Valstybė už žiauriausius nusikaltėlius sumoka šimtus tūkstančių eurų

Sunkių nusikaltimų atveju Lietuvoje susiduriama su viena reikšminga problema – turtinės ir neturtinės žalos atlyginimu.

251

Ne kartą yra tekę išgirsti, kaip teisėjai iš žudiko ar prievartautojo priteisia nukentėjusiesiems nuo kelių dešimčių iki šimtų tūkstančių eurų siekiančią žalą.

Kaip pavyzdį, galima pateikti šiuo metu dar nagrinėjamą plungiškės Ievos Strazdauskaitės nužudymo bylą. Ten keturi nukentėjusiaisiais pripažinti asmenys teismui yra pateikę apie 400 tūkst. eurų ieškinį neturtinei žalai atlyginti.

Nereikia net abejoti, kad tris merginos nužudymu įtariamus pusbrolius Bieliauskus, įrodžius jų kaltę, teismas įpareigos atlyginti panašią arba šiek tiek mažesnę sumą.

(251 nuotr.)
FOTOGALERIJA. H. Daktaro gyvenimo sąlygos Pravieniškėse

Sistema turi trūkumų

Bet viena yra įpareigoti atlyginti turtinę ar neturtinę žalą, o visai kas kita – tą padaryti. Įprastai žiauriausi nusikaltėliai yra tie, kurie niekur nedirba ir neturi jokio turto. Jiems skiriamos ilgos įkalinimo bausmės, o uždirbti atliekant bausmę nėra paprasta. Ypač kai kalbame apie nuteistojo sprandą slegiančią kelių dešimčių ar net šimtų tūkstančių eurų sumą.

Tad, ko yra verta teismo nuosprendyje įrašyta turtinė ar neturtinė žala, jei didžiausias kaltininkas yra nepajėgus sumokėti už tai, ką patyrė aukos artimieji? Greičiausia, galima atsakyti, kad praktiškai nieko. Bet, iš kitos pusės, nėra taip, kad valstybė nukentėjusiuosius visiškai palieka likimo valiai.

Pasirodo, kad nors ir simboliškai, bet sunkių nusikaltimų atveju, nukentėjusiesiems yra numatytos tam tikros išmokos. Tik jos, daugeliu atvejų, nė iš tolo neprilygsta toms sumoms, kurios figūruoja teismų nutartyse.

(119 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Parodė kitokį Lukiškių kalėjimo veidą: slapta darytos nuotraukos atsidūrė „Facebook'e“

Apie tai, kaip veikia Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondas, pokalbis su Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus patarėju Audriu Kutrevičiumi.

Kokią dalį fondo sudaro nuteistųjų sumokamos įmokos ir kokią dalį skiria valstybė?

Nukentėjusiems nuo smurtinių nusikaltimų Teisingumo ministerija išmokėjo tokias sumas: 2017 m. – 717,3 tūkst. eurų, 2015 m. – 980,5 tūkst. eurų (395 asmenims), 2014 m. – 810,8 tūkst. eurų (327 asmenims), o 2013 m. – 615,1 tūkst. eurų (293 asmenims).

REKLAMA

Tuo tarpu pagal teismų sprendimus nuteistieji sumokėjo į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą šias sumas: 2017 m. – 407,7 tūkst. eurų, 2015 m. – 187,0 tūkst. eurų, 2014 m. – 225,6 tūkst. eurų ir 2013 m. – 211,4 tūkst. eurų.

Kodėl daugėja besikreipiančiųjų į paramos fondą?

Pastebima tendencija, kad besikreipiančių dėl išmokų skaičius auga dėl didesnio nukentėjusių asmenų informuotumo. Neturime duomenų dėl padidėjusio smurtinių nusikaltimų skaičiaus Lietuvoje.

Kokios sumos yra prašoma per metus iš viso?

Teisingumo ministerija išmoka tas sumas, kurios yra numatytos Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimo įstatyme. Atsižvelgiant į teismo sprendime priteistas sumas, dažniausiai tokių kompensacijų ir prašo nukentėję asmenys.

Pavyzdžiui, nužudymo bylose turtinei žalai kompensuoti išmokama ne didesnė kaip 100 MGL suma (3 800 eurų) bei neturtinei 120 MGL suma (4 560 eurų).

Kas gali gauti tokią kompensaciją?

Teisę į smurtiniais nusikaltimais padarytos turtinės ir (ar) neturtinės žalos kompensavimą, pasibaigus baudžiamajam procesui (įsiteisėjo apkaltinamasis teismo nuosprendis), turi nukentėję asmenys, kuriems teismas priteisė smurtiniu nusikaltimu padarytą turtinę ir (ar) neturtinę žalą arba patvirtino sutartį dėl šios žalos atlyginimo ar pašalinimo.

Šiuo atveju žala kompensuojama nukentėjusiajam, kuriam įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu, sprendimu yra priteista turtinės ir (ar) neturtinės žalos atlyginimas.

Kuomet nėra pasibaigęs baudžiamasis procesas, turtinė ir (ar) neturtinė žala gali būti kompensuojama avansu. Teisę į smurtiniais nusikaltimais padarytos turtinės ir (ar) neturtinės žalos kompensaciją avansu turi: nukentėję asmenys, kuriems padaryti smurtiniai nusikaltimai ir nukentėjusių asmenų, kurių gyvybė buvo atimta smurtiniais nusikaltimais, sutuoktiniai, vaikai, įvaikiai, tėvai, įtėviai ir išlaikytiniai.

Kokio dydžio žalos įprastai yra kompensuojamos?

Kompensuojama teismo priteista turtinė žala, neviršijanti:

1. 100 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu atimta žmogaus gyvybė (šiuo metu 3800 Eur);

2. 80 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata arba jeigu smurtiniu nusikaltimu padaryta žala nepilnamečiui (šiuo metu 3040 Eur);

REKLAMA

3. 60 MGL, jeigu padarytas kitas smurtinis nusikaltimas (šiuo metu 2280 Eur).

Kompensuojama teismo priteista neturtinė žala, neviršijanti:

1. 120 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu atimta žmogaus gyvybė (šiuo metu 4560 Eur );

2. 100 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata arba jeigu smurtiniu nusikaltimu padaryta žala nepilnamečiui (šiuo metu 3800 Eur);

3. 80 MGL, jeigu padarytas kitas smurtinis nusikaltimas (šiuo metu 3040 Eur).

Kokio dydžio žala yra kompensuojama avansu?

Avansu dėl turtinės žalos padarymo mokama kompensacija negali viršyti:

1. 50 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu atimta žmogaus gyvybė (šiuo metu 1900 Eur);

2. 40 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata (šiuo metu 1520 Eur);

3. 30 MGL, jeigu padarytas kitas smurtinis nusikaltimas (šiuo metu 1140 Eur).

Turtinės žalos dydis nustatomas pagal turtinės žalos dydį pagrindžiančius dokumentus.

Avansu dėl neturtinės žalos padarymo mokama kompensacija negali viršyti:

1. 60 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu atimta žmogaus gyvybė (šiuo metu 2280 Eur);

2. 50 MGL, jeigu smurtiniu nusikaltimu sunkiai sutrikdyta žmogaus sveikata (šiuo metu 1900 Eur);

3. 40 MGL, jeigu padarytas kitas smurtinis nusikaltimas (šiuo metu 1520 Eur).

Faktai ir skaičiai

Specialiosios Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondo programos tikslas – užtikrinti smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos kompensavimą pagal Lietuvos Respublikos smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos atlyginimo įstatymą.


Rašyti komentarą...
A
2018-11-19 21:01:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Valstybės klerkai pavagia milijonus.nedideli nuostoliai.sugraibykime vagis viduje,tai nusikaltėliai bus tik ramunėlių arbata Parnavui
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų