REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į viršų kylant kainoms, su baime rugsėjo pirmosios laukia verslininkai, ruošiantys maistą pradinukams. Jie sako, kad Švietimo ministerijos patvirtinti įkainiai tokie žemi, kad gali tekti rinktis – vaikams tiekti prastesnį maistą, arba apskritai nutraukti kontraktus. Ir kviečia ministrę Šiugždinienę kartu apsilankyti parduotuvėje, kad ji pati pamatytų kokios maisto kainos.

Į viršų kylant kainoms, su baime rugsėjo pirmosios laukia verslininkai, ruošiantys maistą pradinukams. Jie sako, kad Švietimo ministerijos patvirtinti įkainiai tokie žemi, kad gali tekti rinktis – vaikams tiekti prastesnį maistą, arba apskritai nutraukti kontraktus. Ir kviečia ministrę Šiugždinienę kartu apsilankyti parduotuvėje, kad ji pati pamatytų kokios maisto kainos.

REKLAMA

Ar mažiau nei 2 eurai yra pakankama suma kokybiškiems vaiko pietums, ar tai tik viso labo verslininkų noras daugiau uždirbti – ministerijos vadovybė nežino ir pati. Virėja Regina ruošia kelis šimtus porcijų darželinukų ir ikimokyklinukų pietums: „Viską pačios darom ir tikrai skanu.“

Vaikus maitinančios įstaigos piktinasi, kad Švietimo ministerijos numatyta suma, už kurią reikia pamaitinti mokinius – gerokai per maža.

REKLAMA
REKLAMA

„Dėl to, kad jos nebeatitinka šiandien dienos realijų, jos nepadengia darbo kaštų ir realių gamybos išlaidų“, – sako Ugdymo ir gydymo įstaigų maisto gamintojų asociacijos vadovė Eurika Turonienė.

REKLAMA

Asociacijos vadovė pirštu beda į švietimo ministrės patvirtintą įkainį – pradinukui pietus reikia paruošti už eurą 74 centus be PVM. Ir to turi pakakti ne tik maistui, bet ir jo ruošimui, darbuotojų samdymui, komunaliniams mokesčiams.

„Be to, mes esame pakankamai emocingos, ir mes esam moterys, ir mes mylime tuos vaikus, kuriuos mes norime maitinti, ir norime maitinti skaniai, o ne ryžiais išvirtais ant vandens, kaip išeitų pagal šitą kainą, kuri dabar yra mokama“, – teigia E. Turonienė.

Moteris sako pastaruoju metu auga ne tik išlaidos už dujas, elektrą, bet didėja ir darbo užmokestis, brangsta ir patys maisto produktai.

REKLAMA
REKLAMA

„25 kilogramų dėžė sviesto, už jį mes turime sumokėti 241 eurą, tai jau vien tas darosi baisu, kai anksčiau tai buvo pusė kainos. Vien į tai galima atkreipti kainą, kad jautienos sprandinė šiai dienai kainuoja 10,47 eurų kilogramas“, – kalba Tiekimo skyriaus vadovė Svetlana Pavlova.

Valstybė nemokamą maitinimą skiria visiems priešmokyklinukams ir pirmokams bei antrokams. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nustačiusi, kad 6–10 metų amžiaus vaikams pusryčiai būtų paruošti už 95 centus, o pietūs už eurą 90 su PVM.

„Turint omenyje dabartinę situaciją rinkose, kol kas ta suma atrodo nenormali, nes maisto ir energetikos kainos yra gerokai didesnės. Jeigu mes žiūrėtume į rinkos sąlygas, aišku, ta kaina objektyviai turėtų būti didesnė“, – komentuoja ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš kviečiu gerbiamą švietimo ministrę kartu su manimi apsilankyti bet kurioje jai patinkančioje maisto prekių parduotuvėje ir kartu apsiprekinti, ir pasižiūrėti čekį, palyginti sumą, kartu su jos paskelbta suma, įvertinant dar ir tai, kad virėjas gamins, ir jam taip pat reikėtų sumokėti atlygį“, – sako E. Turonienė.

Bet ministrė bent kol kas nepriėmė nei kvietimo apsipirkti, nei kvietimo TV3 žinių eteryje paaiškinti Lietuvos žmonėms, ar tokia suma vaikų maitinimui pakankama. Tam deleguotas ministerijos kancleris.

„Aš jums negaliu pasakyti, ar tokia suma pakankama, nes reikia žiūrėti kiek mokinių, už kokius įkainius perkami produktai, kokia yra masto ekonomija pas tiekėją, aš negaliu jums atsakyti ar to pakanka, ar nepakanka“, – kalba Ministerijos kancleris Julius Lukošius.

REKLAMA

Kancleris sako, kad ministerijai pavaldžios vos 4 dešimtys mokyklų, o kiek galima išleisti vaikų maitinimui, nustato socialinės paramos mokiniams įstatymas. Jis nurodo, kad pusryčiai ir pavakariai gali kainuoti nuo 74 centų iki 1,29 euro, o pietūs nuo 1,61, iki 2,30-ies centų. Taigi, įstatymas leidžia ministerijai padidinti sumą.

„Jūs turit vaiką, jis į darželį, ar į mokyklą eina, kiek jo pietūs kainuoja? — Aš nežinau, kiek jo pietūs kainuoja. — O į valstybinę, ar privačią įstaigą eina? — Koks skirtumas?“, – sako J. Lukošius.

O skirtumas toks, kad privačiuose darželiuose, ar mokyklose, kai kur maitinimas dienai tėvams atsieina ir apie 7 eurus. Valstybinėse įstaigose sumos gerokai mažesnės, net ir tose, kurios priklauso savivaldai. Vilniaus valdžia šiemet padidino įkainius – pusryčiams skyrė eurą 16, o pietus 2 eurus 10.

REKLAMA

„Ministerija šiek tiek visada žingsniu atstoja nuo mūsų, ir aš pasitikrinau, kada ministerijos įkainiai buvo keisti, ir jie buvo 20-ais metais keisti, po kelių mėnesių negu miesto savivaldybė pakeitė, tai tikriausiai jie ir vėl seks mūsų pavyzdžiu, ir tikriausiai peržiūrės tuos įkainius“, – tvirtina Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Bet ar švietimo ir socialinės apsaugos ministerijos, kurioms vadovauja dvi konservatorės ministrės įkainius peržiūrės – neaišku.

„Lietuvoje kadangi yra apie tūkstantis mokyklų, šis iššūkis matyt nėra toks, kuris būtų užstrigęs šiuo metu visose Lietuvos mokyklose. – Kiek jūsų dienos pietūs kainuoja? — Priklauso nuo to, ką valgau. — Nu vidurkis. — Nevedu vidurkio“, – kalba J. Lukošius.

Praėjusią kadenciją, tuometis ministras Aurelijus Veryga pristatinėjo ir naujas rekomendacijas vaikų maitinimui – aiškino, kad vaikus galima pamaitinti skaniai, sveikai ir pigiai.

Kiek vaikams tereikia jei kaliniui 5 pietus o pabegeliui net 7 ...
Po(hui tai ministrei ant visko, ne tam ji valdžią brukosi, kad dabar ten rūpintusi kažkokiais šunaujos mokynukais. Alio, čia prakeiktoji konservatorių gauja. Jų tikslas, kuo labiau pakenkti Lietuvai ir tą jie labai sėkmingai daro
Nu konservu ministrų gerklės plačios. Kam vaikams pinigus skirti, jei patys sau gali pasiimt?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų