• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus savivaldybė: „BaltCap“ skolinosi 8,1 mln., ne 120 mln. eurų

LRT radijui paskelbus, kad Nacionalinio stadiono statybai nuo 2021 metų iš komercinių bankų galėjo būti pasiskolinta apie 120 mln. eurų, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) informaciją patikslino ir tikino, kad faktinių duomenų, ar tokios paskolos buvo paimtos, nežino. Vilniaus savivaldybė sako, kad pasiskolinta buvo tik 8,1 mln. eurų.  

LRT radijui paskelbus, kad Nacionalinio stadiono statybai nuo 2021 metų iš komercinių bankų galėjo būti pasiskolinta apie 120 mln. eurų, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) informaciją patikslino ir tikino, kad faktinių duomenų, ar tokios paskolos buvo paimtos, nežino. Vilniaus savivaldybė sako, kad pasiskolinta buvo tik 8,1 mln. eurų.  

REKLAMA

R. Prišmantas sako, jog VPT vertino projektinės bendrovės „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ finansinės veiklos modelį, kuriame buvo kalbama apie planuojamas pasiskolinti lėšas, tačiau, ar iš tiesų paskolos buvo gautos, koks buvo faktas, Tarnyba nežino.

„Mes neturime galimybės matyti paskolų sutarčių. Gali būti, kad dokumentai tiesiog nebuvo atnaujinti, todėl nebuvo aišku, ar pinigai judėjo ar ne, ar buvo faktinis pasiskolinimas. Čia galėtų atsakyti “Vilniaus daugiafunkcio komplekso” atstovai“, – Eltai perduotame VPT komentare teigė R. Prišmantas.

Vilniaus savivaldybė: „Baltcap“ iki 2023 m. pabaigos buvo pasiskolinusi 8,1 mln. eurų

Tuo metu Vilniaus savivaldybė patikslino informaciją dėl galimai Daugiafunkcio komplekso projekto bendrovės pasiskolintų iki 120 mln. eurų. Anot savivaldybės, projekto bendrovė „Baltcap“ patikslino, kad iki 2023 m. pabaigos buvo pasiskolinusi 8,1 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

„Paaiškiname, kad Viešųjų pirkimų tarnybos nuomonėje nurodoma, jog paskolos panaudojimas yra atvaizduojamas finansiniame veiklos modelyje – t. y. koncesininko išlaidų ir pajamų plane, pagal kurį jis skaičiavo savo pasiūlytą investicijų vertę. Tačiau kada konkrečiai ir kokias sumas koncesininkas faktiškai pasiskolina – neturi įtakos Suteikiančiųjų institucijų (Vilniaus miesto savivaldybės ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos) mokėjimams koncesininkui“, – informavo Vilniaus savivaldybė.

REKLAMA

„Institucijos už atliktas investicijas nemokės, kol nebus visiškai užbaigtas Daugiafunkcis kompleksas, ir mokės tik tą investicijų (įskaičiuojant finansavimą) sumą, kuri buvo nurodyta finansiniame veiklos modelyje. Jeigu koncesininkas patirs daugiau finansavimo kaštų, tai yra jo paties rizika“, – pažymima komentare.

Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės taryba dar kartą balsuos dėl pokyčių daugiafunkcio komplekso, į kurį įeina Nacionalinis stadionas, projekte. Atsižvelgus į VPT vertinimą, planuojama mažinti investicijų indeksavimo intensyvumą.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės administracija balandžio pabaigoje pranešė koreguosianti projektą. Nurodoma, kad vasario mėnesį savivaldybės patvirtinta 157,25 mln. eurų projekto vertė mažės iki 157,23 mln. eurų – numatytas biudžeto lėšų poreikis bus 25 tūkst. eurų mažesnis nei iki korekcijų. Derantis dėl daugiafunkcio komplekso investicijų indeksavimo ir papildomų darbų kainos, buvo sprendžiama ir dėl statybos finansavimo kaštų.

„Koncesininkas derybų metu sutiko padaryti nuolaidą statybos finansavimo kaštams statybos metu ir sumažino juos nuo 6,37 proc. iki 5,25 proc. per metus“, – pranešė savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigiama išplatintame pranešime, dėl numatomo investicijų indeksavimo intensyvumo mažinimo koncesininkas atsisakys Vilniaus savivaldybei ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) suteiktų statybos finansavimo nuolaidų, dėl to bendras viešųjų lėšų poreikis keisis minimaliai – į mažesniąją pusę savivaldybės ir ŠMSM naudai.

Vis tik VPT vertinimu, Vilniaus valdžia atsižvelgė tik į dalį pakeitimų, o dėl pastabų, į kurias nebuvo atsižvelgta, Tarnyba kreipsis į instituciją tikėdamasi paaiškinimų. Europos Komisijos išvadą tikimasi gauti dar iki vasaros, nurodė savivaldybė.

REKLAMA

ELTA primena, kad vasario pabaigoje Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė pokyčiams, numatytiems sostinės daugiafunkciame projekte.

Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Jos savininkas Arvydas Avulis nurodo, kad stadiono statybas galėtų užbaigti iki 2026 metų pabaigos. Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.

REKLAMA

Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.

V. Benkunsko teigimu, po indeksavimo Nacionalinis stadionas su visu daugiafunkciu kompleksu turėtų kainuoti maždaug 1,2 mln. eurų daugiau nei planuota anksčiau, t. y. 157,2 mln. eurų. Skaičiuojama, statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų, dar prisidėtų naujų darbų (3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universali arena), t. y. 13 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus taryba pritarė pakoreguotam Nacionalinio stadiono sutarties projektui

Vilniaus miesto taryba trečiadienį pritarė daugiafunkcio komplekso su nacionaliniu stadionu statybos koncesijos sutarties pakeitimams, projekto kainą indeksuojant beveik 20 tūkst. eurų mažiau nei patvirtinta vasarį. 

Už sutarties pakeitimus balsavo 28 tarybos nariai, prieš buvo 14, susilaikė du. 

Atnaujintą koncesijos sutartį dar turės patvirtinti Europos Komisija (EK) – ji patikrins, ar pakeitimais nėra suteikiama neteisėta valstybės pagalba. Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas teigė, jog šį klausimą tikimasi išspręsti per birželį. 

REKLAMA

„Pasirinkimas yra labai aiškus – ar mes už kelių mėnesių turime įsibėgėjusias statybas ir už dvejų metų pabaigtą projektą ir galėsime pradėti (naudotis – BNS) infrastruktūra. Ar mes vėl turime teismų maratoną, santykių aiškinimąsi ir geriausiu (atveju – BNS) restartą šito projekto po kelių metų“, – posėdyje sakė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.

Opozicinėje „Laisvės ir teisingumo“ frakcijoje dirbantis Artūras Zuokas sostinės merą vadino dabartinės projekto koncesininkės ir statytojos – investicijų bendrovės „BaltCap“ advokatu bei jos atstovu Vilniaus miesto taryboje. 

REKLAMA

Kitas opozicijos atstovas Aleksandras Nemunaitis teigė, kad klausimas „stumiamas buldozeriu“.

Sostinės savivaldybės administracija teigė naują projekto vertę pakoregavusi atsižvelgiant į balandį pateiktas Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas. 

Tačiau tarnyba BNS trečiadienį sakė, kad savivaldybė neatsižvelgė į dalį esminių pastabų arba atsižvelgė į jas  „nepateikiant svarių argumentų“. Pateikti išsamią poziciją VPT žadėjo per 1–2 savaites.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komplekso statybos kainą, kaip ir anksčiau, siūloma indeksuoti 40,35 proc. Tačiau pritarus sutarties pakeitimams savivaldybės ir Vyriausybės dalis mažėtų nuo 28,7 iki 26,12 proc., o projektą ketinančios perimti „Hanner“ dalis didėtų nuo 11,6 iki 14,23 proc. (nuo 9,5 mln. eurų iki 10,9 mln. eurų, be PVM).

Pagal siūlomus pakeitimus, palyginti su vasarį patvirtintu sutarties projektu, indeksuojant kainą mažėtų savivaldybės ir Vyriausybės dalis, bet didėtų projekto bendrovės dalis, taip pat mažiau brangtų komplekso statyba. 

REKLAMA

Vilniaus savivaldybės ir Vyriausybės įsipareigojimų suma dabar mažėja 19,9 tūkst. eurų iki 157,24 mln. eurų (su PVM), tačiau ji 1,18 mln. eurų didesnė nei iki indeksavimo vasarį.

Vis dėlto tarybai patvirtinus siūlomus pakeitimus sumažėtų savivaldybės sutaupytų palūkanų suma, o jas perskaičiavus ir padidėjus finansavimo kaštams, miestui 2,5 mln. eurų pabrangtų papildomi darbai (3 tūkst. stadiono vietų bei universali arena), taip pat reikėtų mokėti dalį (900 tūkst. iš 2,4 mln. eurų) refinansavimo mokesčio, kurio anksčiau buvo atsisakiusi projektą ketinanti perimti bendrovė „Hanner“.  

Nekilnojamojo turto bendrovės „Hanner“ savininkas Arvydas Avulis BNS antradienį teigė, kad stadiono koncesininkės įmonės „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ pagrindinės akcininkės „Venetus Capital“ akcijas iš investicijų bendrovės „BaltCap“ išpirktų tik gavus palankią EK išvadą dėl sutarties pakeitimų.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų