Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji vėl imasi narkotikų dekriminalizavimo. Tiesa, šį kartą siūlo nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti tik tuos, kurie rūko kanapes, kitaip tariant, žolę. Praėjusį kartą Laisvės partija bandė dekriminalizuoti visus narkotikus naudojamus mažais kiekiais, bet Seimas tam nepritarė.

Valdantieji vėl imasi narkotikų dekriminalizavimo. Tiesa, šį kartą siūlo nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti tik tuos, kurie rūko kanapes, kitaip tariant, žolę. Praėjusį kartą Laisvės partija bandė dekriminalizuoti visus narkotikus naudojamus mažais kiekiais, bet Seimas tam nepritarė.

REKLAMA

Laisviečiai dabar pasirinko tą pačią taktiką, kaip ir su partneryste – daug kas išbraukta, o narkotikų politikos vėliavnešė Morgana Danielė viešai kritikuoja projektą. Ji sako, kad dekriminalizuoti reikia ne tik kanapes. Panašu, kad tai gali suveikti – krikdemų pasipriešinimas jau tirpsta.

Aplodismentai, šūksniai ir laisviečių nusivylimas. Taip pernai baigėsi balsavimas dėl mažo kiekio narkotikų dekriminalizavimo.

„Manau, kad bus tikrai kalbama apie tai, kaip toliau dirbs koalicija“, – tuomet kalbėjo M. Danielė.

Laisviečių aistros nurimo, koalicija išliko, bet klausimo partija nepamiršo. Ir grįžo su nauju projektu. Dabar nori dekriminalizuoti tik kanapes.

REKLAMA

„Seimas atidavė TTK pataisyti projektą kuris Seimo buvo atmestas, procedūra tokia, tai TTK jį pataisė ir paliko tik kanapes. Tai galbūt ir nėra dažnai labai pasaulyje praktikoje taikomas reguliavimas, bet vis tiek yra žingsnis į priekį“, – kalba Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

Šį kartą projektą pateikė visi Teisės ir teisėtvarkos komitete esantys valdančiųjų atstovai. Bet jam nepritaria narkotikų politikos Seime vėliavnešė – laisvietė Morgana Danielė. Ji nori, kad būtų dekriminalizuoti visi narkotikai, ne tik kanapės.

REKLAMA
REKLAMA

„Kodėl nelabai pritariu? Todėl, kad projektas neapima tų pačių pažeidžiamiausių žmonių, tų, kurie dažniausiai turi priklausomybės ligą, kurie susiduria su problemomis, jie toliau paliekami gydyti baudžiamuoju kodeksu“, – teigia M. Danielė.

Pagal projektą, įkliuvus su suktine grėstų tiesiog bauda. Pirmą kartą nuo 30-ies iki 250-ies, o antrą kartą jau iki 400 eurų. Bet opozicija vis tiek prieš – sako reikia sukti galvas dėl infliacijos, o tai, kad už žolės suktinę žmonės sodinami į kalėjimą esą nesvarbu.

„Jeigu tą traktuoti, šitą įstatymo projektą, kaip psichologinę pagalbos priemonę visuomenei, nuo tų ekonominių iššūkių, juokų prasme tada galima sakyti, kad reikia pritarti ir nors kažkoks poveikis lengvinantis visuomenei būtų. Bet jeigu kalbėti rimtai, nebejuokinga, o darosi graudu“, – sako darbietis Andrius Mazuronis.

Nu ne, netiks, todėl kad aš niekaip negaliu suprasti kodėl ta žolė yra išsirinkta ir ką tai reiškia. Sugalvojo, kad haliucinogeninis narkotikas, kurio vartojimas 4 kartus didina šizofrenijos, visokių psichozinių susirigimų riziką yra mažiausiai pavojingas ir nuo jo reik pradėt“, – tvirtina valstietis Aurelijus Veryga.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, 2018-ųjų pabaigoje Seimui patvirtinus narkotikų vartojimo prevencijos programą, kurioje buvo siūloma peržiūrėti ir bausmes, tuometis ministras Veryga kalbėjo štai taip: „Atsakomybė kokia nors turi grėsti, bet nebūtinai turi būti baudžiamoji. Supraskime, ką reiškia baudžiamoji atsakomybė. Tai yra didelė atsakomybė su tam tikromis pasekmėmis visam gyvenimui. Klausimas, ar tai yra proporcinga priemonė.“

Vis tik ši valdančiųjų taktika dėl narkotikų, primena bandymus įteisinti partnerystę. Ji irgi patyrė pirmą smūgį, tada valdantieji atsitraukė, leidosi į kompromisą. O Raskevičius nuo projekto atsiribojo. Morgana Danielė irgi įtikinėja, kad pralaimėjusi mūšį Seime atsitraukė ir prie šio projekto nelindo.

„Ne, aš nedalyvavau šitose diskusijose ir tiktai vakar pamačiau tą galutinį registruotą variantą“, – tikina M. Danielė.

Kad tai tik gudrybė, sako kiti parlamentarai.

„Ten gali pasirašyti kas nori, teikėjai, bet visi puikiai suprantame kieno ši pirminė idėja“, – sako A. Mazuronis.

REKLAMA
REKLAMA

„Pastebiu, kad jau yra mokomasi antros kadencijos metais, tokių labiau apgalvotų politinių ėjimų. — Daro pažangą? — Tie vis pokyčiai po pokyčių pas juos, tai matyt tas ir jų politinio veikimo logikoje atsiranda“, – kalba konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Bet kokiu atveju toks kompromisas gali suveikti – kitokias, nei Laisvės partija vertybes turintys konservatorių krikdemai sako, kad šiuo klausimu sutars.

„Aš nuosekliai sakiau tą jau kelis metus – jeigu norit palaikymo iš mūsų, tai atskirkit tą lengvąjį narkotiką, žolę nuo tų sunkiųjų, tada man sakė neįmanoma atskirti, tada sakiau neįmanoma ir pritarti. Tai dabar kadangi atskirti pavyko, tai pateikimo stadijoje galima pritarti“, – teigia L. Kasčiūnas.

Vis tik Laisvės partija neslepia, kad ateityje galbūt vėl bandys naikinti baudžiamąją atsakomybę už visų rūšių narkotikų nedidelio kiekio turėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų