žemės savininkas nesutikimo atveju galės ginčyti teisme. Tai leis greičiau ir skaidriau atlikti turto paėmimo procesą, o žmogui nebereikės rūpintis ir papildomai mokėti už žemės sklypo vertinimą.

REKLAMA

Projekte siūloma pakeisti atlyginimo už paimamą žemę tvarką. Šiuo metu įstatymas nedraudžia turto savininkui už paimamą žemę atlyginti kitu lygiaverčiu sklypu. Kurioje vietoje turėtų būti skirtas naujas žemės plotas nereglamentuojama, todėl siūloma nustatyti, kad tokiu atveju galėtų būti atlyginama arba suteikiant besiribojantį su paimamu žemės plotu sklypą, arba kompensuojant pinigais. Nustačius, kad natūra atlyginti bus galima tik tiems savininkams, su kurių žeme ribosis laisvas valstybinės žemės plotas, eliminuos galimybę priimti subjektyvius sprendimus dėl pirmumo į mainomą žemę. Darbo grupė Vyriausybei pateikė alternatyvą apsvarstyti ir galimybę palikti tik atlygio pinigais būdą.

REKLAMA
REKLAMA

Projekte taip pat siūloma nustatyti, kad konkretaus visuomenės poreikio objektyvaus egzistavimo klausimas teisme gali būti ginčijamas tik vieną kartą pradiniame žemės paėmimo visuomenės poreikiams proceso etape - o ne tris, kaip yra dabar. Atribojama ir administracinių bei bendrosios kompetencijos teismų kompetencija nagrinėjant su žemės paėmimo visuomenės poreikiams procesu susijusius klausimus, nustatyti konkretūs terminai reikalingiems darbams atlikti ir pan.

Darbo grupės pateiktas projektas artimiausiu metu bus svarstomas Vyriausybėje, vėliau jam dar turės pritarti Seimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų