Valdas Adamkus: premija Vytautui Landsbergiui įteikta mūsų širdyse

Nors Seimas ir atsisakė šiemetinę Laisvės premiją skirti pirmajam faktiniam šalies vadovui atkūrus nepriklausomybę Vytautui Landsbergiui, mūsų širdyse ta premija jam įteikta, sako kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus.

7

„Ponui V.Landsbergiui ši Laisvės premija priklausė, ir jei ji šiandien neįteikta, aš manau, mūsų širdyje ta premija įteikta jam“, – trečiadienį žurnalistams Seime po iškilmingo Laisvės gynėjų dienos minėjimo sakė V.Adamkus.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NUOTRAUKOS: Vytautas Landsbergis

Kalbėdamas apie Sausio 13-osios 25-metį V.Adamkus ragino Lietuvos žmones išlaikyti anų dienų ramybę.

„Nes vien tik ta ramybė turbūt išgelbėjo daug gyvybių ir pasiekė tai, ko mes trokštame. Mano supratimu, pergalės diena buvo būtent sausio 13 diena, tuo pavyzdžiu turime sekti ir tais pavyzdžiais kurti idealią mūsų visų išsvajotą Lietuvą“, - sakė kadenciją baigęs prezidentas.

Seimas lapkričio pabaigoje daugiausiai valdančiųjų balsais atmetė Laisvės premijos komisijos siūlymą šiemetinę premiją skirti buvusiam Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui V.Landsbergiui. Šią premiją įteikti V.Landsbergiui pasiūlė Laisvės premijos komisija, jai buvo pateikti septyni kandidatai, tarp jų ir V.Adamkus.

REKLAMA

Vietoje šios tradiciškai Sausio 13-ąją iškilmingame Seimo minėjime teikiamos premijos, kuri šiemet neįteikta niekam, nevyriausybinės patriotinės organizacijos trečiadienį Vilniuje V.Landsbergiui už nuopelnus laisvei įteikė Laisvės ženklą.

(16 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Kaip jaunystėje atrodė Vytautas Landsbergis

Premjeras gailisi, kad Sausio 13-ąją aptemdė Seimo sprendimas dėl premijos

Premjeras socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius apgailestauja, kad Sausio 13-osios 25-osios metinės buvo aptemdytos daugiausiai Seimo valdančiųjų balsais priimto sprendimo šiemetinės Laisvės premijos neskirti pirmajam faktiniam šalies vadovui atkūrus nepriklausomybę Vytautui Landsbergiui.

„Aš (šią dieną) sutinku su geru nusiteikimu žiūrint į perspektyvą, nežiūrint, kad kai kurių problemėlių gal ir (galėjo) nebūti, apie kurias aš anksčiau esu sakęs, kad reikėtų kai kada savo ambicijas, norus, ypač sprendžiant aktualius istorinius momentus, nuo jų atsiriboti“, – trečiadienį Seime žurnalistams į klausimą, su kokiomis nuotaikomis mini Laisvės gynėjų dieną, atsakė A.Butkevičius.

„Jei šito įvykio nebūtų buvę, mes puikiai suprantam, apie ką kalbam, tikrai būtų 25-metis minimas su didele atsakomybe, didžiule meile mūsų valstybei ir su tokiu nusiteikimu, kad mes kaip maža valstybė turime būti vieningi, turi būti daugiau solidarumo, bendradarbiavimo, nes pasaulis yra labai dinamiškas“, – sakė Vyriausybės ir valdančiosios socialdemokratų partijos vadovas. Didesnioji dalis Seimo socialdemokratų frakcijos narių praeitų metų pabaigoje balsuojant parlamente nepritarė Laisvės premijos skyrimui V.Landsbergiui.

„Aš manau, kad reikia vertinti, kad 1989 - 1991 metais buvo tikrai priimti nepaprastai ryžtingi sprendimai, ir kai kurių pasaulio valstybių lyderiai netgi nepritarė tokios mažos valstybės kai kurių politikų priimtiems sprendimams, bet gyvenimas parodė, kad tie sprendimai buvo priimti laiku ir buvo labai svarbūs atkuriant valstybingumą“, – pridūrė A.Butkevičius.

Paklaustas, kaip vertina paties V.Landsbergio sprendimą nedalyvauti Seimo iškilmingame Sausio 13-osios minėjime - jame tradiciškai įteikiama Laisvės premija, A.Butkevičius sakė: „Reikėtų truputį kai kada ambicijas padėti šalia, aš manau, vis tiek, kad mes grįšime prie šio (premijos skyrimo) klausimo“.

REKLAMA

Trečiadienį Laisvės gynėjų dienos minėjime Seime kalbėjęs kunigas rezistentas Robertas Grigas sakė, kad Seimo sprendimas neskirti Laisvės premijos V.Lansdbergiui buvo apgailėtinas.

Seimas lapkričio pabaigoje daugiausiai valdančiųjų balsais atmetė Laisvės premijos komisijos siūlymą šiemetinę premiją skirti buvusiam Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui V.Landsbergiui. Prieš premijos skyrimą balsavo socialdemokratai, „darbiečiai“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija.

Socialdemokratų lyderis A.Butkevičius per balsavimą buvo užsienyje, o grįžęs pareiškė, kad premija V.Landsbergiui turi būti skirta ir kartu su keliais kitais Seimo nariais iš naujo registravo nutarimo projektą dėl premijos skyrimo, bet šias diskusijas nutraukė pats V.Landsbergis, pasiūlęs klausimo nebesvarstyti ir „susikaupti rimtiems valstybės darbams“.

Vietoje šios tradiciškai Sausio 13-ąją iškilmingame Seimo minėjime teikiamos premijos, kuri šiemet neįteikta niekam, nevyriausybinės patriotinės organizacijos trečiadienį Vilniuje V.Landsbergiui už nuopelnus laisvei įteikė Laisvės ženklą.

(56 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NUOTRAUKOS: Sausio 13-osios minėjimas Nepriklausomybės aikštėje

Laisvės premiją Lietuvos Seimas įsteigė 2011 metais. Premija siekiama įvertinti pasiekimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.


Rašyti komentarą...
S
SSaulius
2016-01-13 15:55:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Na nereikia "mūsų širdyse"-jei taip norisi,sakykit mano širdyje.Kelios beretnikės ir konservatnikai- "mes".
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų