Seimo nariai Kęstutis Daukšys, Gintaras Steponavičius ir Irena Šiaulienė teikė siūlymą, kuriuo būtų nepritarta tokiai Komiteto pozicijai ir iš įstatymo būtų išbraukta ta dalis, kuria buvęs verslo savininkas turi atsakyti už naujojo savininko įsipareigojimus darbuotojams. Konservatorius Dainius Kreivys nurodė, kad palikus šią nuostatą, atsiduriama kurioziškoje situacijoje.
Nesąmonė arba įsipareigojimas
„Ši nuostata buvo įdėta kovoti su „feniksais“, bet įdėdami tokią nuostatą, mes apsunkiname įmonių įsigijimo sprendimus ir klausimus. Aš, įsigijęs kitą įmonę, automatiškai prisiimsiu atsakomybę už tą asmenį, kuris dabar valdo tą (mano buvusią – red.) įmonę. Tai yra visiška nesąmonė“, – kalbėjo D. Kreivys.
Konservatorius Rimantas Jonas Dagys nurodė, kad minėta nuostata dėl įsipareigojimų perimant verslą turi būti dėl to, kad būtų išvengta teisminių ginčų.
„Mes negalime prieštarauti direktyvinei nuostatai, tai yra direktyvos pozicija, kurią turime įgyvendinti. Beje, jau nebuvo ne vienas teisminis atvejis dėl to. Čia yra visiškai aiški direktyvinė nuostata, paremta direktyvinės teisės sprendimais. Mes negalime prieštarauti tam, kam esame įsipareigoję“, – kalbėjo jis.
Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidentas Valdas Sutkus anksčiau žiniasklaidai yra griežtai kritikavęs šią naujojo Darbo kodekso vietą:
„Tai reiškia, kad verslą pardavęs asmuo turi atsakyti už tai, ką daro jį nusipirkęs asmuo. Net sunku remiantis sveiku protu tai komentuoti“, – sakė V.Sutkus.
Ką sako įstatymas
Naujojo Darbo kodekso 51 straipsnio antra dalis sako, kad, jeigu sandorio, teisės akto ar kelių sandorių arba teisės aktų pagrindu verslas ar jo dalis iš vieno darbdavio pereina kitam subjektui, jam savaime pereina to verslo ar jo dalies darbuotojų darbo santykiai. Verslo perėmėjas įgyja verslo perdavėjo, kaip darbdavio, teises ir pareigas, egzistuojančias perdavimo momentu.
To paties straipsnio trečioje dalyje teigiama, kad iš verslo perdavėjo verslo perėmėjui perėję darbo santykiai tęsiasi tokiomis pačiomis sąlygomis verslo perėmėjo įmonėje, įstaigoje ar organizacijoje, nepaisant verslo ar jo dalies perdavimo teisinio pagrindo.
Diskusija vyko dėl ketvirtosios šios straipsnio dalies, teigiančios:
„Jeigu verslo perėmėjas nevykdo šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytų pareigų, verslo perdavėjas atsako solidariai dėl darbdavio teisių ir pareigų, egzistuojančių perdavimo momentu, įvykdymo. Jeigu šios teisės ir pareigos nustatytos kolektyvinėje sutartyje, šios teisės ir pareigos taikomos vienus metus po verslo ar jo dalies perdavimo. Verslo perėmėjas ir verslo perdavėjas gali susitarti dėl kompensacijos verslo perėmėjui dėl darbuotojo darbo verslo perdavėjo metu įgytų teisių ir pareigų perdavimo (nepanaudotos atostogos, neįvykdyti piniginiai reikalavimai ir pan.) verslo perėmėjui.“
Už K. Daukšio, G. Steponavičiaus ir I. Šiaulienės siūlymą išimti iš straipsnio ketvirtąją dalį balsavo 24, prieš – 19, susilaikė 49 Seimo nariai, tad šiam pasiūlymui buvo nepritarta.
Naujajame Darbo kodekse numatomos mažesnės išeitinės išmokos, įspėjimo dėl atleidimo iš darbo terminai trumpėja, daugėja sutarčių rūšių, paliekami „mamadieniai“ ir „tėvadieniai“, dingsta 8 val. darbo diena, tačiau išlieka 40 val. darbo savaitė. Siūlomos ir kitos naujovės.