Veryga atsidūrė ligoninėje

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga atsidūrė ligoninėje – buvo atlikta dantų šalinimo operacija. Apie tai naujienų portalui tv3.lt patvirtino pats politikas.

Pirmadienį bandant susisiekti su politiku ilgą laiką to nepavyko padaryti. Tik po pietų Seimo narys sureagavo ir pranešė, kad yra ligoninėje.

Politikas iškart nuramino, kad nieko labai rimto nenutiko – jam buvo atlikta protinų dantų šalinimo operacija.

„Jaučiuosi gerai, dar veikia vaistai, tai nieko neskauda“, – tv3.lt atsakė A. Veryga.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras iš ligoninės turėtų būti išleistas jau pirmadienį vakare.

A. Verygos darbotvarkėje nurodoma, kad darbe politikas turėtų būti jau trečiadienį – ryte dalyvaus Seimo posėdyje.

Protiniai dantys tampa nereikalingi

Portalas tv3.lt dar pirmadienį rašė apie tai, kada reikėtų šalinti protinius dantis. „Šypsenos akademija“ burnos chirurgė Justė Strups pasakoja, kad maždaug penktadaliui žmonių protiniai dantys neišdygsta.

Protiniai dantys paprastai atsiranda 17–22 gyvenimo metais, tačiau išdygti gali ir vėliau. J. Strups pasakoja, kad jos praktikoje pasitaikė ir atvejis, kai protinis dantis ėmė dygti į septintą dešimtmetį įžengusiai pacientei.

Pasak mokslininkų, dėl pasikeitusios mitybos ir apdoroto maisto vartojimo, protiniai dantys žmogui tampa nebereikalingi kramtymo funkcijai užtikrinti ir laikui bėgant turėtų visai išnykti. Jau dabar apie 20 proc. žmonių populiacijos neturi šių dantų užuomazgų.

Didelė dalis žmonių susiduria su protinių dantų uždegimo požymiais tokiais, kaip skausmas, patinimas, kartais pasidaro sunku išsižioti. Šiuos simptomus dažnai sukelia nenormali danties užuomazgos padėtis, vietos trūkumas dantų lanke, dėl kurio protiniai dantys visai nepradygsta arba išdygsta kreivai. Be to, protinius dantis sunku išvalyti, dėl besikaupiančių apnašų jie genda greičiau.

REKLAMA

Bėdos prasideda dantims dygstant

Nemalonumai su protiniais dantimis prasideda dar jiems dygstant. Pajutus skausmą ar pastebėjus kraujavimą dantenose gydytojai pataria vartoti nesteroidinius vaistus nuo uždegimo ir labai kruopščiai valyti skaudamą vietą.

„Pacientai bijo valyti, nes kraujuoja. Taip patenkam į užburtą ratą: uždegimas progresuoja ir skausmas bei kraujavimas nesiliauja. Įprastai dygimo metu rekomenduojame pacientams naudoti vieno danties šepetėlį ir skalauti chlorheksidino 0,12% turinčiu tirpalu, bet ne ilgiau nei 2 savaites“, – pirmos pagalbos priemones vardija J. Strups ir priduria, kad susidūrus su protiniais dantimis vien namų medicinos priemonių nepakaks.

Situacijos įvertinimui derėtų kreiptis į odontologą ar burnos higienistą, kad profesionaliai būtų pašalinti uždegimą keliantys faktoriai, o jam besikartojant – paskirtas vizitas šalinimo procedūrai.

Tais retais atvejais, kai protiniai dantys, dar vadinami tretieji krūminiai, išdygsta taisyklingai ir yra naudingi – puikiai atlieka kramtymo funkciją, jie vėlgi neretai lemia šalia esančių antrųjų krūminių dantų problemas.

Pagal atliktus tyrimus, virš 25 proc. atvejų greta protinių išsivysto antro krūminio danties tolimojo paviršiaus ėduonis, net 37 proc. atvejų atsiranda kraštinio kaulo patirpimas apie antruosius krūminius dantis. Todėl būtina reguliariai lankytis pas odontologą ar burnos higienistą, įvertinti net ir jau išdygusio protinio, gretimų dantų ir aplinkinių audinių būklę.

Šalinti dantis – įprasta rekomendacija

Odontologui rekomendavus protinius dantis šalinti, nereikėtų nustebti.

„Šiuolaikinėje odontologijos praktikoje stengiamasi kiek įmanoma ilgiau išsaugoti natūralų dantį taikant moderniausias gydymo priemones. Nepilnai išdygusio, sugedusio protinio danties gydymas (plombavimas) yra neįmanomas. Dantenų gydymas laikinai gali numalšinti apydančio uždegimą, tačiau tik pašalinus patį dantį operaciniu būdu problema yra visiškai eliminuojama ir nebesikartoja.

REKLAMA

Juo labiau šalinti reikia, jei susiduriame su protinių dantų šaknų lūžiais, pasikartojančiais uždegimais, pūliniais, odontogeninėmis cistomis”, – pranešime spaudai konstatavo J. Strups.

Besimptomių protinių dantų šalinimas yra atliekamas ir dantų tiesinimo tikslu, kad atsirastų daugiau vietos žandikauliuose.

Mokslininkų teigimu, mažiausia komplikacijų rizika šalinti protinius dantis yra juos panaikinti 15–25 m. amžiaus pacientams, kai yra susiformavę bent du trečdaliai protinių dantų šaknų, didesnis atstumas iki apatinio žandikaulio nervo kanalo, minkštesnis kaulas ir greitesnis gijimas.

Visgi būtina kiekvieno paciento fizinę ir emocinę brandą vertinti individualiai. Situacijos analizei ir gydymui pacientai nukreipiami specialistui – burnos chirurgui.


Rašyti komentarą...
D
Dangutė
2021-03-08 16:35:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pirmą kartą sužinojau, kad ponuliai dėl dantų rovimo guldomi į ligoninę ! Super naujiena !
Atsakyti
-8

S
Saulė
2021-03-08 16:26:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dėl to į ligoninę reikia gulti?
Atsakyti
-5

K
Kakadu
2021-03-08 16:32:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai dabar ir be protiniu dantu?
Atsakyti
-7

SKAITYTI KOMENTARUS (37)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų