Dviaukštis sovietinės statybos laikus atspindintis pastatas miesto centre, miestiečių pašaipiai vadinamas aukščiausios klasės viešbučiu, o oficialiai – bendrabučiu, bus parduotas aukcione.
Tai iš tikrųjų buvo viskas, ką ieškančiam nakvynės svečiui galėjo pasiūlyti Elektrėnai... Kalbos, kad miestui verkiant reikia šiuolaikinius reikalavimus atitinkančio viešbučio, sklando jau seniai, tačiau konkrečių žingsnių šiam tikslui įgyvendinti dar nebuvo. Galbūt numatomas Rungos g. esančio „viešbučio“pardavimas aukcione bus pirmasis realus veiksmas?
„Norinčių įsigyti jau yra“
Savivaldybės mero pavaduotojas Algimantas Adomaitis, Turto privatizavimo komisijos pirmininkas, pasakojo, jog Rungos g. 16 esančiam objektui privatizuoti dokumentai jau parengti ir jis bus parduodamas aukciono būdu balandžio mėnesį.
Pastato paskirtis nebus keičiama – jis turės išlikti viešbučiu. Jau atvyksta verslininkų pasiteirauti dėl pirkimo ir norinčių jį naudoti kaip viešbutį. Suprantama, toks pastatas, koks yra dabar, negalėtų tenkinti poreikių, todėl naujiesiems savininkams tektų jį rekonstruoti ar perstatyti. Privatizavus viešbutį, gal bus leista padidinti pastato aukštingumą, tačiau jis neturėtų užgožti priešais esančios Elektrėnų viešosios bibliotekos ir Kultūros centro. Bet kuriuo atveju, naujieji pastato savininkai būtų įpareigoti laikytis Rungos gatvės vizijos (kurią tikimasi patvirtinti Elektrėnų savivaldybės tarybos sprendimu), todėl, pavyzdžiui, aukštų skaičius neturėtų viršyti keturių, taip pat aukštingumą lemtų ir automobilių aikštelės talpumo reikalavimai.
Nepriklausomi turto vertintojai nustatė objekto kainą, Turto fondas suderino jų pateiktas kainas, o Turto privatizavimo komisija jau pritarė pardavimo kainai – 2,5 mln. Lt. Pasak mero pavaduotojo A. Adomaičio, „kad neapsišautume, kainą aukcionui nustatėme truputį didesnę.“ Tačiau mero pavaduotojas pripažino nenorintis skelbti vertintojų kainos, kad nebūtų pakenkta aukciono sėkmei.
Vieša paslaptis
Tačiau nei pardavimo kaina, nei nepriklausomų turto vertintojų kaina seniai ne paslaptis. Kaip teigė vienos nekilnojamuoju turtu prekiaujančios įstaigos atstovas (prašęs neminėti pavardės), aukcionui nustatyta kaina akivaizdžiai per didelė. Jo manymu, pats bendrabučio (t. y. viešbučio) pastatas neturi jokios vertės – vertingiausias yra 23 arų sklypas, priklausantis šiam objektui. Reali jo vertė būtų ne daugiau 1,7 mln. Lt, nes rekonstruoti seną sovietinių standartų pastatą, tikintis jį pritaikyti šių laikų standartus atitinkančiam viešbučiui, nerealu. Daug paprasčiau jį bus nugriauti ir jo vietoje pastatyti naują modernų statinį, o tai, žinoma, pareikalaus papildomų išlaidų. Aukciono dalyviai šias išlaidas tikrai įskaičiuos...
Turto privatizavimo komisijos narys Andrejus Paberalis sakė irgi abejojantis, ar 1,4 mln. nepriklausomų turto vertintojų įkainotą objektą aukcione pavyks parduoti už vos ne dvigubą kainą, ypač turint galvoje, kad dabar nekilnojamojo turto rinkoje jaučiamas sąstingis.
Taigi, abejonės, ar pavyks už tokią didelę kainą parduoti aukcione seną bendrabutį, akivaizdžios. Galima suprasti savivaldybės vadovų gerus norus uždirbti pinigų biudžetui, tačiau nori nenori, prisimeni seną anekdotą: stovi turguje močiutė su gaidžiu po pažastim, prie jos prieina ponas ir klausia – „Kiek nori už gaidį, tamsta?“ „100 litų!“ – atsako senolė. „Oho, ko tiek daug?“ – nusistebėjo ponas. „Tai kad labai pinigų noriu,“ - prisipažino gaidžio pardavėja.
Gintaras Markevičius