Šiemet gerai besimokantys studentai pirmą kartą atgavo už studijas sumokėtus pinigus – kas dalį, o kas ir visus.

Vadovaujantis Vyriausybės patvirtintu „Už studijas sumokėtos kainos kompensavimo tvarkos aprašu“ studentai, įstojusieji į valstybės nefinansuojamas vietas, po dvejų studijų metų galėjo gauti finansinę kompensaciją, prilygstančią įmokos už mokslą dydžiui.

Toks kompensacijos mechanizmas leidžia geriausiems už mokslą mokantiems studentams atgauti sumokėtą studijų įmoką.

Kiek už mokslą mokančių studentų kasmet gaus kompensaciją, priklauso nuo studijų krepšelių skaičiaus ir valstybės finansinių galimybių. Kompensacijų skaičius gali siekti iki 10 procentų atitinkamais metais valstybės finansuojamų studijų vietų skaičiaus.

Įvertinęs turimas lėšas, Valstybinis studijų fondas kasmet nustato kompensacijų skaičių kiekvienai aukštajai mokyklai pagal studijų kryptis.

Pinigai pernai grąžinti studentams, į aukštąsias mokyklas priimtiems 2009 metais, įsigaliojus Mokslo ir studijų įstatymui.

Kelios dešimtys

Kompensacijas gavo ir Panevėžio kolegijos, ir Kauno technologijos universiteto Panevėžio instituto studentai. Panevėžio kolegijoje kompensacijų sulaukė 51 studentas: 26 jų mokosi Verslo ir technologijų fakultete, 23 – Medicinos ir socialinių mokslų fakultete ir du – Rokiškio filiale. Tai sudaro daugiau kaip 30 procentų nuo 2009 metais įstojusiųjų į mokamas studijų vietas.

REKLAMA

Valstybinio studijų fondo atstovė Panevėžio kolegijoje Dalia Urbonienė sako, kad buvo sudaryta studentų eilė ir sąrašas pateiktas fondui. Sudarant sąrašą atsižvelgta į keturių semestrų rezultatus.

„Kurie geriausiai mokėsi, tiems ir grąžino“, – paprastai paaiškina fondo atstovė Panevėžio kolegijoje.

Tiesa, tokių studentų mokslo vidurkis paprastai nebūna pats aukščiausias, nes jie nėra patekę į valstybės finansuojamas vietas ir patys moka už mokslą.

Kokio dydžio kompensacijas skyrė studentams, kolegija informacijos neturi. Žinoma tik, kad dalis studentų susigrąžino visas dvejų metų įmokas už studijas (o jos yra nemažos), kiti – tik dalį. Jų pažymių vidurkis irgi įvairus – nuo maždaug 8 iki 6,9.

D. Urbonienės žiniomis, yra grupių, kuriose kompensacijas gavo visi už mokslą mokantys studentai.

Gera paskata

Konstitucinis Teismas yra pareiškęs, kad tvarka, kai studentų mokymosi rezultatai vertinami ne po kiekvieno semestro, o kas dveji metai, – prieštarauja Konstitucijai.

D. Urbonienės teigimu, kainos kompensavimas su studentų rotacija nėra susijęs – pinigai būtų skiriami tie patys. „Nesiečiau tų dviejų dalykų“, – sako ji, tačiau pritaria, kad studentų mokymosi rezultatai būtų peržiūrimi kas semestrą.

Panevėžio kolegijos atstovės teigimu, studentai gautais pinigais labai patenkinti. Džiaugsmo suteikė ir tai, kad kompensuota prieš Kalėdas. Kitų kompensacijų laukiama mokslo metų pabaigoje. Kompensavimas vykdomas du kartus – po pirmųjų dvejų metų ir po likusio studijų laikotarpio. Po dvejų metų studijų kompensacijos jau gautos, tačiau kai kurių studijų trukmė yra treji metai, tad turėtų būti kompensuojama ir po studijų. D. Urbonienės manymu, pinigų už studijas sugrąžinimas studentams buvo gera motyvacija mokytis.

„Gavo pirmą kartą – gal nelabai ir įsivaizdavo, kiek grąžins, – kad iki šiol didelės motyvacijos gerai mokytis galėjo ir nebūti, sako D. Urbonienė. – Užtat dabar tai bus superpaskata.“

Atgavo mažiau

Kauno technologijos universiteto Panevėžio instituto studentai taip pat pirmą kartą atgavo įmokas už studijas. Tokių čia nėra daug – vienuolika, ir sumos mažesnės.

REKLAMA

Instituto direktoriaus Žilvino Bazaro žiniomis, kai kas atgavo dalį sumokėtos sumos, kiti – visą. Tam įtakos turi ir mažesnis krepšelių skaičius.


Rašyti komentarą...
P
PP
2012-01-15 13:46:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mokslas studentui yra sunkus darbas. Taigi studentas gerai mokytis turi būti stimuliuojamas. Jei yr nustatytas studento krepšelis tai grupei paskirta pinigų suma gali būti tinkamai paskirstyta pagal darbo rezultatus.Negauti stipendijos gali tik nepažangūs studentai ,o kurių vidurkis daugiau nei gerai,gauti padidintą stipendiją.Taigi prie sovietų ta tvarka buvo nusistovėjusi ir geresnė nei dabar.Nemokamo mokslo formuluotė tai ta pati.
Atsakyti
0

I
Irena
2012-01-16 11:07:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
Man labai įdomu, kodėl Klaipėdos universitetas jokios informacijos apie gerai besimokantiems studentams gražintus pinigus už mokslą niekur neskelbia, jokios informacijos.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų