Viena šiurpiausių Vilniaus vietų atgyja naujai: „Nėra didesnės pagarbos šiai vietai nei kūryba“

Nuo šiol Lukiškių kalėjimas pradeda naują gyvenimą, kuriame įsikūrusi menininkų bendruomenė kvies vilniečius ir miesto svečius anksčiau žmones šiurpinusią vietą pamatyti kitu kampu – patekti į kūrybinę erdvę. Menininkai neabejoja, kad unikalią istoriją turintis pastatas bus pirmasis ne tik Europoje, bet ir pasaulyje  kalėjimas, kuriame vyks kultūriniai renginiai. 

Kultūros Vilniuje, bet Lukiškių kalėjimo erdvėje ir daug, todėl Lukiškių kalėjimą nuspręsta paversti nuostabia, kultūros ir renginių vieta, palaikančią menininkų bendruomenę, kuri vienija 250 kūrėjų ir rezidentų ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio valstybių.

„Lietuvoje labai trūko menininkų bendruomenės, atrodo, kad visi yra sau, kiekvienas užsiima tuo, ko nori, tačiau ši vieta yra perversmas visai menininkų bendruomenei. Jau nuo pirmųjų dienų pradėjome spręsti problemas – nuo praktinių iki meninių niuansų“, – sako atlikėjas Džiugas Martynas Stanevičius.

Vienijanti menininkus erdvė

Alternatyvaus roko grupės „ba.“ lyderis Benas Aleksandravičius pasakoja, kad prieš keletą metų nugriovus Profesinių sąjungų rūmus, kuriuose jiems teko groti anksčiau, ilgą laiką teko ieškoti naujos vietos, kurioje galėjo atsiskleisti kūryba. Lukiškių kalėjimo erdvė, anot jo, būtent ta vieta, kurioje kūryba vėl gali atsiskleisti pilnu pajėgumu. 

„Profsąjungų rūmuose grojo daug mūsų draugų, o kai visa tai sugriuvo, nugriovė, ieškojome vietos, kur galėjome jaustis laisvi. <…> Labai džiaugiuosi, kad ši vieta tinkamose rankose, tikiuosi, kad šių patalpų aura neužsibus ir mes pakeisime šią vietą“, – teigia B. Aleksandravičius.

Šiuolaikinės elektroninės muzikos grupės „Solo Ansamblis“ narys Vytautas Leistrumas džiaugiasi, kad Lukiškių kalėjimo erdvė yra nuo šiol vienijanti menininkus, o Vilnius – kūrybingas ir augantis miestas, leidžiantis išnaudoti visas galimybes.

REKLAMA

„Ši erdvė yra labai įdomi. Man atrodo, kad ši vieta yra pastatyta specialiai tam, kad vyktų kūryba. Nėra didesnės pagarbos šiai vietai nei kūryba“, – sako V. Leistrumas.

Pasak vieno iš Lukiškių kalėjimo konversija įgyvendinančio „8 Days A Week“ partneris Martyno Butkevičiaus, menine erdve paversta kalėjimo vieta jau dabar traukia Europos ir pasaulio dėmesį.

„Mūsų sprendimai, pasirinkimai ir pati menininkų bendruomenė pakeis šios vietos ateitį, o visa praeitis, nuoskaudos bus užrakintos. Ši vieta bus populiari ne tik Lietuvoje, tikiu, kad sulauksim atgarsių iš užsienio“, – teigia vienas konversijos partnerių.

Tikisi pritraukti daugiau žmonių gyventi kvartale

Anksčiau žmones šiurpinusią 16 tūkstančių kvadratinių metrų erdvę menininkai, pasak R. Šimašiaus, pavertė visiškai kitu kampu. Tikimasi,kad kūrybinė vieta pritrauks žmones ne tik į renginius, bet ir sukels norą gyventi daugiau žmonių kvartale, kuriame įsikūrusi menininkų bendruomenė.  

„Elementariai tai yra didelė erdvė, įsikūrusi pačiame centre ir aš į ją žiūriu plačiai – ją galime išnaudoti kūrybiškai. Šiame kvartale gyvena tik 500 žmonių, nors tikrai jų galėtų gyventi ir daugiau. <…> 

Kažkada ši vieta sugriovė miestą, o dabar ji turi galimybę atsigauti. Labai norisi, kad ši vieta būtų šio rajono garvežys, – džiaugiasi Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Kultūros ministerijos atstovas taip pat neabejoja, kad „gerą atmosferą kuria turintys idėjų, kūrybingi žmonės“.

„Aš tikrai nuoširdžiai tikiu šia vieta ir džiaugiuosi, kad buvo imtasi suimti šią vietą. Sveikinu visus menininkus, vilniečius, nes čia gimė unikalus objektas. Nesurastume tokio nei Baltijos šalyse, nei visoje Europoje“, – sako jis.

Kviečia į renginius

Norintys sužinoti šio kalėjimo istorija, pasigrožėti architektūra ar sužinoti apie kalinių gyvenimu čia, yra kviečiami apžiūrėti kalėjimą dieną, o norintiems daugiau nuotykių –  rekomenduojama apsilankyti naktį su prižiūrėtojų palyda.

REKLAMA

Lukiškių kalėjimo vidiniame kiemelyje yra įrengta moderni scena, veikia baras. Jau šį vakarą vyks renginys, kuriame vilniečius ir miesto svečius pasitiks įvairūs menininkai, pasiruošę atskleisti šios erdvės unikalumą, parodyti, kaip ji pasikeitė.

„Šis renginys bus skirtas parodyti tam, kad Lukiškių bendruomenė yra vieninga, kumštis, laužantis stereotipus, kurie sako, kad čia vieta, nešanti blogą aurą“, – sako atlikėjas D. M. Stanevičius.  

Tiesa, renginiuose, vykstančiuose šioje erdvėje bus galima dalyvauti tik turintiems Galimybių pasą, todėl jo dar neturintiems bus sudaryta galimybė mobiliajame testavimo punkte išsitirti ir tokiu būdu patekti į renginį.

„Kadangi turime vieną įėjimą, tai yra mums labai svarbu užtikrinti saugumą. Logistiškai tikrai viską sutvarkysim – kas neturi Galimybių paso, tikrai galės pasinaudoti galimybėmis patekti į renginį“, – sako M. Butkevičius.

Birželio 11 d. po ilgos pertraukos Lukiškių kalėjimo sceną išbandys šiuolaikinės elektroninės muzikos grupė „Solo Ansamblis“.


Rašyti komentarą...
V
Vyts
2021-06-10 22:07:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nwsveiki jus
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų